
Autor
Kinga Żebrowska
Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii. Autorka ponad 500 artykułów popularnonaukowych dotyczących zagadnień z pediatrii, ginekologii i szeroko pojętego parentingu.
Współautorka publikacji naukowych.
Realizuje szkolenie specjalizacyjne z położnictwa i ginekologii w oddziale 3. stopnia referencyjności w Szpitalu Bielańskim w Warszawie.
Poza codzienną pracą w szpitalu i przychodni, pisząc artykuły, staram się przybliżać Pacjentkom medyczne zagadnienia w jak najbardziej przystępny sposób
Zobacz wszystkie artykuły napisane przez tego autora

Inwazyjne badania prenatalne
Współczesna perinatologia umożliwia pacjentkom dokładną diagnostykę już od samego początku ciąży. Inwazyjne badania prenatalne mają na celu niemal ze 100- procentową pewnością określić m.in. kariotyp dziecka, a co za tym idzie, to czy ma ono aberracje chromosomową czy nie. Sprawdź, jakie są rodzaje badań inwazyjnych i kiedy są wykonywane.

Włosy w ciąży
Kobiety często pytają swoich lekarzy prowadzących, które z zabiegów pielęgnacyjno- kosmetycznych są bezpieczne w trakcie trwania ciąży. Jednym z powtarzających się pytań jest to związane z farbowaniem włosów. Czy jest ono bezpieczne w ciąży?

Problemy kardiologiczne w ciąży
Prawidłowo funkcjonujący układ krążenia u kobiety ciężarnej jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu. Choć w trakcie ciąży dochodzi do wielu fizjologicznych zmian w układzie sercowo-naczyniowym, to jest to również okres, w którym dość może do nieprawidłowości w jego pracy. Jakie są najczęstsze problemy kardiologiczne w ciąży?

Antybiotyki w ciąży
Antybiotyki to grupa leków stosowanych w zakażeniach bakteryjnych. Są dostępne na receptę, dlatego to lekarz decyduje o ich włączeniu. W trakcie ciąży nie wszystkie leki można bezpiecznie stosować. Sprawdź, jakie antybiotyki i w jakich zakażeniach stosuje się u przyszłych mam

Kolposkopia w ciąży
Każda kobieta ciężarna powinna mieć w ciąży wykonaną cytologię. Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej spotykanych nowotworów u kobiet w ciąży. W diagnostyce poza cytologią wykonuje się również badanie kolposkopowe. Na czym polega i czy jest bezpieczne w ciąży?

Kalendarz badań w ciąży
Każda przyszła mama powinna w trakcie ciąży przejść szereg badań sprawdzających stan zdrowia jej i dziecka. Zapoznaj się z badaniami wypisanymi poniżej. Jest to lista przygotowana na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie Standardu Organizacyjnego Opieki Okołoporodowej. Jest to ustalony wzór kalendarza badań, które powinna mieć wykonane każda kobieta ciężarna w Polsce. Badania te są podzielone zgodnie z tygodniami ciąży.

Masaż w ciąży
Z pomocy i opieki fizjoterapeutów korzysta obecnie wiele osób. Ta forma leczenia dolegliwości bólowych kręgosłupa, ze względu na brak konieczności stosowania leków, zyskuje coraz większą popularność. Czas ciąży to również okres dolegliwości bólowych tej części ciała, więc przyszłe mamy często pytają, czy masaż w ciąży jest bezpieczny.

Polip macicy
Polipy endometrialne są stosunkowo częstym rozpoznaniem stawianym podczas rutynowego USG wykonywanego przez lekarza ginekologa. Zdarza się, że ich obecność pozostaje bezobjawowa. Najczęściej jednak wiąże się z nieprawidłowymi krwawieniami z dróg rodnych. Czym jest polip jamy macicy i czy wpływa na przebieg ciąży?

Rola taty na sali porodowej
Każda kobieta rodząca ma prawo do wsparcia na sali porodowej w postaci osoby towarzyszącej. Wiele przyszłych mam decyduje się rodzić z partnerem, tatą dziecka. Warto wiedzieć, jaka jest rola taty na sali porodowej i jak tata może się przygotować.