Autor
Agnieszka Widera
Lekarz
Zobacz wszystkie artykuły napisane przez tego autora
Jakie produkty spożywcze powinny być wykluczone z diety ciężarnej?
Ciąża to okres, w którym z zapłodnionej komórki jajowej rozwija się człowiek. Większość zjadanych i wypijanych przez kobietę produktów jest w różnym stężeniu transportowana wraz z krwią przez pępowinę do płodu. Ze względu na to istotne jest dopasowanie diety tak, aby była najbezpieczniejsza dla dziecka.
Poród przedwczesny
Gdy minie I. trymestr i obawy związane z poronieniem są coraz mniejsze, wiele przyszłych mam obawia się porodu przedwczesnego. Obawiają się go również lekarze ginekolodzy, ponieważ jest to wciąż niezwykle aktualny problem we współczesnym położnictwie. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny porodu przedwczesnego i czy można mu zapobiegać?
Palenie w ciąży
Papierosy zawierają kilkadziesiąt szkodliwych i rakotwórczych substancji. Nałóg ten prowadzi do rozwoju m.in. nowotworów oraz chorób układu oddechowego. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ma też liczne szkodliwe konsekwencje dla rozwijającego się w jamie macicy dziecka. Sprawdź, czym dokładnie grozi palenie w ciąży.
Katar w ciąży – jak się pozbyć uporczywej dolegliwości?
Zmiany hormonalne w organizmie kobiety ciężarnej sprawiają, że wzrasta jej podatność na infekcje i nie tylko. Krążące w powietrzu alergeny też mogą być zmorą przyszłej mamy, a ich pierwszym symptomem jest zwykle katar. Uporczywa dolegliwość nabyta podczas ciąży może być prawdziwym utrapieniem, zwłaszcza że w tym okresie stosowanie leków jest mocno ograniczone.
Jakie są przyczyny swędzenia skóry w ciąży? Jak się go pozbyć?
Świąd skóry pojawić się może z wielu różnych przyczyn. W czasie ciąży swędzenie zazwyczaj ma związek z rozciągającą się skórą na brzuchu lub nieodpowiednim jej nawilżeniem. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy może być to objaw powikłania ciąży jakim jest cholestaza ciężarnych. Jakie są sposoby na swędzącą skórę w ciąży?
Odklejenie się łożyska- dlaczego jest niebezpieczne?
Przedwczesne odklejenie się łożyska, lub inaczej mówiąc- oddzielenie się łożyska, jest powikłaniem pojawiającym się najczęściej w drugiej połowie ciąży i zaliczane jest do stanów nagłych w położnictwie. W jego wyniku może bowiem dojść do poważnych powikłań, a nawet śmierci kobiety lub dziecka. Dlatego też bardzo ważna jest odpowiednia interwencja i rozpoznanie odklejenia się łożyska. Jakie są czynniki ryzyka i objawy tego niebezpiecznego stanu?
Kiedy widać płeć dziecka?
Wielu przyszłych Rodziców nie może doczekać się, kiedy poznają płeć swojego dziecka. Co ciekawe, zdarza się, że mimo zidentyfikowanej płci podczas badania USG, przy porodzie okazuje się ona odmienna. Jak można rozpoznać płeć dziecka w czasie ciąży i z czego wynikają pomyłki? Przedstawiamy poniżej.
Czy drętwienie rąk w ciąży jest powodem do niepokoju?
Organizm przyszłych mam nieustannie się zmienia, przygotowując się do tego, aby maluszek bezpiecznie przyszedł na świat. Kobieta odczuwa w tym czasie wiele dolegliwości, które mogą powodować dyskomfort i nasilają się wraz z rozwojem dziecka. Jedną z nich jest drętwienie rąk w ciąży. Jak sobie z nim radzić i co jest przyczyną dolegliwości?
Co oznacza białko w moczu w ciąży? Jak wygląda leczenie?
Białko w moczu w ciąży można wykryć podczas badania ogólnego moczu, na które ciężarna powinna zgłaszać się raz w miesiącu. Jego podwyższona ilość może świadczyć o stanie chorobowym, który wymaga leczenia. Białko w moczu w ciąży nie powinno przekraczać 250 mg.