Autor
Agnieszka Widera
Lekarz
Zobacz wszystkie artykuły napisane przez tego autora
Ciąża a zasiłek chorobowy. Zasady wypłacania świadczeń w UK
W Wielkiej Brytanii kobieta, która jest w ciąży i nadal pracuje, ma prawo do zwolnienia lekarskiego w przypadku choroby lub pogorszenia samopoczucia. Wówczas przysługuje jej zasiłek chorobowy. W UK wypłaca go pracodawca, a jego wysokość nie zależy od dochodów.
O czym świadczy ból nerek w ciąży? Co robić, gdy pojawią się dolegliwości?
Ból pleców w rzucie nerek w ciąży wymaga konsultacji lekarskiej i przeprowadzenia badań diagnostycznych. Jego pojawienie się może świadczyć o zakażeniu układu moczowego, kamicy moczowej lub zapaleniu nerek. W każdym przypadku ważne jest szybkie wdrożenie leczenia, ponieważ choroby te mogą zagrażać płodowi.
Czy ból zęba w ciąży jest groźny? Leczenie i domowe sposoby
Ból zęba w ciąży nie może być zignorowany, ponieważ często świadczy o stanie zapalnym, który wymaga leczenia stomatologicznego. Nieleczone zakażenie bakteryjne jamy ustnej może być groźne dla płodu. W łagodzeniu bólu zęba w ciąży pomocne są domowe sposoby.
Badanie CRP w ciąży – normy, wskazania, przebieg
Badanie CRP w ciąży wykonuje się w celu wczesnego rozpoznania infekcji. Jest to test laboratoryjny, który polega na pobraniu kilku mililitrów krwi i poddaniu jej analizie. Podwyższony poziom CRP wymaga zlokalizowania ogniska stanu zapalnego i wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Ibuprofen w ciąży- czy można go stosować?
Ciąża jest okresem zwiększonej podatności na różnego rodzaju infekcje. Należy pamiętać jednak, aby przed zażyciem jakichkolwiek leków upewnić się, czy są bezpieczne dla rozwijającego się dziecka. W przypadku przeziębienia czy gorączki w wielu domach najpopularniejszym wyborem są leki zawierające w swoim składzie ibuprofen. Czy są one jednak bezpieczne w czasie ciąży?
Pozycje wertykalne podczas porodu
W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o porodzie aktywnym, w którym kobieta rodząca może przyjmować wybrane przez siebie pozycje. Pozycje wertykalne mogą bowiem ułatwić i przyspieszyć poród, a także są uznawane za niefarmakologiczną metodę łagodzenia bólu porodowego. Jakie są przykłady pozycji wertykalnych?
Aspiryna w ciąży – kiedy można ją stosować?
Kwas acetylosalicylowy, popularnie określany jako aspiryna, stosowany jest przez wiele osób w celu zmniejszania objawów przeziębienia. W trakcie ciąży jednak kobieta powinna szczególnie uważać na zażywane leki, ponieważ część z nich może mieć negatywny wpływ na rozwijające się dziecko. Kiedy można bezpiecznie stosować aspirynę w ciąży?
Pęknięcie krocza przy porodzie
Wiele kobiet w ciąży boi się porodu siłami natury i powikłań takich jak pęknięcie krocza. Położne chcąc uniknąć pęknięć, często decydują się na nacięcie krocza kobiety rodzącej. Powinno to jednak odbywać się za zgodą przyszłej mamy. Jakie powikłania niesie za sobą pęknięcie krocza i czy można mu zapobiec?
Zgodnie z definicją, pęknięciem krocza określa się uszkodzenie tkanek krocza, które jest stosunkowo częstym urazem podczas porodu. Dochodzi do niego podczas II. okresu porodu w czasie skurczów partych. Pęknięcia krocza dzieli się na różne stopnie odnoszące się do tkanek, które uległy uszkodzeniu. Najpoważniejsze konsekwencje niesie za sobą uszkodzenie zwieracza odbytu.
Ciąża po poronieniu- tęczowe dzieci
Poronienia, szczególnie we wczesnej ciąży, zdarzają się bardzo często. W większości przypadków nie stanowi to jednak przeszkody, aby kolejne ciąży zakończyły się urodzeniem zdrowego dziecka, często przez Rodziców nazywanego „tęczowym”. Kiedy po poronieniu można zajść w ciążę i jak wygląda diagnostyka nawracających poronień?