Autor
Agnieszka Widera
Lekarz
Zobacz wszystkie artykuły napisane przez tego autora
Okres w ciąży- czy to możliwe?
Zatrzymanie miesiączki to dla wielu kobiet pierwszy z objawów sugerujących zajście w ciążę. Z drugiej strony, zdarza się, że mimo bycia w ciąży krwawienie w terminie spodziewanego okresu i tak występuje. Czy można mieć okres w czasie ciąży? Kiedy pojawia się miesiączka po porodzie?
Jak leczyć przeziębienie w ciąży? Czy infekcja ma wpływ na dziecko?
Przeziębienie w ciąży to bardzo częsty i uciążliwy problem. Ból głowy, katar, kaszel, gorączka i złe samopoczucie mogą znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Trzeba pamiętać, że przyszła mama nie powinna stosować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem. Warto zatem sięgnąć po domowe sposoby na tę przypadłość.
Gronkowiec w ciąży – czy jest groźny dla dziecka?
Mimo że większość z nas jest nosicielami gronkowca, to przyszłe mamy szczególnie narażone są na wystąpienie objawów spowodowanych przez tę bakterię. Ciąża bowiem to czas, gdy układ odpornościowy kobiety jest osłabiony. Gronkowiec podczas ciąży pojawić się może zarówno w drogach rodnych, jak i gardle oraz nosie. Zdarza się też, że powoduje zmiany skórne. Jakie są objawy oraz leczenie zakażenia gronkowcem i jakie są jego konsekwencje?
Objawy zbliżającego się porodu
W ostatnich tygodniach ciąży poród może zacząć się niemal w każdym momencie. Każda ciężarna z niecierpliwością oczekuje oznak rozpoczynającej się akcji porodowej. Niektóre z symptomów pojawiają się nawet kilka dni wcześniej. Zobacz, jak rozpoznać zbliżający się poród.
Beta- hCG- ile wynosi w ciąży?
Beta hCG jest wykorzystywana w testach ciążowych, by potwierdzić lub wykluczyć zapłodnienie. Jednakże dzięki jej stężeniu monitorowany jest także rozwój ciąży – szczególnie w pierwszych tygodniach. Nieprawidłowy wynik beta hCG związany może być z poważnymi wadami płodu. Z tego powodu niezwykle istotne jest jej regularne kontrolowanie. Kiedy powinno się badać ten hormon? Jakie są normy dotyczące jego poziomu? Na te pytania odpowiedzi znajdziesz właśnie tutaj.
Implantacja zarodka- objawy i przebieg
Implantacja, czyli inaczej zagnieżdżenie zarodka, jest niezbędna do prawidłowego rozwoju ciąży. Część kobiet odczuwa towarzyszące jej objawy, lecz nie pojawiają się one u wszystkich przyszłych mam. Jeśli dojdzie do nieprawidłowej implantacji, ciąża określana jest jako ektopowa lub pozamaciczna. W którym dniu ciąży ma miejsce implantacja zarodka w jamie macicy?
3 tydzień ciąży – rozwój dziecka i samopoczucie mamy
Pierwsze 3 tygodnie ciąży są czasem, w którym jeszcze nie wiesz, że niedługo zostaniesz mamą. Jednak w twoim organizmie już dzieją się niesamowite rzeczy. Ich celem jest przygotowanie go na intensywny rozwój dziecka oraz poród. Zobacz, jak przebiega 3 tydzień ciąży i o czym powinnaś pamiętać.
2 tydzień ciąży – co dzieje się w ciele przyszłej mamy?
Drugi tydzień ciąży jest jednym z jej najbardziej kluczowych momentów. To właśnie teraz ma miejsce owulacja – komórka jajowa jest gotowa na połączenie z plemnikiem. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, już za kilka dni zarodek zagnieździ się w macicy, a ty zaobserwujesz u siebie pierwsze objawy ciąży. W 2 tygodniu zwróć szczególną uwagę na swoje zdrowie.
4 tydzień ciąży – co dzieje się w organizmie mamy i dziecka?
Czwarty tydzień ciąży jest momentem, w którym możesz zaobserwować już pierwsze zwiastuny tego, że zostaniesz mamą – niektóre z nich niekiedy naprawdę dają się we znaki! Przed Tobą kilkanaście tygodni, podczas których przygotujesz się fizycznie oraz psychicznie do nowej roli. Zobacz więc, co dzieje się w 4. tygodniu ciąży z Tobą i dzieckiem.