Autor
Agnieszka Widera
Lekarz
Zobacz wszystkie artykuły napisane przez tego autora
Czym różni się indukcja od preindukcji porodu?
Za rozpoczęcie porodu uważa się wystąpienie regularnej czynności skurczowej, która prowadzi do skracania i rozwierania szyjki macicy. Poród jest wywoływany przez lekarzy w sytuacji, gdy ukończenie ciąży przed samoistnym rozpoczęciem akcji porodowej jest korzystniejsze dla matki oraz dziecka. Kiedy tak się dzieje? Czym jest preindukcja i indukcja porodu? O tym dowiesz się w tym artykule!
Kawa w ciąży. Czy picie kawy w ciąży jest dozwolone?
Picie kawy w ciąży od lat jest tematem kontrowersyjnym. Opinie lekarzy na temat są mocno podzielone. Udowodniono jednak, że kawa w ciąży jest dozwolona, o ile nie wypija się więcej niż trzy filiżanki dziennie. Większa ilość kofeiny może doprowadzić do poronienia. Substytutem kawy kofeinowej może być kawa zbożowa i inne napoje pobudzające. Jednak i te podlegają restrykcjom w okresie ciąży.
Mdłości w ciąży – jak nad nimi zapanować i co stosować?
W okresie ciąży mdłości są powszechnym zjawiskiem. Bieganie do toalety o poranku jest niemal codziennością u większości ciężarnych. Nieprzyjemne dolegliwości są skutkiem obecności w organizmie kobiety hormonu ciążowego - gonadotropiny kosmówkowej, która jest wytwarzana kilka dni po zapłodnieniu. Mdłości w ciąży można złagodzić dzięki preparatom na bazie surowców roślinnych.
Opalanie w ciąży – czy to jest bezpieczne?
Opalanie się w ciąży nie jest zakazane, o ile przyszła mama podchodzi do tego z rozsądkiem i umiarem. W okresie ciąży skóra jest bardziej delikatna i brak odpowiednich preparatów ochronnych może skutkować poparzeniem, a długotrwałe przebywanie na słońcu - odwodnieniem. Popularne wśród kobiet inne metody uzyskania pięknej opalenizny nie są polecane. Zawarte w nich substancje mogą stwarzać zagrożenie dla płodu.
29 tydzień ciąży – najbardziej intensywny czas w rozwoju twojego dziecka
W 29. tygodniu ciąży maluch nabiera prawdziwych kształtów. Ponieważ rośnie, przyszłym mamom może zrobić się znacznie ciężej. Powiększający się brzuszek nakazuje zwolnić tempo, jednak za kobietą już ponad połowa ciąży, dlatego już niedługo przyszła mama odetchnie z ulgą. Poniżej przedstawiamy, do czego przyczynia się każdy przemijający dzień w 29. tygodniu ciąży zarówno u dziecka, jak i ciężarnej.
15 tydzień ciąży – jak czuje się mama i dziecko?
15. tydzień ciąży to dla wielu przyszłych mam spokojny czas. Dolegliwości ciążowe z I trymestru – takie jak np. mdłości – ustępują. Nie oznacza to jednak, że w drugim trymestrze każda kobieta będzie czuła się dobrze. Często pojawiają się między innymi zgaga lub opuchlizna nóg. Mimo to w 15. tygodniu ciąży możesz poczuć już pierwsze, wyczekiwane ruchy dziecka. Jaka jest wielkość i waga dziecka w 15. tygodniu ciąży? Jak zmienia się ciało mamy na początku drugiego trymestru? Co dokładnie dzieje się w 15. tygodniu ciąży?
Poród naturalny – jakie są jego etapy i jak być na niego przygotowanym
Ostatnie chwile przed porodem są dla kobiet okresem wyjątkowo stresującym. Wiedza o tym jak wygląda poród naturalny, z jakich faz się składa i czego przyszła mama może się spodziewać, z pewnością zmniejszy dyskomfort emocjonalny.
Poród w wodzie – chwilowy trend czy nowoczesne rozwiązanie?
Poród należy do najbardziej stresujących, bolesnych, ale i też najpiękniejszych wydarzeń w życiu kobiety. Coraz więcej przyszłych mam decyduje się na rodzenie w wodzie, wychwalając zalety tego rozwiązania. Immersja w wodzie podczas porodu znacznie zmniejsza ból rodzącej i sprawia, że przebiega on szybciej.
Przebieg porodu – 4 fazy zakończone happy endem
Im bliżej terminu porodu tym więcej niepewności i obaw. Wyróżnia się 4 fazy porodu naturalnego, każda z nich cechuje się innymi objawami, jednakże finał jest zawsze taki sam – przyjście na świat maluszka.