Autor
Kinga Żebrowska
Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii. Autorka ponad 500 artykułów popularnonaukowych dotyczących zagadnień z pediatrii, ginekologii i szeroko pojętego parentingu.
Współautorka publikacji naukowych.
Realizuje szkolenie specjalizacyjne z położnictwa i ginekologii w oddziale 3. stopnia referencyjności w Szpitalu Bielańskim w Warszawie.
Poza codzienną pracą w szpitalu i przychodni, pisząc artykuły, staram się przybliżać Pacjentkom medyczne zagadnienia w jak najbardziej przystępny sposób
Zobacz wszystkie artykuły napisane przez tego autora
Jak przygotować się do ciąży?
Pary planujące ciążę starają się jak najlepiej przygotować na ten wyjątkowy czas. Wzrastająca świadomość społeczeństwa sprawia, że okres przygotowań do ciąży często przebiega pod opieką różnych specjalistów, nie tylko ginekologów. Jak kobieta może przygotować się do ciąży? Jakie badania warto wykonać przed zajściem w ciążę?
Jak wygląda poród drogami natury? Poród krok po kroku
Rodzice spodziewający się dziecka zastanawiają się jak przebiega i wygląda poród oraz jakie są jego objawy. Wiele osób obawia się, że przegapi jego początek, ale też bólu jakiego doświadcza kobieta podczas porodu siłami natury. Poród, mimo że może trwać zarówno kilka jak i kilkanaście godzin, zawsze składa się z tych samych okresów. Każda kobieta ma inne odczucia związane ze swoim porodem, ale warto wiedzieć jak rozpoczyna się poród i jak wygląda on krok po kroku.
Pierwsze ruchy dziecka- kiedy je czuć?
Rodzice ze zniecierpliwieniem czekają, aż poczują pierwsze ruchy dziecka. Są to momenty dostarczające wielu wzruszeń, ale też budujące silną więź między dzieckiem a Rodzicami. W kontrolowaniu dobrostanu płodu bardzo ważne jest obserwowanie i liczenie ruchów dziecka przez mamę. Zatem, w którym tygodniu ciąży czuć ruchy dziecka?
Plan porodu- co powinien zawierać?
Coraz większa świadomość kobiet sprawia, że oczekiwania przyszłych mam związane z porodem są znacznie dokładniej sprecyzowane niż było to kilka czy kilkanaście lat temu. Możliwość wykonania planu porodu i omówienie jego punktów z położną lub ginekologiem zapewnia każdej rodzącej Standard Organizacyjny Opieki Okołoporodowej z 2019 roku. Co warto zawrzeć w planie porodu? Jaki jest jego wzór?
Tatuaż w ciąży
Coraz więcej osób decyduje się na wykonanie trwałej ozdoby na ciele jaką jest tatuaż. Są jednak momenty, takie jak np. ciąża, kiedy warto przełożyć w czasie jego zrobienie. Czy wykonanie tatuażu w ciąży jest bezpieczne oraz jakie potencjalne zagrożenia może nieść ze sobą?
Sen w ciąży
Czytaj więcejObniżenie brzucha w ciąży
Ciało przyszłej mamy zmienia się w ciągu 9 miesięcy ciąży. Pojawia się wiele symptomów, które związane są z rozwojem dziecka w jamie macicy. Jednym z typowych objawów ciąży jest powiększający się brzuch. Często jednak wiele kobiet zauważa jego obniżenie przed porodem. Sprawdź, z czego wynika obniżenie brzucha w ciąży.
Historia Ady – terapia mózgowego porażenia dziecięcego
Mózgowe porażenie dziecięce występuje u około 2 dzieci na 1000. Objawy choroby są zróżnicowane, ale w większości przypadków utrudniają prawidłowy rozwój i funkcjonowanie. Historia Ady, to historia pokazująca, że czasami jedna decyzja podjęta przy porodzie może wpłynąć na całe życie.
Ciąża po 30
Obecnie wiele kobiet rodzi dzieci po 30. roku życia. Wiek, w którym kobieta zostaje mamą, zależy jednak od wielu czynników takich jak plany zawodowe, ale też problemy z zajściem w ciążę. Czy ciąża po 30-tce jest ciążą podwyższonego ryzyka?