Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam

Eksperci

Kinga Żebrowska

Autor

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii. Autorka ponad 500 artykułów popularnonaukowych dotyczących zagadnień z pediatrii, ginekologii i szeroko pojętego parentingu.

Współautorka publikacji naukowych.
Realizuje szkolenie specjalizacyjne z położnictwa i ginekologii w oddziale 3. stopnia referencyjności w Szpitalu Bielańskim w Warszawie.

Poza codzienną pracą w szpitalu i przychodni, pisząc artykuły, staram się przybliżać Pacjentkom medyczne zagadnienia w jak najbardziej przystępny sposób

Zobacz wszystkie artykuły napisane przez tego autora

Zwolnienie L4 w ciąży- komu przysługuje?

Zwolnienie L4 w ciąży- komu przysługuje?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że sam fakt bycia w ciąży nie uprawnia do pójścia na zwolnienie lekarskie. Dopiero złe samopoczucie kobiety, powikłania ciąży lub inne wskazania określone przez lekarza ginekologa są powodem wystawienia popularnego L4 kobiecie ciężarnej. Sprawdź jakie są przesłanki medyczne do wystawienia zwolnienia lekarskiego w ciąży, na jak długo można je wystawić i kto wypłaca zasiłek chorobowy przyszłej mamie?

Czytaj więcej
Zespół Patau - czym jest trisomia 13?

Zespół Patau – czym jest trisomia 13?

W ostatnim czasie w przestrzeni publicznej bardzo dużo mówi się o wadach letalnych. Zaliczana jest do nich m.in. trisomia chromosomów 13. pary, czyli zespół Patau (ang. Patau syndrome), który, mimo że rzadko spotykany, jest jedną z najcięższych wad genetycznych. Najczęściej wiąże się z poronieniem lub martwym urodzeniem. Tylko 10% dzieci z trisomią chromosomu 13. dożywa pierwszego roku życia. Jakie są objawy zespołu Pataua? Czy może on powtórzyć się w kolejnej ciąży? Odpowiadamy.

Czytaj więcej
Badanie przezierności karkowej płodu

Badanie przezierności karkowej płodu

Przezierność karkowa oraz test PAPP-A (inaczej test PAPPA) to jedne z nieinwazyjnych badań prenatalnych, które mają za zadanie określić, czy istnieje ryzyko wystąpienia wad genetycznych u płodu w I trymestrze ciąży. Należą do nich zespoły: Downa, Patau i Edwardsa. Zalecane jest, aby badanie przezierności karkowej oraz test PAPP-A zostały przeprowadzone u każdej ciężarnej. Na czym polegają te badania i czemu są aż tak ważne? Jakie są koszty? Jakie choroby genetyczne i wady płodu można wykryć, badając przezierność karkową?

Czytaj więcej