Autor
Agnieszka Widera
Lekarz
Zobacz wszystkie artykuły napisane przez tego autora
Brak apetytu w ciąży
O nietypowych zachciankach w trakcie ciąży mówi większość przyszłych mam. Mniejszą grupę stanowią ciężarne zmagające się z brakiem apetytu w trakcie tych 9 miesięcy. Nie oznacza to jednak, że problem ten nie istnieje. Co więcej, może on nieść za sobą niekorzystne konsekwencje dla przebiegu ciąży. Sprawdź, jakie są sposoby na brak apetytu w ciąży.
Limfocyty w ciąży – co robić, gdy są podwyższone lub obniżone?
Podwyższone lub obniżone limfocyty w ciąży mogą świadczyć o nieprawidłowościach, dlatego przy takich wynikach należy skonsultować się z lekarzem. Specjalista zleci dodatkowe badania, które pozwolą ustalić przyczynę złych wyników krwi. Konieczne jest także wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Zinnat w ciąży
W czasie ciąży wiele leków jest przeciwwskazanych. Z tego powodu kobiety ciężarne mają obawy związane ze stosowaniem antybiotyków w tym okresie, lecz czasami jest to nieuniknione. Co to jest Zinnat i czy można go bezpiecznie stosować w trakcie trwania ciąży?
Heviran w ciąży
Opryszczka wargowa, często nazywana ‘zimnem’, to popularny problem dotykający wielu osób. Uważa się, że nosicielem opryszczki jest ponad 80% społeczeństwa. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów mających na celu przyspieszenie jej gojenia się. Sprawdź, czy Heviran jest bezpieczny dla kobiet ciężarnych.
Senność w ciąży- skąd się bierze?
Wiele kobiet ciężarnych zmaga się z problemami związanymi ze snem. Część przyszłych mam narzeka na bezsenność w trakcie 9 miesięcy ciąży, innym zaś dokucza wtedy nadmierna senność. Wszystkie problemy ze snem źle wpływają na codzienne funkcjonowanie i samopoczucie kobiety ciężarnej. Kiedy mija senność w ciąży i jakie są jej przyczyny?
Rozstępy po ciąży- czy można im zapobiec?
Problemy skórne, wśród których często wymieniane są rozstępy, przysparzają kobietom w ciąży i po porodzie wielu zmartwień. Uważa się, że rozstępy pojawiają się nawet u 90% przyszłych mam. Dobrą wiadomością jest fakt, że większość zmian na ciele kobiety blednie po porodzie. Jak przyspieszyć znikanie rozstępów po ciąży?
Brzuch po porodzie- jak wygląda?
W ostatnim czasie coraz częściej kobiety porównują się do wyidealizowanych zdjęć dostępnych w mediach społecznościowych. Powstaje zakłamany obraz tego, jak wygląda kobieta po 9 miesiącach ciąży i po urodzeniu dziecka. Wbrew pozorom jednak na długo utrzymujący się brzuch po porodzie skarży się wiele kobiet. Jak długo wraca się do stanu sprzed ciąży i jakie są przyczyny „brzucha po porodzie”?
Baby blues – jak sobie z nim radzić?
Okres po urodzeniu dziecka jest wyjątkowy, ale też bardzo trudny dla wielu mam. Emocje takie jak szczęście i radość przeplatają się ze strachem związanym z nową rolą i obowiązkami. Jest to zupełnie normalne i wielu kobiet po porodzie dotyka baby blues. Ważne jednak, aby znać jego objawy i wiedzieć, jak odróżnić go od depresji poporodowej. Jakie zatem symptomy towarzyszą wówczas nowo upieczonej mamie? Jak sobie z nimi poradzić? Te i inne kwestie omówimy w tym artykule.
Wywoływanie porodu – metody
Wywoływanie porodu jest jedną z najczęściej wykonywanych procedur w położnictwie. 1/5 porodów w krajach rozwiniętych rozpoczyna się od indukcji. W ciążach niepowikłanych zgodnie z obowiązującymi rekomendacjami PTGiP uzasadnione jest wywoływanie porodu w 41. tygodniu ciąży. Jakie są przeciwwskazania oraz możliwe powikłania wywoływania porodu?