Autor
Kinga Żebrowska
Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii. Autorka ponad 500 artykułów popularnonaukowych dotyczących zagadnień z pediatrii, ginekologii i szeroko pojętego parentingu.
Współautorka publikacji naukowych.
Realizuje szkolenie specjalizacyjne z położnictwa i ginekologii w oddziale 3. stopnia referencyjności w Szpitalu Bielańskim w Warszawie.
Poza codzienną pracą w szpitalu i przychodni, pisząc artykuły, staram się przybliżać Pacjentkom medyczne zagadnienia w jak najbardziej przystępny sposób
Zobacz wszystkie artykuły napisane przez tego autora
Niedoczynność tarczycy w ciąży – przyczyny i objawy. Jak leczyć?
Z niedoczynnością tarczycy w ciąży boryka się około 2% ciężarnych. U części z nich choroba przebiega bezobjawowo, dlatego jej rozpoznanie jest utrudnione. Niedostateczna ilość hormonów tarczycowych, która nie jest leczona, może skutkować poronieniem lub przedwczesnym porodem. Leczenie opiera się na farmakoterapii.
Brak apetytu w ciąży
O nietypowych zachciankach w trakcie ciąży mówi większość przyszłych mam. Mniejszą grupę stanowią ciężarne zmagające się z brakiem apetytu w trakcie tych 9 miesięcy. Nie oznacza to jednak, że problem ten nie istnieje. Co więcej, może on nieść za sobą niekorzystne konsekwencje dla przebiegu ciąży. Sprawdź, jakie są sposoby na brak apetytu w ciąży.
Senność w ciąży- skąd się bierze?
Wiele kobiet ciężarnych zmaga się z problemami związanymi ze snem. Część przyszłych mam narzeka na bezsenność w trakcie 9 miesięcy ciąży, innym zaś dokucza wtedy nadmierna senność. Wszystkie problemy ze snem źle wpływają na codzienne funkcjonowanie i samopoczucie kobiety ciężarnej. Kiedy mija senność w ciąży i jakie są jej przyczyny?
Rozstępy po ciąży- czy można im zapobiec?
Problemy skórne, wśród których często wymieniane są rozstępy, przysparzają kobietom w ciąży i po porodzie wielu zmartwień. Uważa się, że rozstępy pojawiają się nawet u 90% przyszłych mam. Dobrą wiadomością jest fakt, że większość zmian na ciele kobiety blednie po porodzie. Jak przyspieszyć znikanie rozstępów po ciąży?
Wywoływanie porodu – metody
Wywoływanie porodu jest jedną z najczęściej wykonywanych procedur w położnictwie. 1/5 porodów w krajach rozwiniętych rozpoczyna się od indukcji. W ciążach niepowikłanych zgodnie z obowiązującymi rekomendacjami PTGiP uzasadnione jest wywoływanie porodu w 41. tygodniu ciąży. Jakie są przeciwwskazania oraz możliwe powikłania wywoływania porodu?
Brzuch po porodzie- jak wygląda?
W ostatnim czasie coraz częściej kobiety porównują się do wyidealizowanych zdjęć dostępnych w mediach społecznościowych. Powstaje zakłamany obraz tego, jak wygląda kobieta po 9 miesiącach ciąży i po urodzeniu dziecka. Wbrew pozorom jednak na długo utrzymujący się brzuch po porodzie skarży się wiele kobiet. Jak długo wraca się do stanu sprzed ciąży i jakie są przyczyny „brzucha po porodzie”?
Baby blues – jak sobie z nim radzić?
Okres po urodzeniu dziecka jest wyjątkowy, ale też bardzo trudny dla wielu mam. Emocje takie jak szczęście i radość przeplatają się ze strachem związanym z nową rolą i obowiązkami. Jest to zupełnie normalne i wielu kobiet po porodzie dotyka baby blues. Ważne jednak, aby znać jego objawy i wiedzieć, jak odróżnić go od depresji poporodowej. Jakie zatem symptomy towarzyszą wówczas nowo upieczonej mamie? Jak sobie z nimi poradzić? Te i inne kwestie omówimy w tym artykule.
Obowiązkowe USG w ciąży
Badanie ultrasonograficzne zalicza się do obowiązkowej diagnostyki podczas trwania każdej ciąży. Dzięki USG lekarz może kontrolować rozwój płodu oraz budowę jego ciała. Jest to badanie w pełni bezpieczne i nieinwazyjne, a jednocześnie dostarcza wielu istotnych informacji dotyczących dziecka oraz jego dobrostanu. Ile USG powinna mieć wykonanych w ciąży przyszła mama i w których tygodniach powinny się one odbyć?
Zawroty głowy w ciąży
W czasie ciąży pojawia się wiele objawów i dolegliwości związanych z tym wyjątkowym stanem. Jednymi z nich są zawroty głowy. U wielu kobiet ciężarnych pojawiają się już w pierwszych tygodniach ciąży i zazwyczaj nie oznaczają nic poważnego. Jeśli jednak mają miejsce w trzecim trymestrze, pod koniec ciąży, mogą zwiastować niebezpieczne powikłania takie jak stan przedrzucawkowy czy zespół HELLP. Jakie są przyczyny zawrotów głowy w ciąży i czy można im zapobiegać?