Autor
Kinga Żebrowska
Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii. Autorka ponad 500 artykułów popularnonaukowych dotyczących zagadnień z pediatrii, ginekologii i szeroko pojętego parentingu.
Współautorka publikacji naukowych.
Realizuje szkolenie specjalizacyjne z położnictwa i ginekologii w oddziale 3. stopnia referencyjności w Szpitalu Bielańskim w Warszawie.
Poza codzienną pracą w szpitalu i przychodni, pisząc artykuły, staram się przybliżać Pacjentkom medyczne zagadnienia w jak najbardziej przystępny sposób
Zobacz wszystkie artykuły napisane przez tego autora
Ból piersi w ciąży
Dolegliwości bólowe piersi uznawane są za jeden z pierwszych objawów ciąży. Dochodzi również do ich powiększenia. W trakcie trwania ciąży konieczna jest odpowiednia pielęgnacja piersi mająca na celu łagodzenie nieprzyjemnych objawów. Sprawdź, z czym związany jest ból piersi w II. połowie ciąży.
Skurcze łydek w ciąży- skąd się biorą?
Czas ciąży to okres, w którym może pojawiać się wiele różnego rodzaju dolegliwości. U części kobiet ciężarnych uprzykrzają one codzienne funkcjonowanie, a u innych praktycznie nie występują. Jednym z objawów, na które skarży się wiele przyszłych mam są nieprzyjemne skurcze łydek w czasie ciąży. Z jakiego powodu się pojawiają i jak sobie z nimi radzić?
Odejście wód płodowych
Jest kilka objawów rozpoczynającego się porodu. Zalicza się do nich między innymi odejście wód płodowych. Jest to jasny sygnał, że należy udać się do szpitala. Czasami jednak zdarza się, że wody płodowe odchodzą wcześniej. Jakie są objawy i jak wygląda postępowanie w przypadku odpłynięcia wód płodowych?
Położenie miednicowe
Większość dzieci pod koniec ciąży znajduje się w położeniu główkowym. Zdarza się jednak, że dziecko z różnych przyczyn leży w jamie macicy w innej pozycji. Najczęstszym nieprawidłowym położeniem jest położenie miednicowe, stwierdzane w przypadku około 4% porodów. Jakie są przyczyny położenia miednicowego i możliwe powikłania?
Rodzaje porodów- ich wady i zalety
Poród jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu kobiety. Każda mama ma swoją własną historię związaną z narodzinami dziecka. Nie ma dwóch takich samych porodów. Należy jednak pamiętać, że sposoby przyjścia na świat dziecka są różne i nie należy z tego powodu krytykować czy oceniać innych mam. Jakie są najpowszechniejsze rodzaje porodów? Czym jest poród lotosowy?
Pęcherzyk ciążowy- jaką pełni funkcję?
Pierwszy objawem prawidłowo zlokalizowanej ciąży jest uwidocznienie podczas badania USG pęcherzyka ciążowego w jamie macicy. Sam pęcherzyk ciążowy nie musi być jednak równoznaczny z dobrze rozwijającą się ciążą. Czego objawem jest pusty pęcherzyk ciążowy?
Ciążowe zachcianki- czy mogę jeść wszystko w ciąży?
Ciążowe zachcianki nie są jedynie popularnym mitem. Dużo kobiet w czasie ciąży sięga bowiem po produkty, których wcześniej nie jadało lub łączy je ze sobą w różne niebanalne kombinacje. Ogórek kiszony z czekoladą lub truskawki w środku nocy to tylko niektóre z ciążowych zachcianek. Należy jednak pamiętać, że mimo największej ochoty, nie wszystkie z nich można w trakcie ciąży bezpiecznie spełnić. Skąd biorą się zachcianki w ciąży i które z nich są niedozwolone?
Powikłania ciąż wielopłodowych
Z roku na rok liczba ciąż wielopłodowych wzrasta. Wynika to m.in. ze zwiększonej popularności metod wspomaganego rozrodu, a także średniego wieku, w którym kobiety zachodzą w ciążę. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ciąże wielopłodowe związane są nie tylko z wyższym ryzykiem porodu przedwczesnego, ale też z powikłaniami charakterystycznymi jedynie dla tego rodzaju ciąż. TTTS, TRAP czy TAPS to skróty pojawiające się w związku z ciążami wielopłodowymi. Jakie jest leczenie i rokowanie w przypadku wystąpienia tych powikłań?
Badanie wolnego płodowego DNA
Nieinwazyjne badania prenatalne stają się alternatywą dla diagnostyki inwazyjnej i cieszą się coraz większą popularnością w Polsce. Na wykonanie testu decyduje się wielu przyszłych Rodziców. Dzięki w pełni bezpiecznemu badaniu wolnego płodowego DNA mogą dowiedzieć się, czy ich dziecko jest zdrowe, czy też ma wady genetyczne. Kiedy powinno wykonać się nieinwazyjne badanie prenatalne i jakie choroby wykrywa?