Autor
Kinga Żebrowska
Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii. Autorka ponad 500 artykułów popularnonaukowych dotyczących zagadnień z pediatrii, ginekologii i szeroko pojętego parentingu.
Współautorka publikacji naukowych.
Realizuje szkolenie specjalizacyjne z położnictwa i ginekologii w oddziale 3. stopnia referencyjności w Szpitalu Bielańskim w Warszawie.
Poza codzienną pracą w szpitalu i przychodni, pisząc artykuły, staram się przybliżać Pacjentkom medyczne zagadnienia w jak najbardziej przystępny sposób
Zobacz wszystkie artykuły napisane przez tego autora
Skracająca się szyjka macicy
Skracanie się szyjki macicy jest jednym z objawów, do których fizjologicznie dochodzi przed porodem. Czasami jednak zdarza się, że szyjka zaczyna skracać się zbyt wcześnie, co może prowadzić do porodu przedwczesnego. Jakie objawy daje skracająca się szyjka macicy?
Echo serca płodu
W trakcie ciąży przyszła mama wykonywane ma różnego rodzaju badania. Niektóre z nich są zlecane jedynie w momencie wystąpienia konkretnych wskazań. Jednym ze specjalistycznych badań wykonywanych w ciąży jest echo serca płodu. Sprawdź, kiedy jego przeprowadzenie jest niezbędne w toku diagnostycznym i co lekarz może stwierdzić z jego pomocą.
Kwas acetylosalicylowy w ciąży
W trakcie ciąży przyszłe mamy z ostrożnością podchodzą do zażywania jakichkolwiek leków. Istnieje jednak grupa substancji leczniczych, które zapobiegają w ciąży poważnym powikłaniom. Należy do nich m.in. kwas acetylosalicylowy, który część kobiet ciężarnych powinna przyjmować. Sprawdź, kto powinien stosować kwas acetylosalicylowy w ciąży i kiedy.
Test złożony
Jednym z najważniejszych badań w trakcie ciąży jest USG I trymestru z testem PAPP-A. Jest to badanie określane jako test złożony. Dzięki niemu wyliczyć można ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dziecka. Kiedy jest wykonywane i jak przebiega to badanie?
Toczeń a ciąża
Kobiety w wieku rozrodczym należą do grupy ryzyka wystąpienia tocznia układowego. Zaliczany jest do chorób autoimmunologicznych i wymaga odpowiedniego przygotowania do zajścia w ciążę, aby zmniejszyć liczbę powikłań.
Małowodzie w ciąży – przyczyny i powikłania
Płyn owodniowy jest niezbędny do prawidłowego rozwoju i wzrastania płodu. Jego objętość powinna być oceniana w trakcie badania USG. Jeśli płynu owodniowego jest za mało mówi się o małowodziu. Konieczne jest poszukanie jego przyczyny, aby uniknąć powikłań. Jakie są przyczyny małowodzia?
Ciąża u kobiety otyłej
Coraz częściej gabinet lekarza ginekologa odwiedzają pacjentki otyłe planujące ciążę lub już w niej będące. Z myślą o tych pacjentkach zostały opublikowane rekomendacje dotyczące opieki nad kobietą otyłą w ciąży. Sprawdź, z czym wiąże się ciąża u kobiety z otyłością.
Niedobór żelaza w ciąży
Niedobór żelaza stanowi najczęstszą przyczynę niedokrwistości w ciąży. Wiele przyszłych mam musi w czasie ciąży przyjmować preparaty żelaza. Jakie są objawy niedoboru żelaza w ciąży i jak wygląda jego leczenie?
Wirusowe zapalenie wątroby w ciąży
Wirusowe zapalenia wątroby są uznawane za jedne z najpoważniejszych zakażeń w trakcie ciąży i mogą prowadzić do zarażenia dziecka. Z tego powodu każda kobieta ciężarna podlega screeningowi w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B i C. Sprawdź jakie są objawy wirusowego zapalenia wątroby w ciąży.