Autor
Kinga Żebrowska
Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii. Autorka ponad 500 artykułów popularnonaukowych dotyczących zagadnień z pediatrii, ginekologii i szeroko pojętego parentingu.
Współautorka publikacji naukowych.
Realizuje szkolenie specjalizacyjne z położnictwa i ginekologii w oddziale 3. stopnia referencyjności w Szpitalu Bielańskim w Warszawie.
Poza codzienną pracą w szpitalu i przychodni, pisząc artykuły, staram się przybliżać Pacjentkom medyczne zagadnienia w jak najbardziej przystępny sposób
Zobacz wszystkie artykuły napisane przez tego autora
Makrosomia płodu
Makrosomia dotyka około 9% noworodków na całym świecie. Jest to coraz bardziej powszechny problem z uwagi na zwiększenie częstości występowania cukrzycy w grupie kobiet ciężarnych. Sprawdź jakie powikłania niesie za sobą makrosomia i jak można jej zapobiegać.
Leki przeciwbólowe w ciąży
Ból głowy czy zęba potrafi być niezwykle uciążliwy. W jego zwalczaniu pomocne są popularne leki przeciwbólowe. W ciąży nie wszystkie z nich można jednak bezpiecznie przyjmować. Sprawdź, który lek przeciwbólowy jest najbezpieczniejszy w ciąży i kiedy należy zgłosić się do lekarza.
Wielowodzie w ciąży – czy jest groźne?
Płyn owodniowy jest niezbędny, aby dziecko mogło się prawidłowo rozwijać w trakcie ciąży. Istotne jest, aby jego objętość była optymalna. Nieprawidłowa ilość płynu owodniowego może świadczyć o różnego rodzaju powikłaniach lub nieprawidłowościach. Jakie są przyczyny wielowodzia w ciąży i czym może ono grozić?
Choroby wątroby w ciąży
Czas ciąży to czas, w którym dojść może do rozwoju specyficznych i charakterystycznych jedynie dla tego okresu schorzeń. Zdarza się, że przyszłe mamy borykają się w trakcie ciąży z problemami z wątrobą i jej prawidłowy funkcjonowaniem. Sprawdź, jakie są najczęstsze choroby wątroby w ciąży i jak wygląda ich leczenie.
Syndrom Kuwady
W trakcie trwania ciąży, ciało kobiety przechodzi wiele zmian mających na celu stworzenie jak najlepszych warunków do rozwoju płodu. Bardzo ciekawym zjawiskiem jest jednak nadmierne współodczuwanie ciąży przez partnera przyszłej mamy. Poza emocjonalnym związkiem, dochodzi do pojawienia się objawów w postaci powiększającego się obwodu brzucha czy porannych nudności. Symptomy te określa się jako syndrom Kuwady. Sprawdź, jakie daje objawy i jak wygląda postępowanie.
Ferrytyna w ciąży
Niedokrwistość jest jednym z najczęstszych powikłań w trakcie ciąży. Rozpoznaje się ją zazwyczaj na podstawie zbyt niskiego poziomu hemoglobiny u przyszłej mamy. Zdarza się też, że poza podstawowymi badaniami oceniane jest również stężenie ferrytyny w organizmie kobiety ciężarnej. Za co odpowiada i jakie są normy ferrytyny w ciąży?
Choroby wieku dziecięcego a ciąża
Choroby zakaźne typowe dla wieku przedszkolnego mogą być szczególnie groźne, gdy zachoruje na nie kobieta ciężarna. Te popularne choroby są niezwykle niebezpieczne dla rozwijającego się maluszka. Jakie powikłania może nieść za sobą różyczka czy ospa w ciąży?
Płytki krwi w ciąży
Jednym z istotnych parametrów, monitorowanych przez cały okres ciąży jest poziom płytek krwi u przyszłej mamy. Nieprawidłowa liczba płytek może sugerować powikłania ciąży, a także stanowić przeciwwskazanie do znieczulenia zewnątrzoponowego.
Obowiązkowe badania w I. trymestrze
Obowiązkowe badania w I. trymestrze ciąży definiuje dokument wydawany przez Ministra Zdrowia dotyczący opieki okołoporodowej. Każda przyszła mama powinna wykonać pakiet obowiązkowych badań w ciąży. Sprawdź, jakie z nich konieczne są na początku jej trwania.