Autor
Kinga Żebrowska
Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii. Autorka ponad 500 artykułów popularnonaukowych dotyczących zagadnień z pediatrii, ginekologii i szeroko pojętego parentingu.
Współautorka publikacji naukowych.
Realizuje szkolenie specjalizacyjne z położnictwa i ginekologii w oddziale 3. stopnia referencyjności w Szpitalu Bielańskim w Warszawie.
Poza codzienną pracą w szpitalu i przychodni, pisząc artykuły, staram się przybliżać Pacjentkom medyczne zagadnienia w jak najbardziej przystępny sposób
Zobacz wszystkie artykuły napisane przez tego autora
Alergia w ciąży
Choroby alergiczne są coraz częściej występującym schorzeniem na całym świecie. Objawy uczulenia są różne, lecz w większości przypadków są uciążliwe. W trakcie ciąży układ immunologiczny kobiety działa w inny sposób niż dotychczas, dlatego może wtedy dojść do zaostrzenia objawów alergii. Jak wygląda leczenie alergii w ciąży? Czy alergia ma związek z występowaniem porodu przedwczesnego?
Czego najczęściej boją się kobiety ciężarne?
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Wiele przyszłych mam ma jednak liczne obawy związane z tym odmiennym stanem. Jest to zupełnie normalne, że czas wypełniony szczęściem i radością z oczekiwania na narodziny dziecka niesie za sobą również niepewność oraz strach. Przed czym najczęściej?
Ćwiczenia w połogu
Aktywność fizyczna zarówno w czasie ciąży, jak i po porodzie jest bardzo ważna. Specjaliści zaznaczają, że ćwiczenia w połogu powinny być wykonywane pod kontrolą fizjoterapeuty, a na pełną dowolność ćwiczeń należy zaczekać na zgodę lekarza ginekologa. Sprawdź, jakie ćwiczenia są bezpieczne w połogu.
Opuchlizna w ciąży
Wiele kobiet będących w ciąży zauważa pojawienie się obrzęków wokół kostek oraz ogólne opuchnięcie ciała. W większości przypadków jest to związane z fizjologicznymi zmianami zachodzącymi w ciele kobiety w trakcie trwania ciąży. Są jednak sytuację, w których pojawienie się obrzęków powinno w szczególny sposób zaniepokoić ciężarną. Jakie są przyczyny puchnięcia w ciąży?
Farbowanie włosów w ciąży- czy jest bezpieczne w ciąży?
Każda kobieta, która lubi i chce korzystać z zabiegów kosmetycznych czy fryzjerskich w trakcie ciąży z większości z nich nie musi rezygnować. Warto jednak wiedzieć, które są bezpieczne dla rozwijającego się dziecka oraz kobiety ciężarnej, a które lepiej przesunąć na czas po porodzie. Zebraliśmy te zabiegi, z których najchętniej korzystają kobiety.
Suplementy w ciąży- brać czy nie?
Każda przyszła mama chce, aby przebieg ciąży i rozwój dziecka przebiegał w jak najlepszych warunkach. Z tego powodu kobiety ciężarne chętnie sięgają po różnego rodzaju suplementy przeznaczone dla przyszłych mam. Nie wszyscy zaś zdają sobie sprawę, że skład tych preparatów różni się od siebie i często zawierają one substancje, których przyjmowanie nie jest konieczne w czasie ciąży. Jakie więc suplementy warto brać w trakcie ciąży?
Wady letalne- rodzaje i diagnostyka/ czym są?
Rozwój diagnostyki prenatalnej umożliwia wykrywanie wielu chorób dzieci już na etapie ciąży. Umożliwia to wprowadzenie szybszego postępowania, dzięki któremu zapobiec można wielu powikłaniom. Jest jednak grupa chorób, określanych jako wady letalne, które mimo postępu medycyny są nieuleczalne i nieuchronnie prowadzą do śmierci dziecka. Jakie są najczęstsze choroby letalne i jak wygląda ich diagnostyka?
Dziedziczenie grupy krwi- jaką grupę krwi będzie miało dziecko?
Wiele osób nie wie jaką ma grupę krwi, ponieważ nie jest to badanie wykonywane rutynowo. Wszystkie przyszłe mamy jednak mają badaną ją obowiązkowo, aby odpowiednio zareagować w przypadku możliwości pojawienia się konfliktu serologicznego. Często Rodzice zastanawiają się jaką grupę krwi będzie miało dziecko. Jak wygląda dziedziczenie grupy krwi? Jakie konsekwencje może mieć wystąpienie konfliktu serologicznego?
Największe mity o krwi pępowinowej
W Internecie powielanych jest wiele mitów związanych z bankowaniem krwi pępowinowej. Mimo że jej pobranie zyskuje coraz większą popularność w Polsce, wielu Rodziców nadal ma wątpliwości wywołane powtarzanymi nieprawdziwymi informacjami na temat pobrania i przechowywania komórek macierzystych. Wybraliśmy więc najczęściej powielane mity i wyjaśniliśmy jakie są fakty.