Autor
Agnieszka Widera
Lekarz
Zobacz wszystkie artykuły napisane przez tego autora
Krew pępowinowa jako najlepsze źródło komórek macierzystych do przeszczepień
Czytaj więcejFazy porodu – czyli poród krok po kroku
Poród to moment najbardziej wyczekiwany nie tylko przez przyszłe mamy ale również pozostałych członków rodziny. To jednak kobiety wiążą z tym momentem najwięcej obaw niejednokrotnie nie mając pojęcia jak powinien on przebiegać oraz czego można się spodziewać.
Krew pępowinowa- co warto wiedzieć przed porodem
Dwie kreski na teście ciążowym to początek jednej z najpiękniejszych przygód Twojego życia. Chcąc przygotować się jak najlepiej do bycia mamą jesteś narażona na atak rozmaitych firm, które oferują Ci swoje produkty- by Twojemu Maleństwu żyło się lepiej. Opinie o nich sprawdzasz w Internecie- nie inaczej jest z krwią pępowinową. Jednak czy Internet jest źródłem, któremu powinnaś w 100% ufać?
Świąteczna dieta dla kobiet w ciąży
Specjalnie dla Ciebie rozmawiamy z Anną Różyk - dietetyk, specjalistką ds. żywienia, która doświadczenie zdobywała m.in.w Europejskim Centrum Leczenia Otyłości Dzieci i Dorosłych oraz w Klinice Gastroenterologii i Chorób Przemiany Materii na Warszawskim Szpitalu Uniwersytetu Medycznego. Od początku swojej kariery zawodowej zajmuje się tematyką żywienia dzieci, niemowląt, kobiet w okresie ciąży i laktacji.
Zatoki w ciąży
Zapalenie zatok potrafi skutecznie uprzykrzyć życie kobietom ciężarnym. Jego nieprzyjemne objawy u wielu przyszłych mam utrzymują się długo lub nawracają. Sprawdź, jakie są objawy zapalenia oraz jak można leczyć zapalenie zatok w ciąży.
Opryszczka w ciąży – przyczyny i objawy. Jak leczyć?
Opryszczka to wirusowa choroba błon śluzowych, pojawiająca się w momencie osłabienia organizmu. Wirus przenosi się drogą kropelkową i większości przypadków przebiega bezobjawowo. Pojawienie się opryszczki u kobiety w ciąży może stanowić zagrożenie dla płodu, dlatego konieczne jest jej leczenie. Terapia polega na podawaniu leków przeciwwirusowych.
Zwolnienie L4 w ciąży- komu przysługuje?
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że sam fakt bycia w ciąży nie uprawnia do pójścia na zwolnienie lekarskie. Dopiero złe samopoczucie kobiety, powikłania ciąży lub inne wskazania określone przez lekarza ginekologa są powodem wystawienia popularnego L4 kobiecie ciężarnej. Sprawdź jakie są przesłanki medyczne do wystawienia zwolnienia lekarskiego w ciąży, na jak długo można je wystawić i kto wypłaca zasiłek chorobowy przyszłej mamie?
Bakterie w moczu w ciąży- czy są groźne?
Zgodnie ze Standardem Organizacyjnym Opieki Okołoporodowej każda kobieta ciężarna powinna mieć raz w miesiącu wykonane badanie ogólne moczu, aby wykryć ewentualne zakażenie i wdrożyć odpowiednie leczenie. Warto bowiem wiedzieć, że u kobiet ciężarnych zawsze leczy się bakteriomocz, nawet jeśli nie towarzyszą mu żadne objawy. Wynika to z ryzyka powikłań, jakie niosą za sobą bakterie w moczu w czasie ciąży.
Test ciążowy z krwi- kiedy wykonać?
Testy ciążowe z krwi badają dokładną wartość stężenia beta- HCG w surowicy i z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić można dzięki nim obecność lub brak ciąży. Wiele par starających się o dziecko, nie wie, kiedy najwcześniej powinno się wykonywać to badanie, aby dało ono wiarygodny wynik. Jakie stężenie beta- HCG świadczy o ciąży? W którym tygodniu wykonać badanie?