Autor
Agnieszka Widera
Lekarz
Zobacz wszystkie artykuły napisane przez tego autora
Ból w pachwinie w ciąży
Ból w pachwinie nie jest często wymienianą dolegliwością w czasie ciąży, jednak wielu kobietom ciężarnym może on skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jego przyczyny najczęściej nie są groźne i nie stanowią zagrożenia dla ciąży, ale zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny bólu w pachwinie w ciąży.
Krzywa cukrowa – na czym polega badanie i jak interpretować wyniki
Krzywa cukrowa w ciąży inaczej nazywana jest doustnym testem obciążenia glukozą. Badanie to jest obowiązkowo wykonywane w drugim trymestrze ciąży, lecz w niektórych przypadkach wcześniej, aby jak najszybciej zdiagnozować nieprawidłowości w glikemii. Nieleczona cukrzyca ciążowa niesie za sobą ryzyko wystąpienia poważnych powikłań.
Dlaczego pojawia się zgaga w ciąży?
Zgaga w ciąży pojawia się najczęściej już w I. trymestrze, a następnie nasila się w kolejnych tygodniach. Palenie za mostkiem i nieprzyjemny posmak w ustach wielu przyszłym mamom uprzykrza codzienne funkcjonowanie. W większości sytuacji, jest to związane ze zmianami zachodzącymi w organizmie kobiety i nie oznacza nic groźnego. Jak radzić sobie ze zgagą? Czy może być ona pierwszym objawem ciąży?
GBS w ciąży- co oznacza?
Badanie GBS to przesiewowy test mikrobiologiczny, który pozwala wykryć obecność paciorkowców grupy B w organizmie człowieka. Skrót GBS pochodzi z języka angielskiego; rozwija się go jako Group B Streptococcus. Badanie GBS przeprowadza się u kobiet ciężarnych po to, by określić ewentualne ryzyko przeniesienia infekcji na dziecko w czasie porodu. Badanie GBS w ciąży jest bardzo istotne dla zdrowia oraz życia noworodka.
Położna środowiskowa- kiedy się zgłosić?
Zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce, każda kobieta ma prawo do korzystania z pomocy położnej środowiskowej. Nie wszystkie przyszłe mamy zdają sobie jednak sprawę, że bezpłatne konsultacje z położną środowiskową przysługują zarówno w trakcie ciąży, jak i po porodzie. Sprawdź kiedy najlepiej zgłosić się do położnej środowiskowej i jaki jest zakres jej pracy.
Temperatura w ciąży – kiedy jest normalnym zjawiskiem, a kiedy symptomem choroby?
Temperatura ciała jest szczególnie ważna, ponieważ informuje o stanie naszego organizmu. Niskie wartości są związane zwykle z osłabieniem, a wysokie z infekcją. Wyższa temperatura w ciąży to normalne zjawisko, wysoka - może być zwiastunem infekcji. Towarzyszących temperaturze dodatkowych objawów nie powinno się bagatelizować.
Grzybica pochwy w ciąży – objawy, leczenie i zagrożenia
Grzybica pochwy w ciąży to bardzo częsta infekcja intymna. Choroba pojawia się, gdy w narządach rodnych namnażają się drożdżaki z gatunku Candida albicans. Dzieje się tak na skutek zmian hormonalnych, ale także niewłaściwych nawyków higienicznych. Grzybica pochwy w ciąży wymaga niezwłocznego leczenia.
Krwawienie po porodzie – co oznacza i ile trwa?
Krwawienie po porodzie nie jest powodem do obaw. Po urodzeniu dziecka drogi rodne kobiet potrzebują nieco czasu na regenerację. Ciężko dokładnie sprecyzować, ile trwa krwawienie po porodzie, ponieważ jest to kwestia bardzo indywidualna.
TSH w ciąży – normy i wahania. Jak interpretować wyniki?
Badanie w ciąży poziomu TSH, czyli hormonu odpowiedzialnego za funkcjonowanie organizmu przyszłej mamy i prawidłowy rozwój dziecka, to jedno z podstawowych testów wykonywanych na różnych jej etapach. Wyniki TSH pozwalają ocenić jakość pracy tarczycy i wskazać lub wykluczyć różne zaburzenia.