Autor
Agnieszka Widera
Lekarz
Zobacz wszystkie artykuły napisane przez tego autora
Obowiązkowe USG w ciąży
Badanie ultrasonograficzne zalicza się do obowiązkowej diagnostyki podczas trwania każdej ciąży. Dzięki USG lekarz może kontrolować rozwój płodu oraz budowę jego ciała. Jest to badanie w pełni bezpieczne i nieinwazyjne, a jednocześnie dostarcza wielu istotnych informacji dotyczących dziecka oraz jego dobrostanu. Ile USG powinna mieć wykonanych w ciąży przyszła mama i w których tygodniach powinny się one odbyć?
Zawroty głowy w ciąży
W czasie ciąży pojawia się wiele objawów i dolegliwości związanych z tym wyjątkowym stanem. Jednymi z nich są zawroty głowy. U wielu kobiet ciężarnych pojawiają się już w pierwszych tygodniach ciąży i zazwyczaj nie oznaczają nic poważnego. Jeśli jednak mają miejsce w trzecim trymestrze, pod koniec ciąży, mogą zwiastować niebezpieczne powikłania takie jak stan przedrzucawkowy czy zespół HELLP. Jakie są przyczyny zawrotów głowy w ciąży i czy można im zapobiegać?
Ile kosztuje bankowanie krwi pępowinowej w 2024 roku?
Drodzy przyszli Rodzice, czy braliście pod uwagę możliwość przechowywania komórek macierzystych Waszego dziecka, lecz zniechęciły Was wysokie opłaty początkowe za tę usługę? Nie musicie już rezygnować z zapewnienia bezpiecznej przyszłości i zdrowia Waszej Rodzinie, ponieważ został wprowadzony nowy przystępny system płatności za bankowanie komórek macierzystych. Rozłożenie kosztów na miesięczne płatności pozwala na podjęcie decyzji, która może w przyszłości mieć wielkie znaczenie dla Waszych najbliższych.
Problemy noworodka urodzonego przedwcześnie
Wcześniaki, bo tak określane są dzieci urodzone przed 37. tygodniem ciąży, często muszą mierzyć się od pierwszych dni swojego życia z wieloma trudnościami. Niska masa urodzeniowa oraz możliwe powikłania, powodują u wielu Rodziców strach o życie i zdrowie ich dziecka. Jakie najczęściej powikłania niesie za sobą wcześniactwo i jak radzi sobie z nimi współczesna medycyna?
Czy istnieją metody na przyspieszenie porodu?
Uważa się, że obecnie 1/5 porodów rozpoczyna się indukcją. Poród jest wywoływany w sytuacji, gdy ukończenie ciąży przed samoistnym rozpoczęciem akcji porodowej jest korzystniejsze dla matki oraz dziecka. Dużo kobiet ciężarnych będących w okolicy terminu porodu samodzielnie chce przyspieszyć go domowymi sposobami. Jakie są metody na przyspieszenie porodu?
Zielona herbata w ciąży
Zielona herbata uznawana jest za zdrowszy odpowiednik bardziej popularnej czarnej wersji tego napoju. Wiele kobiet nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki zielonego naparu. Sprawdź, czy można pić zieloną herbatę w ciąży.
Baby handling
Baby handling, czyli Twoja indywidualna instrukcja obsługi niemowlaka. W jaki sposób bezpiecznie „obsługiwać” dziecko? Dowiedz się, dlaczego baby handling jest tak ważny dla rozwoju i komfortu dziecka.
Nieustanny rozwój medycyny przynosi nowe sposoby opieki nad dziećmi. Jedną z takich nowości ostatnich lat jest tzw. baby handling. W poniższym artykule przybliżę wam najlepsze rozwiązania rekomendowane przez współczesną medycynę. Niewykluczone, że za jakiś czas powstaną jeszcze lepsze formuły, ale na razie skupmy się na obecnych wytycznych.
Ospa wietrzna i półpasiec w ciąży
Ospę wietrzną oraz półpasiec wywołuje ten sam wirus. Choroby te mogą być przez niektórych postrzegane jako choroby tylko wieku dziecięcego, ale należy pamiętać, że chorują na nie również osoby dorosłe. Szczególnie narażone na powikłania związane z ospą lub półpaścem są kobiety w czasie ciąży oraz rozwijające się w jamie macicy dziecko. Jak wygląda leczenie półpaśca i ospy? Jakie mogą być konsekwencje zakażenia w ciąży?
Najczęstsze mity o ciąży
Każda przyszła mama spotyka na swojej drodze wiele osób udzielających jej różnego rodzaju rad. Nie ma w tym nic złego, jeśli tylko są to wskazówki mające poparcie we współczesnej nauce, a nie są powtarzanymi od wielu lat mitami. Jakie są najczęstsze mity o ciąży, z którymi spotyka się kobieta ciężarna? Czy ochota na słodkie oznacza, że urodzi się dziewczynka? Co z zapinaniem pasów w samochodzie?