Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam

Eksperci

Toksoplazmoza w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka. Jaki wpływ ta choroba ma na płód?

Toksoplazmoza w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka. Jaki wpływ ta choroba ma na płód?

Toksoplazmoza to choroba pasożytnicza, przenoszona głównie przez koty. Można się nią zarazić na skutek kontaktu z ich odchodami lub po spożyciu surowego mięsa. Dla przyszłej mamy i jej dziecka jest bardzo niebezpieczna. Bagatelizowanie objawów i zaniechanie terapii farmakologicznej może skutkować zakłóceniami w przebiegu ciąży, a nawet wewnątrzmaciczną śmiercią płodu. Leczenie toksoplazmozy daje szansę na urodzenie w pełni zdrowego dziecka.

Czytaj więcej
18. tydzień ciąży – w oczekiwaniu na pierwsze ruchy dziecka

18. tydzień ciąży – w oczekiwaniu na pierwsze ruchy dziecka

18 tydzień ciąży to początek 5. miesiąca, a więc prawie półmetek. W tym okresie przyszła mama z niecierpliwością wyczekuje pierwszych ruchów dziecka. Oczywiście wykonuje ono je już od dawna, natomiast zmniejszające się powoli miejsce w macicy sprawia, że stają się wyczuwalne. W ciąży tydzień 18. to czas, kiedy przyszła mama powinna zadbać o swoje zdrowie i wprowadzić do swojego życia specjalne ćwiczenia.

Czytaj więcej
33 tydzień ciąży - gdy do porodu zostało 6 tygodni

33 tydzień ciąży – gdy do porodu zostało 6 tygodni

33. tydzień ciąży jest bardzo ważny dla malucha. Jego układ oddechowy zyskuje sprawność, lecz nie na tyle, aby w razie porodu dziecko mogło samodzielnie oddychać, dlatego odpowiednie bezpieczeństwo i odpoczynek są niezwykle ważne. Uwagę przyszłej mamy mogą zwrócić także nowe dolegliwości ciążowe. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje o przebiegu 33. tygodnia ciąży, najczęstsze dolegliwości oraz najważniejsze informacje o rozwoju dziecka.

Czytaj więcej
35 tydzień ciąży - dolegliwości przyszłej mamy. Ocena zagrożenia porodem przedwczesnym.

35 tydzień ciąży – dolegliwości przyszłej mamy. Ocena zagrożenia porodem przedwczesnym.

35. tydzień ciąży to dla przyszłej mamy przełomowy czas. Towarzyszące jej dolegliwości przybierają na sile. Jest już nimi zmęczona i nie może się doczekać porodu. Jeśli jest w ciąży mnogiej, może to być ostatnia szansa na przygotowanie się przed rychłym rozwiązaniem. Jak wygląda dziecko w 35. tygodniu ciąży? Co z samopoczuciem mamy? Jak o siebie zadbać i o czym pomyśleć przed powitaniem malucha na świecie? Sprawdź!

Czytaj więcej
Jak szybko rośnie brzuch w ciąży i w którym miesiącu zaczyna być widoczny?