Autor
Kinga Żebrowska
Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii. Autorka ponad 500 artykułów popularnonaukowych dotyczących zagadnień z pediatrii, ginekologii i szeroko pojętego parentingu.
Współautorka publikacji naukowych.
Realizuje szkolenie specjalizacyjne z położnictwa i ginekologii w oddziale 3. stopnia referencyjności w Szpitalu Bielańskim w Warszawie.
Poza codzienną pracą w szpitalu i przychodni, pisząc artykuły, staram się przybliżać Pacjentkom medyczne zagadnienia w jak najbardziej przystępny sposób
Zobacz wszystkie artykuły napisane przez tego autora
Ciąża po poronieniu- tęczowe dzieci
Poronienia, szczególnie we wczesnej ciąży, zdarzają się bardzo często. W większości przypadków nie stanowi to jednak przeszkody, aby kolejne ciąży zakończyły się urodzeniem zdrowego dziecka, często przez Rodziców nazywanego „tęczowym”. Kiedy po poronieniu można zajść w ciążę i jak wygląda diagnostyka nawracających poronień?
Pęknięcie krocza przy porodzie
Wiele kobiet w ciąży boi się porodu siłami natury i powikłań takich jak pęknięcie krocza. Położne chcąc uniknąć pęknięć, często decydują się na nacięcie krocza kobiety rodzącej. Powinno to jednak odbywać się za zgodą przyszłej mamy. Jakie powikłania niesie za sobą pęknięcie krocza i czy można mu zapobiec?
Zgodnie z definicją, pęknięciem krocza określa się uszkodzenie tkanek krocza, które jest stosunkowo częstym urazem podczas porodu. Dochodzi do niego podczas II. okresu porodu w czasie skurczów partych. Pęknięcia krocza dzieli się na różne stopnie odnoszące się do tkanek, które uległy uszkodzeniu. Najpoważniejsze konsekwencje niesie za sobą uszkodzenie zwieracza odbytu.
Pozycje wertykalne podczas porodu
W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o porodzie aktywnym, w którym kobieta rodząca może przyjmować wybrane przez siebie pozycje. Pozycje wertykalne mogą bowiem ułatwić i przyspieszyć poród, a także są uznawane za niefarmakologiczną metodę łagodzenia bólu porodowego. Jakie są przykłady pozycji wertykalnych?
Ibuprofen w ciąży- czy można go stosować?
Ciąża jest okresem zwiększonej podatności na różnego rodzaju infekcje. Należy pamiętać jednak, aby przed zażyciem jakichkolwiek leków upewnić się, czy są bezpieczne dla rozwijającego się dziecka. W przypadku przeziębienia czy gorączki w wielu domach najpopularniejszym wyborem są leki zawierające w swoim składzie ibuprofen. Czy są one jednak bezpieczne w czasie ciąży?
Dźwiganie w ciąży
Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy może bezpiecznie podnosić swoje starsze dziecko czy nosić ciężkie zakupy. Jak w większości przypadków, w medycynie nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Najlepiej skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym. Sprawdź, kiedy bezwzględnie nie wolno dźwigać w ciąży.
Witamina D3 w ciąży
Każda kobieta ciężarna, zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, powinna suplementować witaminę D3 w ciąży. Wynika to z roli, jaką odgrywa ona w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Sprawdź, jakie dawki witaminy D są rekomendowane w trakcie ciąży.
Ciąża w bliźnie
W ostatnim czasie liczba wykonywanych cięć cesarskich znacząco wzrosła. To zaś przyczynia się do pojawiania się ciąż o nieprawidłowej lokalizacji- w bliźnie po cięciu cesarskim. Czy możliwe jest donoszenie ciąży w bliźnie? Jakie są jej powikłania?
Sączące się wody płodowe
Odpływanie płynu owodniowego uznawane jest za jeden z objawów porodu. Jeśli jednak dojdzie do sączenia się wód płodowych wcześniej może to prowadzić do małowodzia lub nawet bezwodzia, mającego poważne konsekwencje dla dziecka. Sprawdź, jak rozpoznać sączące się wody płodowe.
Zielone wody płodowe- co oznaczają?
Odpłynięcie płynu owodniowego to jeden z objawów rozpoczynającego się porodu. Prawidłowy płyn owodniowy, powszechnie określany jako wody płodowe, powinien być przezroczysty. Zdarza się jednak, że przybiera on barwę zieloną. Czy jest to powód do niepokoju? Jakie mogą być możliwe powikłania zielonych wód płodowych?