Autor
Agnieszka Widera
Lekarz
Zobacz wszystkie artykuły napisane przez tego autora
Ból głowy w ciąży – jak sobie z nim poradzić?
Ból głowy w ciąży zwykle nie oznacza poważnej choroby. Jego przyczyną może być stres, zmiany hormonalne, migrena lub zaburzenia snu. Nie trzeba się martwić, jeżeli jest on łagodny lub umiarkowany. Jednak nagły i silny ból głowy w ciąży, któremu towarzyszą inne objawy, należy zawsze skonsultować z lekarzem.
Toksoplazmoza w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka. Jaki wpływ ta choroba ma na płód?
Toksoplazmoza to choroba pasożytnicza, przenoszona głównie przez koty. Można się nią zarazić na skutek kontaktu z ich odchodami lub po spożyciu surowego mięsa. Dla przyszłej mamy i jej dziecka jest bardzo niebezpieczna. Bagatelizowanie objawów i zaniechanie terapii farmakologicznej może skutkować zakłóceniami w przebiegu ciąży, a nawet wewnątrzmaciczną śmiercią płodu. Leczenie toksoplazmozy daje szansę na urodzenie w pełni zdrowego dziecka.
18. tydzień ciąży – w oczekiwaniu na pierwsze ruchy dziecka
18 tydzień ciąży to początek 5. miesiąca, a więc prawie półmetek. W tym okresie przyszła mama z niecierpliwością wyczekuje pierwszych ruchów dziecka. Oczywiście wykonuje ono je już od dawna, natomiast zmniejszające się powoli miejsce w macicy sprawia, że stają się wyczuwalne. W ciąży tydzień 18. to czas, kiedy przyszła mama powinna zadbać o swoje zdrowie i wprowadzić do swojego życia specjalne ćwiczenia.
20. tydzień ciąży – rozwój dziecka przyspiesza
20 tydzień ciąży to moment, w którym rozwój dziecka wyraźnie przyspiesza. Narządy wewnętrzne są już ukształtowane – teraz uczą się pełnić swoją funkcję. Ciało malucha zaczyna pokrywać maź płodowa, jego skóra staje się grubsza, a ruchy coraz silniejsze i intensywniejsze. Zobacz, jak przebiega ciąża w czasie 20. tygodnia ciąży.
19. tydzień ciąży – czas, gdy możesz poznać płeć dziecka!
19. tydzień ciąży to długo wyczekiwany przez przyszłych Rodziców czas, w którym mogą poznać ze stuprocentową pewnością płeć dziecka – u płodu pojawiają się widoczne cechy płciowe. Ruchy dziecka są zazwyczaj jeszcze bardzo delikatne, ponieważ wciąż ma w macicy dużo wolnego miejsca. Co jeszcze przynoszą te radosne dni? Jak rozwija się dziecko? A jak czuje się mama? Przeczytaj!
33 tydzień ciąży – gdy do porodu zostało 6 tygodni
33. tydzień ciąży jest bardzo ważny dla malucha. Jego układ oddechowy zyskuje sprawność, lecz nie na tyle, aby w razie porodu dziecko mogło samodzielnie oddychać, dlatego odpowiednie bezpieczeństwo i odpoczynek są niezwykle ważne. Uwagę przyszłej mamy mogą zwrócić także nowe dolegliwości ciążowe. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje o przebiegu 33. tygodnia ciąży, najczęstsze dolegliwości oraz najważniejsze informacje o rozwoju dziecka.
35 tydzień ciąży – dolegliwości przyszłej mamy. Ocena zagrożenia porodem przedwczesnym.
35. tydzień ciąży to dla przyszłej mamy przełomowy czas. Towarzyszące jej dolegliwości przybierają na sile. Jest już nimi zmęczona i nie może się doczekać porodu. Jeśli jest w ciąży mnogiej, może to być ostatnia szansa na przygotowanie się przed rychłym rozwiązaniem. Jak wygląda dziecko w 35. tygodniu ciąży? Co z samopoczuciem mamy? Jak o siebie zadbać i o czym pomyśleć przed powitaniem malucha na świecie? Sprawdź!
36 tydzień ciąży – rozwój dziecka w III trymestrze. Jakie dolegliwości dokuczają przyszłej mamie?
36. tydzień ciąży jest jednym z trudniejszych momentów w całym okresie ciąży. Dolegliwości, które dokuczają kobiecie w III trymestrze, są niekiedy na tyle uciążliwe, że przyszła mama zaczyna z niecierpliwością odliczać dni do rozwiązania. Niestety czas otoczony bólem dłuży się niemiłosiernie, dlatego warto wiedzieć, jak można sobie z nim poradzić.
Jak szybko rośnie brzuch w ciąży i w którym miesiącu zaczyna być widoczny?
Każda przyszła mama z utęsknieniem czeka na pojawienie się ciążowego brzuszka. Zazwyczaj zaczyna być on widoczny na przełomie I i II trymestru, jednak termin ten zależy indywidualnie od organizmu ciężarnej. Wielkość i kształt brzucha w ciąży zależą od predyspozycji każdej kobiety. Duży wpływ na tempo jego wzrostu ma budowa ciała, położenie macicy oraz przyrost wagi. Naturalnie będzie on większy w przypadku ciąży mnogiej. Kiedy brzuch staje się widoczny? O czym świadczy kształt brzucha w ciąży? Czy to prawda, że z kształtu brzucha można dowiedzieć się, czy kobieta urodzi dziewczynkę, czy chłopca?