Autor
Kinga Żebrowska
Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii. Autorka ponad 500 artykułów popularnonaukowych dotyczących zagadnień z pediatrii, ginekologii i szeroko pojętego parentingu.
Współautorka publikacji naukowych.
Realizuje szkolenie specjalizacyjne z położnictwa i ginekologii w oddziale 3. stopnia referencyjności w Szpitalu Bielańskim w Warszawie.
Poza codzienną pracą w szpitalu i przychodni, pisząc artykuły, staram się przybliżać Pacjentkom medyczne zagadnienia w jak najbardziej przystępny sposób
Zobacz wszystkie artykuły napisane przez tego autora
Zakażenie układu moczowego w ciąży – objawy i leczenie
Na dolegliwości ze strony układu moczowego w trakcie trwania ciąży skarży się wiele przyszłych mam. Jest to czas, gdy dochodzi do zmian anatomicznych oraz czynnościowych w nerkach, moczowodach czy pęcherzu moczowym. Zmiany te mogą prowadzić do wystąpienia chorób układu moczowego. Z jakiego powodu należy zawsze leczyć bezobjawowy bakteriomocz u kobiet w ciąży? Na jakie najczęściej dolegliwości ze strony układu moczowego narzekają przyszłe mamy?
Przygotowanie dziecka na przyjście na świat rodzeństwa
Czas oczekiwania na narodziny dziecka jest wyjątkowym okresem w życiu każdej rodziny. U malucha wizja rodzeństwa wywołuje wiele emocji, które różnią się w zależności od jego wieku oraz tego, jak Rodzice przygotują je na przyjście na świat młodszego rodzeństwa. Sprawdź, o czym należy pamiętać i jak rozmawiać z dzieckiem o rodzeństwie.
DHA w ciąży
Dieta kobiety ciężarnej powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Niektóre z nich, m.in. kwasy DHA, powinny być w okresie tych 9 miesięcy dodatkowo suplementowane. Sprawdź, w jakiej dawce i dlaczego należy przyjmować DHA w ciąży.
Ocet w ciąży
W czasie ciąży u wielu kobiet pojawia się większa ochota na ogórki konserwowe czy grzybki w occie. Czy spożywanie ich jest jednak bezpieczne dla przebiegu ciąży? Czy można pić bez obaw ocet w ciąży?
Olej z wiesiołka w ciąży
Obecnie wiele kobiet stosuje różnego rodzaju preparaty o naturalnym i ziołowym pochodzeniu. Wśród nich coraz większą popularność zyskuje olej z wiesiołka. Czy można go jednak bezpiecznie stosować w ciąży? Sprawdź, jakie działanie i właściwości ma olej z wiesiołka.
Co myśli specjalista ginekologii i położnictwa o pobieraniu i przechowywaniu krwi pępowinowej?
Dr Robert Jędra - lekarz specjalista ginekologii i położnictwa, pracujący w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka w Warszawie, w trakcie doktoratu w dziedzinie ultrasonografii śródporodowej. Prywatnie wokalista i pasjonat piłki nożnej. Aktywnie działający na Instagramie: doctor_robson
Płyn owodniowy
Aby dziecko mogło prawidłowo rozwijać się w jamie macicy niezbędny jest płyn owodniowy, w przeszłości określany często jako wody płodowe. Pełni on wiele ważnych funkcji umożliwiających bezpieczny wzrost i rozwój płodu. Jego odpłynięcie zaś uznawane jest za jeden z objawów porodu. Jaki jest skład płynu owodniowego? Czy zielone wody płodowe zawsze powinny być powodem do niepokoju?
Objawy ciąży przed wykonaniem testu
Dla wielu kobiet, dodatni wynik testu ciążowego jest pierwszym sygnałem, że doszło do zapłodnienia. Najczęściej jednak, początkowym etapom ciąży towarzyszą inne objawy, które wskazywać mogą na jej obecność. Kiedy należy wykonać test ciążowy oraz jakie objawy występują przed wykonaniem testu ciążowego?
Czopki glicerynowe w ciąży
Zaparcia w ciąży to dolegliwość stosunkowo częsta. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów bez recepty, które mają za zadanie doraźnie pomóc na tego typu przypadłość. Wśród nich wyróżnia się m.in. czopki glicerynowe. Czy mogą być one bezpiecznie stosowane w trakcie trwania ciąży?