Autor
Agnieszka Widera
Lekarz
Zobacz wszystkie artykuły napisane przez tego autora
Test PAPP-A- jego nowe zastosowanie
Test PAPP-A jest ważnym badaniem w diagnostyce prenatalnej. Wielu Rodziców rezygnuje z niego nie znając wszystkich jego zastosowań. Sprawdź, czego ryzyko, poza wadami genetycznymi, jest oceniane w trakcie testu PAPP-A i dlaczego warto go wykonać.
USG genetyczne
W trakcie ciąży każda przyszła mama powinna mieć wykonane obowiązkowe 4 badania USG. Jednym z nich jest USG genetyczne. Kiedy powinno być ono wykonane i co jest oceniane w trakcie tego badania?
Ciąża po przeszczepie
Obecnie stan po przeszczepie narządu nie stanowi przeciwwskazania do zajścia w ciążę. Ciąża taka jednak wymaga szczególnie specjalistycznej opieki. Jakie ryzyko niesie ze sobą ciąża po przeszczepie?
Darmowe leki w ciąży
Kobiety ciężarne od 2020 roku mogą otrzymać leki bezpłatnie dzięki programowi Ciążą Plus. Lista ta jest wciąż aktualizowana przez NFZ. Sprawdź, jakie leki przysługują przyszłej mamie za darmo i jak je otrzymać.
Niedokrwistość u płodu- skąd się bierze?
W trakcie badania USG ginekolodzy oceniają nie tylko wzrastanie płodu i jego anatomię, ale także wykonują pomiary przepływu krwi w różnych naczyniach. Nieprawidłowe przepływy w tętnicy środkowej mózgu mogą sugerować niedokrwistość u płodu. Skąd się bierze i jakie ma konsekwencje?
Makrosomia płodu
Makrosomia dotyka około 9% noworodków na całym świecie. Jest to coraz bardziej powszechny problem z uwagi na zwiększenie częstości występowania cukrzycy w grupie kobiet ciężarnych. Sprawdź jakie powikłania niesie za sobą makrosomia i jak można jej zapobiegać.
Leki przeciwbólowe w ciąży
Ból głowy czy zęba potrafi być niezwykle uciążliwy. W jego zwalczaniu pomocne są popularne leki przeciwbólowe. W ciąży nie wszystkie z nich można jednak bezpiecznie przyjmować. Sprawdź, który lek przeciwbólowy jest najbezpieczniejszy w ciąży i kiedy należy zgłosić się do lekarza.
Wielowodzie w ciąży – czy jest groźne?
Płyn owodniowy jest niezbędny, aby dziecko mogło się prawidłowo rozwijać w trakcie ciąży. Istotne jest, aby jego objętość była optymalna. Nieprawidłowa ilość płynu owodniowego może świadczyć o różnego rodzaju powikłaniach lub nieprawidłowościach. Jakie są przyczyny wielowodzia w ciąży i czym może ono grozić?
Krew pępowinowa 2023 – REKOMENDACJE PTOIHD
Czytaj więcej