Autor
Agnieszka Widera
Lekarz
Zobacz wszystkie artykuły napisane przez tego autora
Grypa w ciąży – jak zapobiegać i leczyć?
Grypa w ciąży spędza sen z powiek przyszłym mamom. Najlepszym sposobem jej zapobiegania są szczepienia ochronne, które wykonuje się w każdym trymestrze ciąży. Grypa na początku ciąży jest szczególnie niebezpieczna dla płodu.
Kosmetyki dla kobiet w ciąży – jak bezpiecznie pielęgnować skórę w ciąży?
Kosmetyki w ciąży pomagają w walce z rozstępami pojawiającymi się na udach i brzuchu. Dynamiczne wahania hormonalne sprawiają, że nie tylko figura, ale i skóra kobiety drastycznie się zmienia. Bezpieczne kosmetyki w ciąży pomagają uporać się z jej nieestetycznymi konsekwencjami.
7 tydzień ciąży – rozwój dziecka i samopoczucie mamy
Każdy dzień oczekiwania na malucha to wyjątkowy moment, który niesie ze sobą wiele emocji dla przyszłych Rodziców. W ich głowach rodzi się również mnóstwo pytań. 7. tydzień ciąży to czas, kiedy zachodzą istotne zmiany zarówno dla mamy, jak i dla samej pociechy. Dla wielu kobiet to także okres pierwszych doświadczeń związanych z objawami ciążowymi. Ma on również kluczowe znaczenie dla rozwoju dziecka – wszystko dlatego, że kształtują się teraz jego poszczególne narządy.
6 tydzień ciąży – co dzieje się w organizmie mamy i dziecka?
W 6. tygodniu ciąży nie masz już wątpliwości, że wkrótce zostaniesz mamą. Jest to moment, w którym ginekolog może potwierdzić obecność zarodka w macicy. Mimo ogromnego szczęścia Twoje samopoczucie może ulec pogorszeniu. Wszystko za sprawą intensywnego wzrostu hormonów i pojawienia się pierwszych dolegliwości ciążowych. Jak zmienia się ciało przyszłej mamy w tym czasie ciąży? Jak wygląda dziecko? Na te pytania odpowiedzi znajdziesz właśnie tutaj.
11 tydzień ciąży – ile cm ma dziecko, jakie objawy dokuczają mamie, które badania warto wykonać?
Jedenasty tydzień ciąży to czas, kiedy warto wykonać pierwsze badanie USG, sprawdzające, czy dziecko rozwija się prawidłowo, a przyszła mama czuje się dobrze. W tym okresie pojawia się wiele dolegliwości ciążowych, ale mimo to zaleca się rozpocząć ćwiczenia mięśni Kegla i kurs w szkole rodzenia. Jest to również kluczowy moment, aby zacząć planować dalszą opiekę prenatalną i przygotować się do zmian, które niesie drugi trymestr. Dodatkowo przyszłe mamy mogą skorzystać z tego czasu na zwiększenie swojej wiedzy o ciąży i macierzyństwie, co może pomóc w lepszym zrozumieniu i zaakceptowaniu nadchodzących zmian.
10 tydzień ciąży – objawy i zmiany w organizmie mamy. Jakich dolegliwości spodziewać się na tym etapie?
10. tydzień ciąży to okres wielkich zmian, patrząc nie tylko na rozwój dziecka, ale również na ciało kobiety. Na tak wczesnym etapie ciąży udaje się już potwierdzić obecność płodu, wykonując nieinwazyjny test prenatalny czy badanie USG. Sama ciężarna może już odczuwać konkretne dolegliwości, które są typowe w I trymestrze ciąży. Dowiedz się, jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety w dziesiątym tygodniu ciąży, jakie objawy są charakterystyczne i jak wygląda w tym czasie dziecko. Kompendium wiedzy w tym zakresie znajdziesz poniżej.
14. tydzień ciąży – rozwój dziecka i samopoczucie mamy
14. tydzień ciąży to czas, w którym rozwijające się w macicy dziecko zaczyna przypominać miniaturowego noworodka. Nieustannie oraz intensywnie rośnie, dlatego też jest bardzo aktywne. Jednak przyszła mama nie czuje jeszcze jego ruchów – na to musi poczekać jeszcze kilka tygodni. 14. tydzień ciąży to także początek drugiego trymestru. Co czeka kobietę w tym czasie?
13. tydzień ciąży – rozwój dziecka i samopoczucie przyszłej mamy
W 13. tygodniu ciąży przyszłej mamie towarzyszy wyraźny wzrost energii i pozytywny nastrój. Wiele kobiet uważa, że jest to moment wejścia w najlepszy czas oczekiwania na potomka. Warto wykorzystać go na nawiązywanie więzi z maluszkiem, a także przygotowywanie swojego ciała do porodu.
Kalendarz ciąży: 12. tydzień ciąży. Jak rozwija się dziecko?
Dwunasty tydzień ciąży jest momentem, w którym przyszła mama zaczyna czuć się zdecydowanie lepiej. Wszystko dzięki temu, że stabilizuje się poziom hormonów, a tym samym znikają dolegliwości ciążowe. Jest to także odpowiedni czas na wykonanie badania ultrasonograficznego, aby ocenić budowę ciała dziecka. Co każdy rodzić powinien wiedzieć o rozwoju swojego malucha w tym etapie ciąży? Odpowiadamy.