Autor
Agnieszka Widera
Lekarz
Zobacz wszystkie artykuły napisane przez tego autora
Formalności po porodzie
Okres związany z narodzinami dziecka jest pełen emocji i wzruszeń. Poza radością Rodziców związaną z nową rolą, trzeba pamiętać o urzędowych kwestiach dotyczących członka rodziny, która ma się dopiero pojawić. Jakich formalności należy dopełnić po porodzie?
Zakażenie układu moczowego w ciąży – objawy i leczenie
Na dolegliwości ze strony układu moczowego w trakcie trwania ciąży skarży się wiele przyszłych mam. Jest to czas, gdy dochodzi do zmian anatomicznych oraz czynnościowych w nerkach, moczowodach czy pęcherzu moczowym. Zmiany te mogą prowadzić do wystąpienia chorób układu moczowego. Z jakiego powodu należy zawsze leczyć bezobjawowy bakteriomocz u kobiet w ciąży? Na jakie najczęściej dolegliwości ze strony układu moczowego narzekają przyszłe mamy?
Ile powinna wynosić waga kobiety w ciąży i od czego zależy przyrost masy?
Waga kobiety w ciąży wzrasta z rozwojem dziecka. Na przyrost masy ciała wpływają różnorodne czynniki fizjologiczne i metaboliczne zachodzące w organizmie przyszłej mamy oraz maluszka. Zarówno zbyt mała, jak i za duża waga mogą niekorzystnie wpływać na przebieg ciąży i zdrowie dziecka.
Przygotowanie dziecka na przyjście na świat rodzeństwa
Czas oczekiwania na narodziny dziecka jest wyjątkowym okresem w życiu każdej rodziny. U malucha wizja rodzeństwa wywołuje wiele emocji, które różnią się w zależności od jego wieku oraz tego, jak Rodzice przygotują je na przyjście na świat młodszego rodzeństwa. Sprawdź, o czym należy pamiętać i jak rozmawiać z dzieckiem o rodzeństwie.
DHA w ciąży
Dieta kobiety ciężarnej powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Niektóre z nich, m.in. kwasy DHA, powinny być w okresie tych 9 miesięcy dodatkowo suplementowane. Sprawdź, w jakiej dawce i dlaczego należy przyjmować DHA w ciąży.
Olej z wiesiołka w ciąży
Obecnie wiele kobiet stosuje różnego rodzaju preparaty o naturalnym i ziołowym pochodzeniu. Wśród nich coraz większą popularność zyskuje olej z wiesiołka. Czy można go jednak bezpiecznie stosować w ciąży? Sprawdź, jakie działanie i właściwości ma olej z wiesiołka.
Ocet w ciąży
W czasie ciąży u wielu kobiet pojawia się większa ochota na ogórki konserwowe czy grzybki w occie. Czy spożywanie ich jest jednak bezpieczne dla przebiegu ciąży? Czy można pić bez obaw ocet w ciąży?
Co myśli specjalista ginekologii i położnictwa o pobieraniu i przechowywaniu krwi pępowinowej?
Dr Robert Jędra - lekarz specjalista ginekologii i położnictwa, pracujący w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka w Warszawie, w trakcie doktoratu w dziedzinie ultrasonografii śródporodowej. Prywatnie wokalista i pasjonat piłki nożnej. Aktywnie działający na Instagramie: doctor_robson
Płyn owodniowy
Aby dziecko mogło prawidłowo rozwijać się w jamie macicy niezbędny jest płyn owodniowy, w przeszłości określany często jako wody płodowe. Pełni on wiele ważnych funkcji umożliwiających bezpieczny wzrost i rozwój płodu. Jego odpłynięcie zaś uznawane jest za jeden z objawów porodu. Jaki jest skład płynu owodniowego? Czy zielone wody płodowe zawsze powinny być powodem do niepokoju?