Autor
Agnieszka Widera
Lekarz
Zobacz wszystkie artykuły napisane przez tego autora
Przeciwwskazania do porodu naturalnego – kiedy cesarskie cięcie jest koniecznością?
Na długo przed wyznaczeniem terminu porodu, lekarz prowadzący powinien podjąć decyzję o tym, czy poród ma odbyć się metodą naturalną czy istnieją jakieś przeciwwskazania do naturalnego porodu. Na szczęście dziś zabieg cesarskiego cięcia jest rutynowym i bezpiecznym sposobem przyjścia na świat.
Stres w ciąży – sposoby radzenia sobie z wrogiem
Stres w ciąży jest dla płodu jak ciągłe bombardowanie. W krwi zestresowanej kobiety wydzielają się hormony stresu z grupy kortykosteroidów oraz katecholamin – kortyzol czy adrenalina. Wpływ stresu na ciążę najdotkliwiej odczuwa noszone pod sercem maleństwo.
Znieczulenie zewnątrzoponowe – zestawienie wad i zalet
Znieczulenie zewnątrzoponowe (ZZO) wzbudza dość dużo kontrowersji wśród przyszłych mam. Większość z nich zastanawia się nad tym, czy taki zabieg jest w pełni bezpieczny. Doświadczony anestezjolog jest w stanie podać takie znieczulenie w odpowiedni sposób, aby kobieta poczuła jak najmniejszy dyskomfort. Jakie są jednak jego wady i zalety? Czy podanie takiego leku jest bezpieczne dla kobiety i jej dziecka? Tego dowiesz się w tym artykule!
Biegunka a ciąża. Czy biegunka może być objawem ciąży i co stosować na biegunkę w ciąży?
Biegunka w ciąży, inaczej rozwolnienie, jest dolegliwością występującą stosunkowo często. Biegunka na początku ciąży może być wynikiem większej podatności kobiet ciężarnych na zakażenie układu pokarmowego. Natomiast biegunka przed porodem często sygnalizuje zbliżające się rozwiązanie. Jak wygląda leczenie tej przypadłości u przyszłych mam? Co jest przyczyną rozwolnienia w ciąży? Odpowiadamy!
Czy Apap w ciąży jest bezpieczny? Jak go stosować?
Kobiety w ciąży nierzadko sięgają po leki przeciwbólowe bez recepty, a najpopularniejszym z nich jest Apap. Ma on głównie właściwości przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, które zawdzięcza substancji czynnej o nazwie paracetamol. Szeroka dostępność tego środka umożliwia zakup go bez zaleceń lekarza, jednak czy paracetamol w ciąży można przyjmować? O tym w naszym dzisiejszym artykule!
Hemoroidy w ciąży – przyczyny, objawy, sposoby zapobiegania
Hemoroidy w ciąży to powszechny problem, z którym borykają się ciężarne kobiety, zwłaszcza w drugim i trzecim trymestrze. Zjawisko najczęściej powstaje na skutek przewlekłych zaparć i wzrostu macicy, które zwiększają ciśnienie w żyłach wyściełających kanał odbytu. Warto jednak wiedzieć, że można znacząco zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia. W jaki sposób? Odpowiadamy!
Zespół Patau – czym jest trisomia 13?
W ostatnim czasie w przestrzeni publicznej bardzo dużo mówi się o wadach letalnych. Zaliczana jest do nich m.in. trisomia chromosomów 13. pary, czyli zespół Patau (ang. Patau syndrome), który, mimo że rzadko spotykany, jest jedną z najcięższych wad genetycznych. Najczęściej wiąże się z poronieniem lub martwym urodzeniem. Tylko 10% dzieci z trisomią chromosomu 13. dożywa pierwszego roku życia. Jakie są objawy zespołu Pataua? Czy może on powtórzyć się w kolejnej ciąży? Odpowiadamy.
Badanie przezierności karkowej płodu
Przezierność karkowa oraz test PAPP-A (inaczej test PAPPA) to jedne z nieinwazyjnych badań prenatalnych, które mają za zadanie określić, czy istnieje ryzyko wystąpienia wad genetycznych u płodu w I trymestrze ciąży. Należą do nich zespoły: Downa, Patau i Edwardsa. Zalecane jest, aby badanie przezierności karkowej oraz test PAPP-A zostały przeprowadzone u każdej ciężarnej. Na czym polegają te badania i czemu są aż tak ważne? Jakie są koszty? Jakie choroby genetyczne i wady płodu można wykryć, badając przezierność karkową?
26 tydzień ciąży – co dzieje się z płodem i organizmem przyszłej mamy?
26. tydzień ciąży to czas, w którym przyszła mama odczuwa zmiany takie jak ułożenie dziecka lub jego coraz pewniejsze i mocniejsze ruchy. Na tym etapie ciąży Rodzice odczuwają, że do porodu zostało już coraz mniej czasu, dlatego zaczynają już kompletowanie wyprawki i przygotowywanie pokoju dziecięcego.