Autor
Kinga Żebrowska
Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii. Autorka ponad 500 artykułów popularnonaukowych dotyczących zagadnień z pediatrii, ginekologii i szeroko pojętego parentingu.
Współautorka publikacji naukowych.
Realizuje szkolenie specjalizacyjne z położnictwa i ginekologii w oddziale 3. stopnia referencyjności w Szpitalu Bielańskim w Warszawie.
Poza codzienną pracą w szpitalu i przychodni, pisząc artykuły, staram się przybliżać Pacjentkom medyczne zagadnienia w jak najbardziej przystępny sposób
Zobacz wszystkie artykuły napisane przez tego autora
Kolejna ciąża po cesarskim cięciu
Obecnie cięcia cesarskie są jedną z najczęstszych wykonywanych operacji. Z tego powodu wiele kobiet zastanawia się, czy i kiedy mogą zajść w kolejną ciążę. Nie wszyscy też wiedzą, czy po cięciu cesarskim możliwy jest kolejny poród drogami natury. Sprawdź, jakie są możliwe powikłania kolejnej ciąży po cięciu cesarskim.
Jedzenie ostrych potraw w ciąży
W czasie ciąży wiele przyszłych mam zwraca większą uwagę na to, co znajduje się na ich talerzach niż wcześniej. Zmienia się wtedy u sporej części z nich gust smakowy. Zwiększyć może się ochota np. na ostre i pikantne potrawy. Czy jedzenie ostrych potraw w ciąży jest bezpieczne? Czy przyspiesza poród?
Rola położnej podczas porodu
Podczas porodu w szpitalu zawsze jest obecna położna. Wspiera ona kobietę rodzącą oraz pomaga przyjść dziecku na świat. Jej rola jest bardzo ważna. Sprawdź, czym zajmuje się położna podczas porodu i czym charakteryzuje się wykupienie usług prywatnej położnej.
Fizjoterapeuta uroginekologiczny
Obecnie świadomość dotycząca ciała jest wśród kobiet coraz większa. Zarówno kobiety przed ciążą, jak i po porodzie zgłaszają się do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Czym się zajmuje? Jak wygląda taka wizyta?
Sery pleśniowe w ciąży
Sery pleśniowe, ze względu na swoje walory smakowe, mają wielu zwolenników. Stanowią element wielu dań, jak i samodzielny posiłek. Kobiety ciężarne powinny jednak ostrożnie sięgać po sery pleśniowe. Dlaczego?
Słabsze odczuwanie ruchów płodu
Ruchy płodu najczęściej zaczynają być odczuwalne przez kobietę ciężarną od około 20. tygodnia ciąży. Dzięki nim, przyszła mama może monitorować aktywność i dobrostan swojego dziecka. Słabsze odczuwanie ruchów płodu zawsze budzi niepokój u kobiety ciężarnej. Z czego może wynikać i jak wygląda postepowanie w przypadku słabszego odczuwania ruchów płodu?
Karmienie piersią a wklęsłe brodawki sutkowe
Karmienie piersią jest rekomendowanym przez WHO sposobem karmienia dzieci przez minimum pierwsze 6 miesięcy życia. W trakcie ciąży piersi ulegają zmianom przygotowując się do laktacji. Czy wklęsłe brodawki lub małe piersi uniemożliwiają karmienie?
Badania genetyczne w ciąży
Obecnie możliwości diagnostyki prenatalnej oraz terapii wewnątrzmacicznej są bardzo szerokie. Często już na wczesnym etapie ciąży możliwe jest wykrycie różnego rodzaju wad i wdrożenie ewentualnego postępowania. Coraz większą popularnością cieszą się również testy nieinwazyjne. Sprawdź, jakie są rodzaje badań genetycznych w ciąży i kto powinien je wykonać.
Krwawienie po cięciu cesarskim
Wiele kobiet mylnie uważa, że, w przeciwieństwie do porodu drogami natury, krwawienie po cięciu cesarskim nie występuje. Podobnie jak po porodzie naturalnym, endometrium również po operacji musi również ulec regeneracji. Ile trwa krwawienie po cięciu cesarskim?