Autor
Kinga Żebrowska
Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii. Autorka ponad 500 artykułów popularnonaukowych dotyczących zagadnień z pediatrii, ginekologii i szeroko pojętego parentingu.
Współautorka publikacji naukowych.
Realizuje szkolenie specjalizacyjne z położnictwa i ginekologii w oddziale 3. stopnia referencyjności w Szpitalu Bielańskim w Warszawie.
Poza codzienną pracą w szpitalu i przychodni, pisząc artykuły, staram się przybliżać Pacjentkom medyczne zagadnienia w jak najbardziej przystępny sposób
Zobacz wszystkie artykuły napisane przez tego autora
KTG – co to za badanie?
Czytaj więcejLeukocyty w ciąży
Kobieta ciężarna ma wykonywane wiele różnego rodzaju badań w czasie ciąży. Wśród obowiązkowych znajduje się morfologia krwi, w której oceniana jest m.in. liczba leukocytów. Dzięki temu, lekarz ginekolog monitoruje stan przyszłej mamy i w razie nieprawidłowości może odpowiednio zareagować. Sprawdź, jakie są normy leukocytów w ciąży i w badaniu moczu.
Bliźnięta dwujajowe
W opinii publicznej często pojawiające się określenie związane z ciążą mnogą to bliźnięta jedno- i dwujajowe. W terminologii medycznej są to raczej rzadko stosowane terminy. Mimo to warto wiedzieć, czym są bliźnięta dwujajowe i jak wygląda taka ciąża.
USG połówkowe- jak wygląda?
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, każda kobieta ciężarna musi mieć wykonane 4 obowiązkowe badania USG w czasie ciąży. Jednym z nich jest tzw. USG połówkowe, które dostarcza wielu niezwykle istotnych informacji dotyczących rozwoju dziecka w jamie macicy. Kiedy należy je wykonać i jakie parametry badane są podczas USG połówkowego?
Ból w pachwinie w ciąży
Ból w pachwinie nie jest często wymienianą dolegliwością w czasie ciąży, jednak wielu kobietom ciężarnym może on skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jego przyczyny najczęściej nie są groźne i nie stanowią zagrożenia dla ciąży, ale zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny bólu w pachwinie w ciąży.
GBS w ciąży- co oznacza?
Badanie GBS to przesiewowy test mikrobiologiczny, który pozwala wykryć obecność paciorkowców grupy B w organizmie człowieka. Skrót GBS pochodzi z języka angielskiego; rozwija się go jako Group B Streptococcus. Badanie GBS przeprowadza się u kobiet ciężarnych po to, by określić ewentualne ryzyko przeniesienia infekcji na dziecko w czasie porodu. Badanie GBS w ciąży jest bardzo istotne dla zdrowia oraz życia noworodka.
Dlaczego pojawia się zgaga w ciąży?
Zgaga w ciąży pojawia się najczęściej już w I. trymestrze, a następnie nasila się w kolejnych tygodniach. Palenie za mostkiem i nieprzyjemny posmak w ustach wielu przyszłym mamom uprzykrza codzienne funkcjonowanie. W większości sytuacji, jest to związane ze zmianami zachodzącymi w organizmie kobiety i nie oznacza nic groźnego. Jak radzić sobie ze zgagą? Czy może być ona pierwszym objawem ciąży?
Położna środowiskowa- kiedy się zgłosić?
Zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce, każda kobieta ma prawo do korzystania z pomocy położnej środowiskowej. Nie wszystkie przyszłe mamy zdają sobie jednak sprawę, że bezpłatne konsultacje z położną środowiskową przysługują zarówno w trakcie ciąży, jak i po porodzie. Sprawdź kiedy najlepiej zgłosić się do położnej środowiskowej i jaki jest zakres jej pracy.
Zatoki w ciąży
Zapalenie zatok potrafi skutecznie uprzykrzyć życie kobietom ciężarnym. Jego nieprzyjemne objawy u wielu przyszłych mam utrzymują się długo lub nawracają. Sprawdź, jakie są objawy zapalenia oraz jak można leczyć zapalenie zatok w ciąży.