Autor
Kinga Żebrowska
Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii. Autorka ponad 500 artykułów popularnonaukowych dotyczących zagadnień z pediatrii, ginekologii i szeroko pojętego parentingu.
Współautorka publikacji naukowych.
Realizuje szkolenie specjalizacyjne z położnictwa i ginekologii w oddziale 3. stopnia referencyjności w Szpitalu Bielańskim w Warszawie.
Poza codzienną pracą w szpitalu i przychodni, pisząc artykuły, staram się przybliżać Pacjentkom medyczne zagadnienia w jak najbardziej przystępny sposób
Zobacz wszystkie artykuły napisane przez tego autora
Urlop tacierzyński- ile trwa?
Rodzicom po narodzinach dziecka przysługują różnego rodzaju świadczenia i urlopy. Od pewnego czasu nie tylko mamy mogą zrezygnować z pracy, aby zająć się dzieckiem. Jednym z urlopów przysługujących ojcom jest urlop tacierzyński. Jakie są jego zasady i ile może trwać? Czym różni się urlop tacierzyński od ojcowskiego?
Ciąża geriatryczna
Współczesne kobiety zachodzą w ciążę w coraz późniejszym wieku. Wpływ na to ma wiele różnego rodzaju czynników, bardzo często jest to w pełni świadoma decyzja pary. Po 35. roku życia, z racji rosnącego ryzyka możliwych powikłań ciąży, kobiety ciężarne powinny być objęte szczególną opieką ze strony lekarzy ginekologów. Jak przygotować się do ciąży geriatrycznej i jakie badania warto w jej trakcie wykonać?
Problemy ze snem w ciąży
W trakcie trwania ciąży pojawia się wiele różnego rodzaju dolegliwości. Aż 75% przyszłych mam skarży się na problemy ze snem. Wśród nich najczęściej wymieniane są bezsenność, utrudnione zasypianie, częste wybudzanie czy też nadmierna senność w ciągu dnia. Jakie są sposoby na problemy ze snem w ciąży?
Wiek ciąży- ile trwa ciąża?
Ciąża rozpoczyna się wraz z momentem zapłodnienia. Z medycznego punktu widzenia jednak, czas trwania ciąży określany jest na podstawie daty ostatniej miesiączki. Powodować to może nieścisłości związane z dokładnym wiekiem ciąży. Czy faktycznie ciąża trwa 9 miesięcy? Jak lekarz wyznacza termin porodu na podstawie badania USG?
Acard w ciąży
Wielu osobom Acard kojarzy się z chorobami serca. Faktycznie, zażywają go chorzy po przebytym zawale, ale też, coraz powszechniej, kobiety ciężarne. Wynika to z faktu, że Acard, a dokładnie kwas acetylosalicylowy, jest uznaną formą profilaktyki stanu przedrzucawkowego i ograniczenia wzrastania płodu. Sprawdź, kiedy go stosować.
USG piersi w ciąży
Rak piersi to najczęstszy nowotwór dotykający kobiety. Mitem jest, że nie dotyczy on kobiet ciężarnych. Z tego powodu, bardzo ważnym badaniem, które powinna wykonać każda przyszła mama, jest USG piersi. Sprawdź, jak wygląda badanie i skąd wzięły się mity dotyczące USG piersi w czasie ciąży.
Cytologia w ciąży
Czas ciąży nie zwalnia kobiety z obowiązku wykonywania badań profilaktycznych. Wśród nich zalecana jest między innymi cytologia, której wykonanie konieczne jest w przypadku każdej przyszłej mamy. Kiedy najlepiej wykonać cytologię i jak intepretować wynik badania?
Ciąża a rodzaj umowy
Przepisy związane z urlopem macierzyńskim oraz prawami przysługującymi pracującej kobiecie ciężarnej zależą od umowy, na jakiej zatrudniona jest przyszła mama. W zależności od niej może być możliwe m.in. zwolnienie kobiety w ciąży. Sprawdź, jakie są przepisy obowiązujące przyszłe mamy w zależności od rodzaju umowy.
Kiedy najwcześniej zrobić test ciążowy?
Pozytywny wynik testu ciążowego z apteki nie jest wyrocznią, ale pozwala uznać ciążę za wysoce prawdopodobną i wstępnie ją potwierdzić – jednak wykonany zbyt wcześnie, może dać fałszywie ujemny wynik. Kiedy zrobić test ciążowy, żeby mieć pewność jego wiarygodności? Jak to działa, jakie są rodzaje testów? I co dalej? Jak i kiedy diagnozuje się ciążę? Sprawdź!