Autor
Kinga Żebrowska
Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii. Autorka ponad 500 artykułów popularnonaukowych dotyczących zagadnień z pediatrii, ginekologii i szeroko pojętego parentingu.
Współautorka publikacji naukowych.
Realizuje szkolenie specjalizacyjne z położnictwa i ginekologii w oddziale 3. stopnia referencyjności w Szpitalu Bielańskim w Warszawie.
Poza codzienną pracą w szpitalu i przychodni, pisząc artykuły, staram się przybliżać Pacjentkom medyczne zagadnienia w jak najbardziej przystępny sposób
Zobacz wszystkie artykuły napisane przez tego autora
Jak sprawdzić rozwarcie w domu
Rozwarcie jest niezbędnym elementem porodu drogami natury. Postęp porodu określany jest m.in. w oparciu o rozwarcie szyjki macicy. Dużo kobiet zastanawia się, kiedy powinny jechać do szpitala i czy da się sprawdzić rozwarcie w domu.
Domowy detektor tętna – czy warto mieć?
Domowe detektory tętna dziecka w ostatnich latach zyskują na popularności. Rodzice osłuchując bicie serca płodu czują się bezpieczniej. Opinie specjalistów na temat domowych detektorów tętna są jednak różne. Czy mogą one zastąpić KTG w szpitalu?
Niepowściągliwe wymioty ciężarnych
Mdłości to jeden z pierwszych objawów ciąży u wielu kobiet. Ponad 1% przyszłych mam zmaga się zaś z dużo cięższymi, niepowściągliwymi wymiotami ciężarnych. Sprawdź, jak zapobiec i jak leczyć tę przypadłość.
Kangurowanie dziecka po porodzie- jakie niesie korzyści?
Obecnie bardzo dużą wagę przywiązuje się do kontaktu skóra do skóry już od pierwszych chwil po urodzeniu. Zalet kangurowania jest wiele, dlatego warto w planie porodu zaznaczyć chęć kangurowania dziecka po porodzie. Sprawdź, jakie zalety niesie za sobą kangurowanie dziecka.
Zakażenie parwowirusem B19 w ciąży
W ostatnim czasie specjaliści zauważają wzrost infekcji wywołanych przez parwowirusa u przyszłych mam. Choroba ta, jest w czasie ciąży szczególnie groźna z uwagi na jej możliwe powikłania dla płodu. Sprawdź jak dochodzi do zarażenia i czym grozi infekcja parwowirusem B19 w ciąży.
Test PAPP-A- jego nowe zastosowanie
Test PAPP-A jest ważnym badaniem w diagnostyce prenatalnej. Wielu Rodziców rezygnuje z niego nie znając wszystkich jego zastosowań. Sprawdź, czego ryzyko, poza wadami genetycznymi, jest oceniane w trakcie testu PAPP-A i dlaczego warto go wykonać.
Ciąża po przeszczepie
Obecnie stan po przeszczepie narządu nie stanowi przeciwwskazania do zajścia w ciążę. Ciąża taka jednak wymaga szczególnie specjalistycznej opieki. Jakie ryzyko niesie ze sobą ciąża po przeszczepie?
Darmowe leki w ciąży
Kobiety ciężarne od 2020 roku mogą otrzymać leki bezpłatnie dzięki programowi Ciążą Plus. Lista ta jest wciąż aktualizowana przez NFZ. Sprawdź, jakie leki przysługują przyszłej mamie za darmo i jak je otrzymać.
Niedokrwistość u płodu- skąd się bierze?
W trakcie badania USG ginekolodzy oceniają nie tylko wzrastanie płodu i jego anatomię, ale także wykonują pomiary przepływu krwi w różnych naczyniach. Nieprawidłowe przepływy w tętnicy środkowej mózgu mogą sugerować niedokrwistość u płodu. Skąd się bierze i jakie ma konsekwencje?