Autor
Agnieszka Widera
Lekarz
Zobacz wszystkie artykuły napisane przez tego autora
21. tydzień ciąży – zmiany zachodzące na początku drugiej połowy ciąży
Minął półmetek ciąży. W 21. tygodniu przyszła mama ma jeszcze sporo energii i chęci do działania. Mogą jednak pojawić się pierwsze dolegliwości ciążowe związane ze zmianą sylwetki. Zwykle schodzą one na dalszy plan, ponieważ w tym czasie wyczuwalne są już pierwsze ruchy dziecka. Mama i tata mogą też poznać jego płeć. Zobacz, jak przebiega ciąża w 21. tygodniu.
30 tydzień ciąży – jaki jest brzuszek w tym okresie? Rozwój dziecka w 7 miesiącu
Trzydziesty tydzień ciąży oznacza, że do porodu zostało już tylko 10 tygodni. Wiele kobiet nie może doczekać się przyjścia dziecka na świat, dlatego 3. trymestr bardzo im się dłuży. Warto spędzić go na budowaniu więzi z dzieckiem i na odpoczynku. Ważne jest słuchanie potrzeb organizmu, który może potrzebować większej regeneracji. Zobacz, jak przebiega ciąża w 30. tygodniu.
27 tydzień ciąży – co dzieje się w trzecim trymestrze ciąży?
Dziecko w 27. tygodniu ciąży dynamicznie się rozwija i przybiera na wadze. Jego kończyny są w pełni wykształcone i potrafi nimi poruszać. W tym okresie maluch już słyszy i umie rozpoznać głos mamy. U ciężarnej mogą zacząć pojawiać się rozstępy i uczucie napięcia skóry. Początek 7 miesiąca to dobry okres, aby rozpocząć kompletowanie wyprawki szpitalnej dla obojga. Jak rozwija się dziecko w tym okresie ciąży? Na co zwrócić szczególną uwagę? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć!
Plamienie we wczesnej ciąży
Pierwsze tygodnie ciąży są dla większości kobiet ciężarnych niezwykle stresujące. Związane jest to głównie z ryzykiem poronienia, które jest najwyższe w I. trymestrze. Z tego powodu, jakiekolwiek plamienie we wczesnej ciąży budzi niepokój i jest częstą przyczyną wizyty na ginekologicznej izbie przyjęć. Sprawdź, co może oznaczać plamienie w pierwszych tygodniach ciąży.
Dieta w ciąży – produkty bezpieczne dla matki i dziecka
Zbilansowana dieta w ciąży to priorytet, aby kobieta ciężarna mogła cieszyć się pełnym zdrowiem i zapewniać prawidłowy rozwój dziecka. Zdrową dietę warto planować z wyprzedzeniem, eliminując składniki, które mogą uczulać czy potęgować dolegliwości ciążowe. Co jeść w ciąży, a jakich produktów unikać? Codzienny jadłospis warto konsultować z lekarzem prowadzącym.
Urlop tacierzyński- ile trwa?
Rodzicom po narodzinach dziecka przysługują różnego rodzaju świadczenia i urlopy. Od pewnego czasu nie tylko mamy mogą zrezygnować z pracy, aby zająć się dzieckiem. Jednym z urlopów przysługujących ojcom jest urlop tacierzyński. Jakie są jego zasady i ile może trwać? Czym różni się urlop tacierzyński od ojcowskiego?
Wiek ciąży- ile trwa ciąża?
Ciąża rozpoczyna się wraz z momentem zapłodnienia. Z medycznego punktu widzenia jednak, czas trwania ciąży określany jest na podstawie daty ostatniej miesiączki. Powodować to może nieścisłości związane z dokładnym wiekiem ciąży. Czy faktycznie ciąża trwa 9 miesięcy? Jak lekarz wyznacza termin porodu na podstawie badania USG?
Problemy ze snem w ciąży
W trakcie trwania ciąży pojawia się wiele różnego rodzaju dolegliwości. Aż 75% przyszłych mam skarży się na problemy ze snem. Wśród nich najczęściej wymieniane są bezsenność, utrudnione zasypianie, częste wybudzanie czy też nadmierna senność w ciągu dnia. Jakie są sposoby na problemy ze snem w ciąży?
Ciąża geriatryczna
Współczesne kobiety zachodzą w ciążę w coraz późniejszym wieku. Wpływ na to ma wiele różnego rodzaju czynników, bardzo często jest to w pełni świadoma decyzja pary. Po 35. roku życia, z racji rosnącego ryzyka możliwych powikłań ciąży, kobiety ciężarne powinny być objęte szczególną opieką ze strony lekarzy ginekologów. Jak przygotować się do ciąży geriatrycznej i jakie badania warto w jej trakcie wykonać?