Autor
Agnieszka Widera
Lekarz
Zobacz wszystkie artykuły napisane przez tego autora
Ciąża biochemiczna – charakterystyka, symptomy i przyczyny poronienia zarodka na wczesnym etapie
Ciąża biochemiczna to taka, która zostaje utracona na etapie zagnieżdżania się zarodka w macicy. Do jej powstania przyczynia się szereg czynników m.in. wady rozwojowe, blizny pooperacyjne lub wysiłek fizyczny. Kobieta może być w takiej ciąży, nawet o tym nie wiedząc. Jeśli nie wykona testu ciążowego, może być przekonana, że było to chwilowe opóźnienie miesiączki.
Wysypka w ciąży – zmiana fizjologiczna czy choroba?
Wysypka w ciąży ma najczęściej postać pokrzywki umiejscowionej na brzuchu. Zmiany te zwykle mają podłoże hormonalne i nie są groźne. Niekiedy jednak pokrzywka może być objawem choroby. Kiedy wysypka w ciąży powinna wzbudzić nasz niepokój? Jak ją leczyć?
Jakie leki są bezpieczne w ciąży?
W trakcie trwania ciąży wraz z innymi zmianami w organizmie kobiety dochodzi również do zmiany farmakokinetyki wielu leków. Część z nich przechodzi przez łożysko i mogą negatywnie działać na płód, prowadząc do poważnych wad oraz utrudniać jego rozwój. Jakich leków zdecydowanie powinny unikać kobiety ciężarne? Czy leki bez recepty zawsze są dla nich bezpieczne?
Czym jest USG prenatalne? Kiedy należy je wykonać?
Prenatalne badanie ultrasonograficzne pozwala wykryć ryzyko wystąpienia wad genetycznych i rozwojowych u płodu na wczesnym etapie ciąży. Zaleca się, aby wykonać je trzykrotnie. USG prenatalne jest w pełni bezpieczne dla rozwijającego się dziecka i kobiety ciężarnej.
Kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży?
Poinformowanie pracodawcy o ciąży jest dla wielu kobiet stresującą rozmową. Wiąże się to często z obawą związaną z reakcją szefa na tę wiadomość. Z tego powodu, kobiety ciężarne zastanawiają się, kiedy jest najlepszy moment, by powiedzieć pracodawcy o ciąży? Sprawdź, jak brzmią przepisy Kodeksu Pracy.
Nadczynność tarczycy w ciąży
Każda kobieta ciężarna na początku ciąży powinna mieć zbadany poziom tyreotropiny - TSH. Jest to hormon, którego nieprawidłowe stężenie związane może oznaczać nieprawidłową funkcję tarczycy. Jedną z możliwych chorób tarczycy w ciąży jest jej nadczynność. Jakie są przyczyny i jakie objawy daje nadczynność tarczycy w ciąży?
Czop śluzowy- jak jest jego rola podczas ciąży?
Czop śluzowy w ciąży jest niezwykle ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Odejście czopa śluzowego należy do jednego z objawów, które zwiastują zbliżający się poród. Dla wielu kobiet ciężarnych odróżnienie go od codziennej wydzieliny jest stosunkowo trudne. Jak wygląda zatem czop śluzowy i jaką funkcję pełni w trakcie ciąży? Wyjaśniamy.
Co to jest konflikt serologiczny? Kiedy występuje i jakie są jego skutki?
Mama oraz jej dziecko nie zawsze mają taką samą grupę krwi. Sytuacja ta może prowadzić do wystąpienia nieprawidłowej reakcji immunologicznej, czyli tzw. konfliktu serologicznego. Jest to zjawisko, które nierzadko okazuje się niebezpieczne dla płodu, szczególnie w drugiej ciąży. Jakie są objawy, skutki i przyczyny konfliktu serologicznego? Wyjaśniamy.
Ospa u kobiet w ciąży – objawy, leczenie, rokowania
Ospa w ciąży wiąże się z cięższym przebiegiem niż u innych kobiet, a przeniesienie infekcji wirusowej przez łożysko stwarza wysokie ryzyko poważnych powikłań, łącznie ze zgonem nienarodzonego dziecka. Rokowania zależą od trymestru, czasu rozpoczęcia i kompleksowości terapii.