Autor
Kinga Żebrowska
Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii. Autorka ponad 500 artykułów popularnonaukowych dotyczących zagadnień z pediatrii, ginekologii i szeroko pojętego parentingu.
Współautorka publikacji naukowych.
Realizuje szkolenie specjalizacyjne z położnictwa i ginekologii w oddziale 3. stopnia referencyjności w Szpitalu Bielańskim w Warszawie.
Poza codzienną pracą w szpitalu i przychodni, pisząc artykuły, staram się przybliżać Pacjentkom medyczne zagadnienia w jak najbardziej przystępny sposób
Zobacz wszystkie artykuły napisane przez tego autora
Zwolnienie L4 w ciąży- komu przysługuje?
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że sam fakt bycia w ciąży nie uprawnia do pójścia na zwolnienie lekarskie. Dopiero złe samopoczucie kobiety, powikłania ciąży lub inne wskazania określone przez lekarza ginekologa są powodem wystawienia popularnego L4 kobiecie ciężarnej. Sprawdź jakie są przesłanki medyczne do wystawienia zwolnienia lekarskiego w ciąży, na jak długo można je wystawić i kto wypłaca zasiłek chorobowy przyszłej mamie?
Bakterie w moczu w ciąży- czy są groźne?
Zgodnie ze Standardem Organizacyjnym Opieki Okołoporodowej każda kobieta ciężarna powinna mieć raz w miesiącu wykonane badanie ogólne moczu, aby wykryć ewentualne zakażenie i wdrożyć odpowiednie leczenie. Warto bowiem wiedzieć, że u kobiet ciężarnych zawsze leczy się bakteriomocz, nawet jeśli nie towarzyszą mu żadne objawy. Wynika to z ryzyka powikłań, jakie niosą za sobą bakterie w moczu w czasie ciąży.
Jakie leki są bezpieczne w ciąży?
W trakcie trwania ciąży wraz z innymi zmianami w organizmie kobiety dochodzi również do zmiany farmakokinetyki wielu leków. Część z nich przechodzi przez łożysko i mogą negatywnie działać na płód, prowadząc do poważnych wad oraz utrudniać jego rozwój. Jakich leków zdecydowanie powinny unikać kobiety ciężarne? Czy leki bez recepty zawsze są dla nich bezpieczne?
Nadczynność tarczycy w ciąży
Każda kobieta ciężarna na początku ciąży powinna mieć zbadany poziom tyreotropiny - TSH. Jest to hormon, którego nieprawidłowe stężenie związane może oznaczać nieprawidłową funkcję tarczycy. Jedną z możliwych chorób tarczycy w ciąży jest jej nadczynność. Jakie są przyczyny i jakie objawy daje nadczynność tarczycy w ciąży?
Kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży?
Poinformowanie pracodawcy o ciąży jest dla wielu kobiet stresującą rozmową. Wiąże się to często z obawą związaną z reakcją szefa na tę wiadomość. Z tego powodu, kobiety ciężarne zastanawiają się, kiedy jest najlepszy moment, by powiedzieć pracodawcy o ciąży? Sprawdź, jak brzmią przepisy Kodeksu Pracy.
Czym różni się indukcja od preindukcji porodu?
Za rozpoczęcie porodu uważa się wystąpienie regularnej czynności skurczowej, która prowadzi do skracania i rozwierania szyjki macicy. Poród jest wywoływany przez lekarzy w sytuacji, gdy ukończenie ciąży przed samoistnym rozpoczęciem akcji porodowej jest korzystniejsze dla matki oraz dziecka. Kiedy tak się dzieje? Czym jest preindukcja i indukcja porodu? O tym dowiesz się w tym artykule!
Zespół Patau – czym jest trisomia 13?
W ostatnim czasie w przestrzeni publicznej bardzo dużo mówi się o wadach letalnych. Zaliczana jest do nich m.in. trisomia chromosomów 13. pary, czyli zespół Patau (ang. Patau syndrome), który, mimo że rzadko spotykany, jest jedną z najcięższych wad genetycznych. Najczęściej wiąże się z poronieniem lub martwym urodzeniem. Tylko 10% dzieci z trisomią chromosomu 13. dożywa pierwszego roku życia. Jakie są objawy zespołu Pataua? Czy może on powtórzyć się w kolejnej ciąży? Odpowiadamy.
Badanie przezierności karkowej płodu
Przezierność karkowa oraz test PAPP-A (inaczej test PAPPA) to jedne z nieinwazyjnych badań prenatalnych, które mają za zadanie określić, czy istnieje ryzyko wystąpienia wad genetycznych u płodu w I trymestrze ciąży. Należą do nich zespoły: Downa, Patau i Edwardsa. Zalecane jest, aby badanie przezierności karkowej oraz test PAPP-A zostały przeprowadzone u każdej ciężarnej. Na czym polegają te badania i czemu są aż tak ważne? Jakie są koszty? Jakie choroby genetyczne i wady płodu można wykryć, badając przezierność karkową?
Plamienie we wczesnej ciąży
Pierwsze tygodnie ciąży są dla większości kobiet ciężarnych niezwykle stresujące. Związane jest to głównie z ryzykiem poronienia, które jest najwyższe w I. trymestrze. Z tego powodu, jakiekolwiek plamienie we wczesnej ciąży budzi niepokój i jest częstą przyczyną wizyty na ginekologicznej izbie przyjęć. Sprawdź, co może oznaczać plamienie w pierwszych tygodniach ciąży.