Autor
Kinga Żebrowska
Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii. Autorka ponad 500 artykułów popularnonaukowych dotyczących zagadnień z pediatrii, ginekologii i szeroko pojętego parentingu.
Współautorka publikacji naukowych.
Realizuje szkolenie specjalizacyjne z położnictwa i ginekologii w oddziale 3. stopnia referencyjności w Szpitalu Bielańskim w Warszawie.
Poza codzienną pracą w szpitalu i przychodni, pisząc artykuły, staram się przybliżać Pacjentkom medyczne zagadnienia w jak najbardziej przystępny sposób
Zobacz wszystkie artykuły napisane przez tego autora
COVID-19, objawy i testy
Poród w czasie pandemii
Poród w czasie trwania pandemii koronawirusa jest niezwykle trudnym doświadczeniem zarówno dla mamy, taty jak i nowonarodzonego dziecka. W Polsce cały czas, mimo że kwestie związane z porodami rodzinnymi wydają się być uregulowane, szpitale podchodzą do nich różnie. Ponadto, odwiedziny maluszka, który musiał zostać w szpitalu są niemożliwe. Jak wygląda poród i opieka nad kobietami rodzącymi w czasie pandemii COVID-19?
COVID-19 u noworodków
W ostatnich dniach Polskie Towarzystwo Neonatologiczne zaktualizowało swoje zalecenia dotyczące postępowania z noworodkiem przy podejrzeniu lub potwierdzeniu zakażenia SARS-CoV-2 u jego matki. Zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące tej infekcji u noworodków. Jakie mają objawy? Na czym opiera się diagnostyka COVID-19 u najmłodszych?
Szkoła rodzenia w czasie pandemii
Czas pandemii COVID-19 to okres wielu ograniczeń dotykających w dużej mierze kobiety ciężarne i ich najbliższych. Zakaz porodów rodzinnych czy odwiedzin w szpitalu dla wszystkich był bardzo trudny. Przez pewien czas nie funkcjonowały również szkoły rodzenia w stacjonarnej formie, a edukacja przyszłych Rodziców przeniosła się na platformy internetowe i coraz popularniejsze stały się webinary. Jak obecnie wyglądają szkoły rodzenia? Co w zajęciach zmieniła trwająca pandemia?
Co oznacza Polski Ład dla Rodziców?
Początek 2022 roku to czas wprowadzania przez polski rząd licznych zmian w zakresie podatków określanych jako Polski Ład. W jego treści znajdują się zapisy skierowane do rodzin takie jak ulgi dla rodzin wielodzietnych czy też kapitał opiekuńczy. Jakie zmiany wprowadza Polski Ład?
Wsparcie partnera w trakcie ciąży
Ciąża to wyjątkowy okres dla każdej kobiety. Jest to także czas, w którym przyszła mama potrzebuje wsparcia i troski ze strony najbliższych, w tym swojego partnera. Nieoceniona jest bowiem pomoc, opieka i zaangażowanie przyszłego taty w czasie 9 miesięcy oczekiwania na narodziny dziecka. Jak partner może wspierać kobietę w trakcie ciąży?
Połóg po cesarce- jak wygląda?
Połóg to czas, w którym organizm kobiety w swoim tempie wraca do stanu sprzed ciąży. Wiele kobiet będących po cesarskim cięciu narzeka na dolegliwości bólowe pojawiające się w tym okresie. Są one związane z przebytą operacją. Należy wtedy pamiętać, aby zwracać uwagę też na inne objawy możliwych powikłań połogu po cesarce.
Ciąża po 35. roku życia
Współcześnie bardzo wiele kobiet decyduje się na ciążę po 35. roku życia. Jest to związane z życiem zawodowym, powszechnymi problemami z niepłodnością, ale także w wielu przypadkach ze świadomą decyzją partnerów. Należy pamiętać, że ciąża po 35. roku życia niesie za sobą większe ryzyko niż u młodszych kobiet. Jakie są obowiązkowe badania u kobiet w ciąży po 35. roku życia?
Ciąża zagrożona- czym jest spowodowana?
Każda kobieta chciałaby, aby jej ciąża przebiegała książkowo i była fizjologiczna. Niestety, podczas ciąży zdarzają się różnego rodzaju powikłania, które nie zawsze da się przewidzieć i im zapobiegać. Kiedy mówimy o ciąży zagrożonej i jakie są jej przyczyny?