Autor
Agnieszka Widera
Lekarz
Zobacz wszystkie artykuły napisane przez tego autora
Ciąża bliźniacza – przebieg, symptomy, komplikacje
Ciąża bliźniacza oznacza nie tylko zdublowane szczęście, ale i dwa razy więcej obowiązków i trosk. Noszenie pod sercem bliźniaków niesie nieco więcej zagrożeń niż ciąża pojedyncza. Okazuje się, że ze względu na większą dostępność terapii hormonalnej, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę mnogą z roku na rok jest coraz większe i obecnie wynosi 1/85 przypadków.
Jak przygotować się do porodu – wskazówki do porodu naturalnego i cesarskiego cięcia
Jak przygotować się do porodu, aby przebiegało ono bez komplikacji? Najczęściej wybieraną metodą jest uczestniczenie w zajęciach w szkole rodzenia, uczącej nie tylko odpowiednich ćwiczeń mięśni Kegla, ale i technik oddychania.
Jak przyspieszyć poród – czy istnieją sprawdzone sposoby?
Jak przyspieszyć poród, zastanawiają się ciężarne w ostatnich dniach ciąży lub nawet po upływie terminu planowanego porodu. Pomimo że istnieje bardzo wiele metod domowego przyspieszania porodu, specjaliści twierdzą, że nie będą one skuteczne póki ciało matki nie będzie jeszcze w pełni gotowe na wydanie na świat potomstwa.
Kalendarz ciąży – co dzieje się w brzuchu matki w każdym trymestrze
Kalendarz ciąży bogaty jest w wiele momentów przełomowych dla życia płodowego – rozwinięcie serca czy cewy nerwowej, z której następnie rozwinie się mózg. Ciężarne powinny wiedzieć, co czeka je w każdym trymestrze ciąży, aby przejść ją spokojniej.
Kwas foliowy w ciąży – dlaczego i jak go przyjmować
Kwas foliowy w ciąży jest kluczowy dla rozwoju układu nerwowego płodu. Mało, która kobieta wie należy przyjmować kwas foliowy przed ciążą, ponieważ ułatwia zapłodnienie. Niestety organizm matki nie jest w stanie sam wytworzyć tej witaminy, dlatego należy ją suplementować.
Łożysko po porodzie – wydalanie i badanie po porodzie
Łożysko po porodzie może być cennym źródłem informacji o stanie zdrowia kobiety. Wydala się go tuż po urodzeniu dziecka. Jednakże w odróżnieniu od bólu porodowego, łożysko rodzi się w sposób bezbolesny.
Oddychanie podczas porodu – jak prawidłowo dotleniać siebie i dziecko.
Mówi się, że prawidłowe oddychanie podczas porodu znacznie zwiększa jego komfort, a nawet przyczynia się do złagodzenia bólu. Ważne, żeby już od pierwszego trymestru ciąży, kobiety uczyły się poprawnej techniki oddychania. Okaże się to niezwykle przydatne już w drugim trymestrze.
Plan porodu – co powinno się w nim znaleźć i jak go uzupełnić
Plan porodu zawiera w swej treści najważniejsze rzeczy o których musi pamiętać przyszła mama przed narodzinami dziecka. Wzór planu porodu można podpatrzeć w sieci. Posiadanie szczegółowego planu porodu uspokaja rodzącą podczas jednego z najważniejszych dni w jej życiu.
Połóg – co dzieje się w organizmie kobiety po porodzie
Połóg to okres intensywnej regeneracji zarówno po porodzie siłami natury, jak i cesarskim cięciu. Kobieta odczuwa wówczas silne zmęczenie, spadek energii, a jej organizm powoli wraca do stanu sprzed porodu.