Autor
Kinga Żebrowska
Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii. Autorka ponad 500 artykułów popularnonaukowych dotyczących zagadnień z pediatrii, ginekologii i szeroko pojętego parentingu.
Współautorka publikacji naukowych.
Realizuje szkolenie specjalizacyjne z położnictwa i ginekologii w oddziale 3. stopnia referencyjności w Szpitalu Bielańskim w Warszawie.
Poza codzienną pracą w szpitalu i przychodni, pisząc artykuły, staram się przybliżać Pacjentkom medyczne zagadnienia w jak najbardziej przystępny sposób
Zobacz wszystkie artykuły napisane przez tego autora
Wysokie tętno w ciąży
W trakcie trwania ciąży w organizmie przyszłej mamy zachodzi wiele zmian. Mają one na celu zapewnienie dziecku jak najlepszych warunków do rozwoju i wzrastania w jamie macicy. Część z nich dotyczy układu sercowo-naczyniowego. Sprawdź, czy wysokie tętno w ciąży może być objawem powikłań jej przebiegu.
Wątróbka w ciąży
Wątróbka, popularna nadal w polskiej kuchni, uznawana jest za jedno ze źródeł folianów. Mimo iż w czasie ciąży są one niezbędne, to wątróbka jest odradzana przyszłym mamom. Dlaczego? Co zawiera wątróbka i jakie zagrożenia dla płodu mogą wiązać się z jej nadmiarem w diecie kobiety ciężarnej?
Na co zwrócić uwagę wybierając szpital do porodu?
Świadoma decyzja dotycząca szpitala, w którym odbędzie się poród, jest bardzo ważna. Rodzice powinni podjąć ją jeszcze pod koniec trwania ciąży na podstawie wybranych przez siebie kryteriów. Sprawdź, na jakie aspekty warto zwracać uwagę podczas wybierania szpitala do porodu.
Bezdech senny w ciąży
Obturacyjny bezdech senny nie jest tylko domeną starszych otyłych osób, ale często pojawia się również wśród kobiet ciężarnych. Według badań problem ten dotyka ponad 25% przyszłych mam w III. trymestrze ciąży. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z konsekwencji, jakie wiążą się z bezdechem sennym. Jakie są przyczyny i skutki bezdechu sennego w ciąży?
Bostonka w ciąży
Bostonka należy do grupy chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Przechorowanie jej przez kobietę ciężarną w I. trymestrze może prowadzić do poważnych powikłań. Jak można zarazić się bostonką i jakie są jej objawy?
HBs w ciąży
W trakcie trwania ciąży, stan zdrowia kobiety jest regularnie kontrolowany przez lekarza prowadzącego. Jednym z wykonywanych rutynowo badań jest m.in. test na obecność antygenu HBs we krwi matki. Czym jest antygen HBs oraz kiedy należy wykonać badanie w kierunku jego obecności?
Listerioza w ciąży
Kobiety ciężarne powinny mieć na uwadze listę produktów zakazanych w lodówce u przyszłych mam. Ich spożycie może grozić rozwinięciem listeriozy - odzwierzęcej choroby bakteryjnej stanowiącej szczególne zagrożenie dla kobiet w ciąży. Jakie daje objawy i jak wygląda leczenie listeriozy w ciąży?
Światowy dzień krwi pępowinowej i dni krwi pępowinowej
15. listopada to światowy dzień krwi pępowinowej. W Polsce w 2022 roku obchodzimy to święto w wyjątkowy sposób. Aż w 9 miastach możliwe jest przekazanie krwi pępowinowej do banku publicznego, umożliwiając tym samym wykorzystanie właściwości znajdujących się w niej komórek macierzystych przez osoby w potrzebie. Chcemy również, by świadomość społeczeństwa na temat krwi pępowinowej i sposobów jej wykorzystania systematycznie wzrastała. Sprawdź, gdzie można oddać krew na cele publiczne i jakie są różnice między bankami rodzinnymi a publicznymi.
Krew pępowinowa uratowała dziewczynkę z ciężkim nadciśnieniem płucnym
Komórki macierzyste pochodzące z pępowinowy wykorzystywane są jako standardowe leczenie 80. chorób. W ostatnich latach wciąż pojawiają się nowe doniesienia dotyczące zastosowania tych komórek w kolejnych jednostkach chorobowych. Lekarze z Niemiec użyli ich z sukcesem w terapii nadciśnienia płucnego u 3-letniej dziewczynki.