Autor
Kinga Żebrowska
Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii. Autorka ponad 500 artykułów popularnonaukowych dotyczących zagadnień z pediatrii, ginekologii i szeroko pojętego parentingu.
Współautorka publikacji naukowych.
Realizuje szkolenie specjalizacyjne z położnictwa i ginekologii w oddziale 3. stopnia referencyjności w Szpitalu Bielańskim w Warszawie.
Poza codzienną pracą w szpitalu i przychodni, pisząc artykuły, staram się przybliżać Pacjentkom medyczne zagadnienia w jak najbardziej przystępny sposób
Zobacz wszystkie artykuły napisane przez tego autora
Kiedy należy wykonać szczepienia w ciąży? Na co można się zaszczepić?
Szczepienia ochronne w trakcie planowania i trwania ciąży są bardzo ważnym tematem, który podczas wizyty powinien zawsze omawiać lekarz ginekolog. Części szczepionek nie podaje się kobietom w ciąży, inne są wręcz zalecane. Postaramy się odpowiedzieć na najczęstsze pytania, które zadają sobie przyszli Rodzice na temat szczepień w ciąży.
Co myśli położna o pobieraniu i przechowywaniu krwi pępowinowej?
Zapraszamy do przeczytania rozmowy na temat pobierania i przechowywania krwi pępowinowej z Natalią Barską, położną pracującą w Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny w Warszawie, która opowie jak z perspektywy personelu medycznego wygląda usługa pobierania i przechowywania krwi pępowinowej i podzieli się swoimi doświadczeniami związanymi z tą procedurą.
Czym jest anemia w ciąży? Rozpoznanie i leczenie
Niedokrwistość w ciąży, powszechnie nazywana anemią, jest stosunkowo częstym schorzeniem dotykającym przyszłe mamy. Wykonywane zgodnie z zaleceniami PTGiP badanie morfologiczne krwi pozwala na szybkie wykrycie nieprawidłowych wartości hemoglobiny i wdrożenie koniecznego leczenia anemii. Co ją powoduje i czym grozi niedokrwistość w ciąży?
Zabezpieczanie krwi pępowinowej w kolejnych ciążach
Krew pępowinową dziecka można zabezpieczyć tylko raz w życiu. Warto pamiętać tę dewizę przy każdej ciąży i dać każdemu z dziecka z osobna ten wyjątkowy dar. Jest to niezwykle ważne, ponieważ nie wiadomo czy w przyszłości do leczenia potrzebne będą własne komórki macierzyste, czy może te pobrane od rodzeństwa, a może i jedne i drugie.
Ułożenie dziecka- kiedy jest nieprawidłowe?
Ułożenie dziecka jest niezwykle ważne, by poród mógł odbyć się bez komplikacji. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z różnic między ułożeniem a położeniem dziecka. Są to jednak pojęcia, których ginekolodzy używają by określić w jakiej pozycji znajduje się dziecko w brzuchu mamy i warto je rozróżniać.
Ciśnienie w ciąży- jakie jest prawidłowe?
W czasie ciąży bardzo ważna jest regularna kontrola wartości ciśnienia tętniczego. Dzięki niej uniknąć można poważnych powikłań związanych najczęściej ze zbyt wysokim ciśnieniem. Jakie są normy ciśnienia tętniczego dla kobiety ciężarnej? Czym grozi nieprawidłowe ciśnienie w ciąży?
Cesarskie cięcie – wszystko, co warto o nim wiedzieć
Cięcie cesarskie jest najczęściej wykonywaną operacją położniczą. Wiele kobiet boi się bowiem bólu związanego z porodem siłami natury. Statystyki dotyczące liczby przeprowadzonych cięć cesarskich stale rosną – aktualnie szacuje się, że aż 43% porodów w Polsce odbywa się za pomocą tej metody. Jak wygląda cesarskie cięcie? Jak się do niego przygotować? Jakie są wskazania do operacji? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w tym artykule.
Seks w ciąży- co warto o nim wiedzieć?
Często powtarzającym się pytaniem ze strony przyszłych Rodziców jest, czy seks w czasie ciąży jest bezpieczny dla rozwijającego dziecka. Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna w przypadku niepowikłanych ciąż pojedynczych. Są jednak sytuacje, w których seks w ciąży jest zakazany. Sprawdź jakie są polecane pozycje seksualne w ciąży i czy można stosować żele intymne.
OGTT w ciąży- kiedy należy wykonać?
OGTT jest niezbędnym badaniem, aby móc wykryć cukrzycę ciążową. Zgodnie z kalendarzem badań w ciąży test obciążenia glukozą jest obowiązkowy dla każdej kobiety ciężarnej. Niektóre z przyszłym mam powinny go jednak wykonać trochę wcześniej niż pozostałe. Jak przygotować się do OGTT w ciąży? Czy smakowa glukoza może wpłynąć na wynik badania?