Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam

Eksperci

Znieczulenie zewnątrzoponowe – zestawienie wad i zalet

Znieczulenie zewnątrzoponowe – zestawienie wad i zalet

Znieczulenie zewnątrzoponowe (ZZO) wzbudza dość dużo kontrowersji wśród przyszłych mam. Większość z nich zastanawia się nad tym, czy taki zabieg jest w pełni bezpieczny. Doświadczony anestezjolog jest w stanie podać takie znieczulenie w odpowiedni sposób, aby kobieta poczuła jak najmniejszy dyskomfort. Jakie są jednak jego wady i zalety? Czy podanie takiego leku jest bezpieczne dla kobiety i jej dziecka? Tego dowiesz się w tym artykule!

Czytaj więcej
Biegunka a ciąża. Czy biegunka może być objawem ciąży i co stosować na biegunkę w ciąży?

Biegunka a ciąża. Czy biegunka może być objawem ciąży i co stosować na biegunkę w ciąży?

Biegunka w ciąży, inaczej rozwolnienie, jest dolegliwością występującą stosunkowo często. Biegunka na początku ciąży może być wynikiem większej podatności kobiet ciężarnych na zakażenie układu pokarmowego. Natomiast biegunka przed porodem często sygnalizuje zbliżające się rozwiązanie. Jak wygląda leczenie tej przypadłości u przyszłych mam? Co jest przyczyną rozwolnienia w ciąży? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Zespół Patau - czym jest trisomia 13?

Zespół Patau – czym jest trisomia 13?

W ostatnim czasie w przestrzeni publicznej bardzo dużo mówi się o wadach letalnych. Zaliczana jest do nich m.in. trisomia chromosomów 13. pary, czyli zespół Patau (ang. Patau syndrome), który, mimo że rzadko spotykany, jest jedną z najcięższych wad genetycznych. Najczęściej wiąże się z poronieniem lub martwym urodzeniem. Tylko 10% dzieci z trisomią chromosomu 13. dożywa pierwszego roku życia. Jakie są objawy zespołu Pataua? Czy może on powtórzyć się w kolejnej ciąży? Odpowiadamy.

Czytaj więcej
Badanie przezierności karkowej płodu

Badanie przezierności karkowej płodu

Przezierność karkowa oraz test PAPP-A (inaczej test PAPPA) to jedne z nieinwazyjnych badań prenatalnych, które mają za zadanie określić, czy istnieje ryzyko wystąpienia wad genetycznych u płodu w I trymestrze ciąży. Należą do nich zespoły: Downa, Patau i Edwardsa. Zalecane jest, aby badanie przezierności karkowej oraz test PAPP-A zostały przeprowadzone u każdej ciężarnej. Na czym polegają te badania i czemu są aż tak ważne? Jakie są koszty? Jakie choroby genetyczne i wady płodu można wykryć, badając przezierność karkową?

Czytaj więcej