Autor
Kinga Żebrowska
Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii. Autorka ponad 500 artykułów popularnonaukowych dotyczących zagadnień z pediatrii, ginekologii i szeroko pojętego parentingu.
Współautorka publikacji naukowych.
Realizuje szkolenie specjalizacyjne z położnictwa i ginekologii w oddziale 3. stopnia referencyjności w Szpitalu Bielańskim w Warszawie.
Poza codzienną pracą w szpitalu i przychodni, pisząc artykuły, staram się przybliżać Pacjentkom medyczne zagadnienia w jak najbardziej przystępny sposób
Zobacz wszystkie artykuły napisane przez tego autora
Zakrzepica w ciąży
Zakrzepica, a szerzej mówiąc choroba zakrzepowo-zatorowa, należy do powikłań okresu ciąży i połogu. Może mieć ona poważne konsekwencje, dlatego też w niektórych przypadkach wdrażana jest jej profilaktyka już od początku trwania ciąży. Sprawdź, jakie są objawy zakrzepicy w ciąży.
Hybryda w ciąży
Każda kobieta bez względu na to, czy jest w ciąży czy nie, chce czuć się pięknie. Z tego powodu wiele kobiet korzysta z różnego rodzaju usług kosmetycznych. Jedną z najpopularniejszych jest manicure hybrydowy. Wiele przyszłych mam martwi się jednak, czy zabieg ten jest bezpieczny w czasie ciąży.
Jak przygotować się do karmienia piersią?
Mleko matki, zgodnie z obowiązującymi rekomendacjami, jest najlepszym pokarmem dla dziecka w jego pierwszych miesiącach życia. Dlatego też ważne, aby przyszła mama odpowiednio przygotowała się do karmienia, a także znała korzyści jakie z niego wynikają. Przygotowania do karmienia piersią warto rozpocząć jeszcze w trakcie trwania ciąży.
Jelitówka w ciąży- przyczyny, leczenie- PBKM
Jelitówka w ciąży, zwana także grypą żołądkową, to grupa objawów związanych z przewodem pokarmowym. Najczęstszą ich przyczyną są wirusy. Kobiety ciężarne najłatwiej zarazić mogą się podczas kontaktu z dziećmi w wieku przedszkolnym. Nieprzyjemne dolegliwości jelitówki są szczególnie uciążliwe dla przyszłych mam. Jak zapobiec jelitówce w ciąży?
Ciąża przenoszona
Termin porodu określany na początku ciąży ma charakter orientacyjny. Wiele kobiet rodzi zarówno przed tą datą, jak i po niej. Jest jednak określony moment, w którym dalsze kontynuowanie ciąży może stanowić zagrożenie. Kiedy mówimy o ciąży przenoszonej i co warto wiedzieć na ten temat?
HPV a ciąża
HPV jest powszechnie występującym wirusem przenoszonym drogą płciową i prawie wszystkie aktywne seksualnie osoby mają z nim kontakt przynajmniej raz w swoim życiu. Jest on przyczyną raka szyjki macicy, ale nie tylko. Powoduje też inne nowotwory narządu rodnego oraz występowanie kłykcin kończystych, które mogą mieć wpływ na poród. Jakie konsekwencje może mieć HPV dla przyszłych mam i rozwijającego się dziecka?
Nietrzymanie moczu w ciąży
W czasie trwania ciąży pojawić może się wiele różnego rodzaju dolegliwości. Dużo kobiet skarży się, szczególnie w ostatnim trymetrze, na nietrzymanie moczu. Czasami przypadłość ta utrzymuje się także po porodzie. Dlaczego warto odwiedzić fizjoterapeutę uroginekologicznego w czasie ciąży i jakie są sposoby na nietrzymanie moczu w ciąży?
Zmiana nastroju w ciąży – emocje w ciąży
W czasie ciąży w organizmie przyszłej mamy zachodzi wiele różnych zmian. Zalicza się do nich także wahania nastroju i huśtawkę emocjonalną, które uprzykrzają codzienne funkcjonowanie kobiecie ciężarnej. Sprawdź, czym różnią się zmiany nastroju od depresji w ciąży i jakie są sposoby na emocje w ciąży.
Formalności po porodzie
Okres związany z narodzinami dziecka jest pełen emocji i wzruszeń. Poza radością Rodziców związaną z nową rolą, trzeba pamiętać o urzędowych kwestiach dotyczących członka rodziny, która ma się dopiero pojawić. Jakich formalności należy dopełnić po porodzie?