Autor
Kinga Żebrowska
Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii. Autorka ponad 500 artykułów popularnonaukowych dotyczących zagadnień z pediatrii, ginekologii i szeroko pojętego parentingu.
Współautorka publikacji naukowych.
Realizuje szkolenie specjalizacyjne z położnictwa i ginekologii w oddziale 3. stopnia referencyjności w Szpitalu Bielańskim w Warszawie.
Poza codzienną pracą w szpitalu i przychodni, pisząc artykuły, staram się przybliżać Pacjentkom medyczne zagadnienia w jak najbardziej przystępny sposób
Zobacz wszystkie artykuły napisane przez tego autora
Rezonans w ciąży
W trakcie ciąży nie wszystkie badania obrazowe można bezpiecznie wykonywać. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy konieczne jest wykonanie tego rodzaju badań. Czy rezonans magnetyczny jest bezpieczny w czasie ciąży?
Kolka jelitowa w ciąży
Dolegliwości bólowe brzucha zawsze budzą niepokój wśród kobiet ciężarnych. Mogą mieć one bowiem różnego rodzaju przyczyny. Wśród nich są jednak także łagodne schorzenia, takie jak kolka jelitowa. Jak się objawia i jak wygląda postępowanie w przypadku kolki jelitowej w ciąży?
USG jamy brzusznej w ciąży
USG jamy brzusznej jest powszechnie dostępnym badaniem. Można go wykonać zarówno w ramach NFZ, jak i prywatnie. Ma ono na celu znalezienie przyczyny ewentualnych dolegliwości oraz ocenę narządów jamy brzusznej. Sprawdź, czy jest bezpieczne w ciąży i kiedy je wykonać.
Rentgen w ciąży
W trakcie trwania ciąży część badań obrazowych nie powinna być wykonywana. Jest to związane z możliwymi powikłaniami, mogącymi pojawić się w wyniku narażenia na promieniowanie. Jednym z niezalecanych badań w trakcie ciąży jest badanie rentgenowskie. Zdarza się jednak, że jego wykonanie jest konieczne.
Ciąża bliźniacza – co musisz wiedzieć?
W ostatnich latach wzrasta odsetek ciąż mnogich. Ich przebieg różni się od ciąży pojedynczej i wymaga szczególnej uwagi lekarza ginekologa. Jak dzielimy ciąże bliźniacze i jakie są ich powikłania?
Zapalenie wyrostka robaczkowego w ciąży
Dolegliwości bólowe brzucha w ciąży mogą być objawem wielu chorób. Jedną z nich jest zapalenie wyrostka robaczkowego. Jego symptomy w trakcie ciąży nie są specyficzne. Jak objawia się zapalenie wyrostka robaczkowego i jak wygląda leczenie w czasie ciąży?
Zatorowość płucna w ciąży
Zatorowość płucna to poważne powikłanie, które może wystąpić w czasie ciąży. W takiej sytuacji konieczne jest szybkie rozpoznanie choroby i wdrożenie leczenia. Jakie są objawy zatorowości płucnej w ciąży i jak wygląda postępowanie?
Glikemia w ciąży
Glikemia, czyli poziom cukru we krwi powinien być w ciąży kontrolowany. Na jej początku wykonuje się badanie glukozy na czczo, a w późniejszych tygodniach doustny test obciążenia glukozą. W przypadku rozpoznania cukrzycy kobieta ciężarna musi monitorować glikemię codziennie. Jaka jest prawidłowa glikemia w ciąży i jak można ją mierzyć?
Wysokie ciśnienie w ciąży
Wysokie ciśnienie w ciąży jest częstym jej powikłaniem i wymaga odpowiedniego leczenia. Źle kontrolowane ciśnienie tętnicze może bowiem prowadzić do poważnych konsekwencji. Sprawdź jakie są niepokojące objawy wysokiego ciśnienia w ciąży i jak wygląda postępowanie.