Autor
Agnieszka Widera
Lekarz
Zobacz wszystkie artykuły napisane przez tego autora
Acard w ciąży
Wielu osobom Acard kojarzy się z chorobami serca. Faktycznie, zażywają go chorzy po przebytym zawale, ale też, coraz powszechniej, kobiety ciężarne. Wynika to z faktu, że Acard, a dokładnie kwas acetylosalicylowy, jest uznaną formą profilaktyki stanu przedrzucawkowego i ograniczenia wzrastania płodu. Sprawdź, kiedy go stosować.
USG piersi w ciąży
Rak piersi to najczęstszy nowotwór dotykający kobiety. Mitem jest, że nie dotyczy on kobiet ciężarnych. Z tego powodu, bardzo ważnym badaniem, które powinna wykonać każda przyszła mama, jest USG piersi. Sprawdź, jak wygląda badanie i skąd wzięły się mity dotyczące USG piersi w czasie ciąży.
Cytologia w ciąży
Czas ciąży nie zwalnia kobiety z obowiązku wykonywania badań profilaktycznych. Wśród nich zalecana jest między innymi cytologia, której wykonanie konieczne jest w przypadku każdej przyszłej mamy. Kiedy najlepiej wykonać cytologię i jak intepretować wynik badania?
Ciąża a rodzaj umowy
Przepisy związane z urlopem macierzyńskim oraz prawami przysługującymi pracującej kobiecie ciężarnej zależą od umowy, na jakiej zatrudniona jest przyszła mama. W zależności od niej może być możliwe m.in. zwolnienie kobiety w ciąży. Sprawdź, jakie są przepisy obowiązujące przyszłe mamy w zależności od rodzaju umowy.
Kiedy najwcześniej zrobić test ciążowy?
Pozytywny wynik testu ciążowego z apteki nie jest wyrocznią, ale pozwala uznać ciążę za wysoce prawdopodobną i wstępnie ją potwierdzić – jednak wykonany zbyt wcześnie, może dać fałszywie ujemny wynik. Kiedy zrobić test ciążowy, żeby mieć pewność jego wiarygodności? Jak to działa, jakie są rodzaje testów? I co dalej? Jak i kiedy diagnozuje się ciążę? Sprawdź!
Metoda namnażania komórek macierzystych uznana przez FDA za jeden ze standardów leczenia
Czytaj więcejHistoria Lidki – terapia komórkami macierzystymi w przypadku ataksji rdzeniowo-móżdżkowej
Lidzia urodziła się jako wczśniak w 29 tygodniu ciąży. W pierwszym roku życia dziewczynki została zdiagnozowana u niej ataksja rdzeniowo-móżdżkowa i choroba Hirschsprunga. Ataksja rdzeniowo-móżdżkowa to rzadka choroba neurologiczna, która charakteryzuje się min. trudnościami w koordynacji ruchowej. Choroba Hirschsprunga to rzadkie, wrodzone schorzenie unerwienia jelita, uwarunkowane genetycznie.
Przyczyny, objawy i leczenie bólu brzucha w ciąży. Co na ból brzucha w ciąży?
Ból brzucha w ciąży pojawia się na różnych jej etapach. Przeważnie jest objawem fizjologicznym, sygnalizującym wzrost i poruszanie się dziecka w łonie matki. Jeżeli jednak bóle brzucha w ciąży pojawiają się wraz ze skurczami czy krwawieniem należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Czym jest cholestaza ciążowa? Poznaj jej przyczyny, objawy i sposoby leczenia.
Cholestaza ciążowa polega na zaburzeniu odpływu żółci do dwunastnicy. W związku z tym produkty metabolizmu nie są eliminowane i kumulują się w organizmie. Może to prowadzić do wielu powikłań, przede wszystkim u płodu. Przypadłość ta pojawia się przeważnie w trzecim trymestrze ciąży, a jej pierwszą oznaką jest świąd skóry. Czym dokładnie jest cholestaza? Objawy, przyczyny i leczenie tejże komplikacji – to omówimy w tym artykule.