
Autor
Kinga Żebrowska
Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii. Autorka ponad 500 artykułów popularnonaukowych dotyczących zagadnień z pediatrii, ginekologii i szeroko pojętego parentingu.
Współautorka publikacji naukowych.
Realizuje szkolenie specjalizacyjne z położnictwa i ginekologii w oddziale 3. stopnia referencyjności w Szpitalu Bielańskim w Warszawie.
Poza codzienną pracą w szpitalu i przychodni, pisząc artykuły, staram się przybliżać Pacjentkom medyczne zagadnienia w jak najbardziej przystępny sposób
Zobacz wszystkie artykuły napisane przez tego autora

Ciąża pozamaciczna- objawy i przebieg
Ciąża pozamaciczna może mieć poważne konsekwencje. Dlatego też jej odpowiednio szybkie wykrycie jest niezwykle istotne. Objawy ciąży pozamacicznej na początku łudząco przypominają symptomy prawidłowo rozwijającej się ciąży. Sprawdź, jaki jest przebieg ciąży ektopowej i jak wygląda jej leczenie.

Poród przedwczesny
Gdy minie I. trymestr i obawy związane z poronieniem są coraz mniejsze, wiele przyszłych mam obawia się porodu przedwczesnego. Obawiają się go również lekarze ginekolodzy, ponieważ jest to wciąż niezwykle aktualny problem we współczesnym położnictwie. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny porodu przedwczesnego i czy można mu zapobiegać?

Palenie w ciąży
Papierosy zawierają kilkadziesiąt szkodliwych i rakotwórczych substancji. Nałóg ten prowadzi do rozwoju m.in. nowotworów oraz chorób układu oddechowego. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ma też liczne szkodliwe konsekwencje dla rozwijającego się w jamie macicy dziecka. Sprawdź, czym dokładnie grozi palenie w ciąży.

Odklejenie się łożyska- dlaczego jest niebezpieczne?
Przedwczesne odklejenie się łożyska, lub inaczej mówiąc- oddzielenie się łożyska, jest powikłaniem pojawiającym się najczęściej w drugiej połowie ciąży i zaliczane jest do stanów nagłych w położnictwie. W jego wyniku może bowiem dojść do poważnych powikłań, a nawet śmierci kobiety lub dziecka. Dlatego też bardzo ważna jest odpowiednia interwencja i rozpoznanie odklejenia się łożyska. Jakie są czynniki ryzyka i objawy tego niebezpiecznego stanu?

Kiedy widać płeć dziecka?
Wielu przyszłych Rodziców nie może doczekać się, kiedy poznają płeć swojego dziecka. Co ciekawe, zdarza się, że mimo zidentyfikowanej płci podczas badania USG, przy porodzie okazuje się ona odmienna. Jak można rozpoznać płeć dziecka w czasie ciąży i z czego wynikają pomyłki? Przedstawiamy poniżej.

Jakie są przyczyny swędzenia skóry w ciąży? Jak się go pozbyć?
Świąd skóry pojawić się może z wielu różnych przyczyn. W czasie ciąży swędzenie zazwyczaj ma związek z rozciągającą się skórą na brzuchu lub nieodpowiednim jej nawilżeniem. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy może być to objaw powikłania ciąży jakim jest cholestaza ciężarnych. Jakie są sposoby na swędzącą skórę w ciąży?

Pęknięcie krocza przy porodzie
Wiele kobiet w ciąży boi się porodu siłami natury i powikłań takich jak pęknięcie krocza. Położne chcąc uniknąć pęknięć, często decydują się na nacięcie krocza kobiety rodzącej. Powinno to jednak odbywać się za zgodą przyszłej mamy. Jakie powikłania niesie za sobą pęknięcie krocza i czy można mu zapobiec?
Zgodnie z definicją, pęknięciem krocza określa się uszkodzenie tkanek krocza, które jest stosunkowo częstym urazem podczas porodu. Dochodzi do niego podczas II. okresu porodu w czasie skurczów partych. Pęknięcia krocza dzieli się na różne stopnie odnoszące się do tkanek, które uległy uszkodzeniu. Najpoważniejsze konsekwencje niesie za sobą uszkodzenie zwieracza odbytu.

Ćwiczenia w ciąży – bezpieczna aktywność fizyczna
W ostatnich latach świadomość związana ze zdrowym stylem życia jest coraz bardziej powszechna. Kobiety będące aktywne dalej chcą zachować swoje nawyki, zarówno w trakcie oczekiwania na dziecko, jak i po jego przyjściu na świat. Niemniej czy wykonywanie ćwiczeń w ciąży jest zalecane? Jak najbardziej! Warto jednak dobrać aktywność fizyczną do poszczególnych trymestrów i kondycji swojego organizmu.

Ciąża po poronieniu- tęczowe dzieci
Poronienia, szczególnie we wczesnej ciąży, zdarzają się bardzo często. W większości przypadków nie stanowi to jednak przeszkody, aby kolejne ciąży zakończyły się urodzeniem zdrowego dziecka, często przez Rodziców nazywanego „tęczowym”. Kiedy po poronieniu można zajść w ciążę i jak wygląda diagnostyka nawracających poronień?