Autor
Agnieszka Widera
Lekarz
Zobacz wszystkie artykuły napisane przez tego autora
Czy przy zespole policystycznych jajników można zajść w ciążę? PCOS a starania o dziecko
Wiele kobiet, które usłyszały diagnozę, zastanawia się, czy przy zespole policystycznych jajników można zajść w ciążę. Przyczyną obaw jest fakt, że schorzenie to powoduje problemy z owulacją oraz zaburza cykl menstruacyjny. Należy jednak pamiętać, że prawidłowo leczone PCOS nie przekreśla szansy na zostanie mamą.
Zapalenie ucha w ciąży
Zapalenie ucha jest popularną chorobą wśród dzieci. Może też dotknąć jednak kobietę w ciąży. Najczęściej występuje jako powikłanie zapalenia górnych dróg oddechowych lub stanowi ich element. Jak wygląda postępowanie w przypadku bólu ucha oraz jakie powikłania może nieść ze sobą to zapalenie?
Poród przedwczesny – czy można mu zapobiec?
Porodem przedwczesnym nazywamy ukończenie ciąży przed 37. tygodniem. Mimo rozwoju medycyny perinatalnej jest jednym z największych wyzwań, z jakimi mierzą się lekarze ginekolodzy położnicy. W Polsce porody przedwczesne stanowią około 7% wszystkich porodów. Ich skutkiem mogą być powikłania wynikające z wcześniactwa. Jakie są czynniki ryzyka i czy można zapobiec porodom przedwczesnym?
17. tydzień ciąży – kiedy dziecko słyszy Twój głos
W siedemnastym tygodniu ciąży rozwijają się zmysły dziecka. Zaczyna ono słyszeć i rozpoznawać głos mamy. Jest to doskonała okazja do tego, aby nawiązać głębszą więź. Można też puszczać maluszkowi muzykę, by go uspokoić. Część Rodziców na tym etapie poznaje płeć dziecka. Zobacz, z czym jeszcze wiąże się 17. tydzień ciąży.
16 tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko? Samopoczucie przyszłej mamy
16. tydzień ciąży to czas, w którym dziecko jest bardzo aktywne – jednak przyszła mama jeszcze nie odczuwa ruchów malucha. Mimo że to jeden z najbardziej oczekiwanych momentów w ciąży, trzeba jeszcze uzbroić się w cierpliwość. Natomiast już na tym etapie Rodzice często dowiadują się, jakiej płci będzie ich dziecko. Co jeszcze? Jak rozwija się maluch? Jak się czuje mama? Jak powinna o siebie zadbać? Podpowiadamy!
24 tydzień ciąży – jakie zmiany zachodzą w organizmie dziecka?
24 tydzień ciąży to wyjątkowy czas w życiu rosnącego w łonie matki maleństwa. Zaczyna ono coraz więcej pojmować z otaczającego je świata. Większość jego organów jest już w pełni wykształcona. Przyszła mama również zaczyna coraz bardziej odczuwać ruchy maleństwa i dolegliwości ciążowe.
25 tydzień ciąży – co się dzieje z maluchem w brzuchu i jak czuje się mama?
Powiększający się brzuch w 25. tygodniu ciąży i dalsze zmiany w organizmie sprawiają, że przyszła mama zaczyna odczuwać nowe dolegliwości ciążowe. Mogą dokuczać jej bóle kręgosłupa, bezsenność i coraz większe zmęczenie. Maluszek rozwija się bardzo intensywnie, aby już za kilkanaście tygodni pojawić się na świecie. Zobacz, jak przebiega ciąża w 25. tygodniu.
23 tydzień ciąży – zmiany zachodzące w organizmie ciężarnej. Jak rozwija się płód?
Ciąża jest okresem, kiedy ciało przyszłej mamy dynamicznie się zmienia. 23 tydzień ciąży to jeden z przyjemniejszych, głównie ze względu na ustępujące dolegliwości. Jest to okres, kiedy dziecko przypomina małego człowieka, a na USG można zaobserwować nawet jego miny. Przyszłe mamy narzekają w tym czasie na pojawiającą się zgagę i wzdęcia.
31 tydzień ciąży – odczucia i dolegliwości przyszłej mamy
W 32. tygodniu ciąży maluszek przybiera na wadze. Jest już duży i ciężki. Brzuch przyszłej mamy również nadal rośnie, co skutkuje pojawieniem się nieprzyjemnych dolegliwości. Całość wynagradza fakt, że za kilka tygodni będzie mogła trzymać swoje dziecko w ramionach. Zobacz, jak przebiega ciąża w 32. tygodniu.