Autor
Agnieszka Widera
Lekarz
Zobacz wszystkie artykuły napisane przez tego autora
Tatuaż w ciąży
Coraz więcej osób decyduje się na wykonanie trwałej ozdoby na ciele jaką jest tatuaż. Są jednak momenty, takie jak np. ciąża, kiedy warto przełożyć w czasie jego zrobienie. Czy wykonanie tatuażu w ciąży jest bezpieczne oraz jakie potencjalne zagrożenia może nieść ze sobą?
Historia Antka, który miał przeszczepione własne komórki macierzyste
Historia Antka to jedna z tych historii, gdzie w leczeniu zostały użyte własne komórki macierzyste z krwi pępowinowej pobrane podczas jego porodu. Decyzja podjęta przez Rodziców przed porodem związana z bankowaniem krwi pępowinowej uratowała życie chłopca.
Krew pępowinowa jest stosowana autologicznie
Czytaj więcejSen w ciąży
Czytaj więcejHistoria Ady – terapia mózgowego porażenia dziecięcego
Mózgowe porażenie dziecięce występuje u około 2 dzieci na 1000. Objawy choroby są zróżnicowane, ale w większości przypadków utrudniają prawidłowy rozwój i funkcjonowanie. Historia Ady, to historia pokazująca, że czasami jedna decyzja podjęta przy porodzie może wpłynąć na całe życie.
Monural w ciąży
Infekcje układu moczowego pojawiają się u wielu kobiet ciężarnych. Jest to związane z fizjologicznymi zmianami do których dochodzi w organizmie przyszłej mamy. Jednym z leków stosowanych w tego typu zakażeniach jest Monural. Jak działa i czy można go stosować bezpiecznie w ciąży?
Obniżenie brzucha w ciąży
Ciało przyszłej mamy zmienia się w ciągu 9 miesięcy ciąży. Pojawia się wiele symptomów, które związane są z rozwojem dziecka w jamie macicy. Jednym z typowych objawów ciąży jest powiększający się brzuch. Często jednak wiele kobiet zauważa jego obniżenie przed porodem. Sprawdź, z czego wynika obniżenie brzucha w ciąży.
Ciąża pozamaciczna – objawy i przebieg ciąży ektopowej
Ciąża pozamaciczna rozwija się w momencie, gdy zarodek zagnieżdża się nie w jamie macicy, ale poza nią – w jajowodzie, jajniku, jamie brzusznej. Nie jest to częsty problem, jednak rodzi powikłania zagrażające zdrowiu i życiu kobiety. Jak rozpoznać ciążę pozamaciczną: jakie daje objawy? I co dalej – jak postępuje się w przypadku ciąży pozamacicznej? Wyjaśniamy!
Ciąża po 30
Obecnie wiele kobiet rodzi dzieci po 30. roku życia. Wiek, w którym kobieta zostaje mamą, zależy jednak od wielu czynników takich jak plany zawodowe, ale też problemy z zajściem w ciążę. Czy ciąża po 30-tce jest ciążą podwyższonego ryzyka?