Autor
Angelika Janowicz
Pielęgniarka
Zobacz wszystkie artykuły napisane przez tego autora
4 tydzień ciąży – co dzieje się w organizmie mamy i dziecka?
Czwarty tydzień ciąży jest momentem, w którym możesz zaobserwować już pierwsze zwiastuny tego, że zostaniesz mamą – niektóre z nich niekiedy naprawdę dają się we znaki! Przed Tobą kilkanaście tygodni, podczas których przygotujesz się fizycznie oraz psychicznie do nowej roli. Zobacz więc, co dzieje się w 4. tygodniu ciąży z Tobą i dzieckiem.
1 tydzień ciąży – czego może spodziewać się przyszła mama?
Pierwszy tydzień ciąży jest czasem intensywnych przygotowań organizmu do przyjęcia zarodka. Chociaż jeszcze nie czujesz żadnych zmian, na pewno pojawia się ekscytacja na myśl, że wkrótce możesz zostać mamą. Pamiętaj, aby dbać o siebie – zarówno o sferę fizyczną, jak i psychiczną. Zobacz, jak przebiega 1 tydzień ciąży.
5. tydzień ciąży – co dzieje się w organizmie mamy i dziecka?
Piąty tydzień ciąży to czas, w którym jesteś już niemal pewna, że zostaniesz mamą. Na pasku testu ciążowego pojawiły się dwie, solidne kreski. Prawdopodobnie zaobserwowałaś też pierwsze objawy, które mogą dawać o sobie znać w bardzo brutalny sposób. Niemniej w późniejszym czasie ciąży nie będą one już tak dokuczliwe, a Ty będziesz mogła czerpać z tego cudownego okresu pełnymi garściami. Powinnaś dowiedzieć się, co się dzieje teraz w twoim organizmie – spokojnie, o wszystkim Ci tutaj opowiemy.
7 tydzień ciąży – rozwój dziecka i samopoczucie mamy
Każdy dzień oczekiwania na malucha to wyjątkowy moment, który niesie ze sobą wiele emocji dla przyszłych Rodziców. W ich głowach rodzi się również mnóstwo pytań. 7. tydzień ciąży to czas, kiedy zachodzą istotne zmiany zarówno dla mamy, jak i dla samej pociechy. Dla wielu kobiet to także okres pierwszych doświadczeń związanych z objawami ciążowymi. Ma on również kluczowe znaczenie dla rozwoju dziecka – wszystko dlatego, że kształtują się teraz jego poszczególne narządy.
6 tydzień ciąży – co dzieje się w organizmie mamy i dziecka?
W 6. tygodniu ciąży nie masz już wątpliwości, że wkrótce zostaniesz mamą. Jest to moment, w którym ginekolog może potwierdzić obecność zarodka w macicy. Mimo ogromnego szczęścia Twoje samopoczucie może ulec pogorszeniu. Wszystko za sprawą intensywnego wzrostu hormonów i pojawienia się pierwszych dolegliwości ciążowych. Jak zmienia się ciało przyszłej mamy w tym czasie ciąży? Jak wygląda dziecko? Na te pytania odpowiedzi znajdziesz właśnie tutaj.
14. tydzień ciąży – rozwój dziecka i samopoczucie mamy
14. tydzień ciąży to czas, w którym rozwijające się w macicy dziecko zaczyna przypominać miniaturowego noworodka. Nieustannie oraz intensywnie rośnie, dlatego też jest bardzo aktywne. Jednak przyszła mama nie czuje jeszcze jego ruchów – na to musi poczekać jeszcze kilka tygodni. 14. tydzień ciąży to także początek drugiego trymestru. Co czeka kobietę w tym czasie?
13. tydzień ciąży – rozwój dziecka i samopoczucie przyszłej mamy
W 13. tygodniu ciąży przyszłej mamie towarzyszy wyraźny wzrost energii i pozytywny nastrój. Wiele kobiet uważa, że jest to moment wejścia w najlepszy czas oczekiwania na potomka. Warto wykorzystać go na nawiązywanie więzi z maluszkiem, a także przygotowywanie swojego ciała do porodu.
Kalendarz ciąży: 12. tydzień ciąży. Jak rozwija się dziecko?
Dwunasty tydzień ciąży jest momentem, w którym przyszła mama zaczyna czuć się zdecydowanie lepiej. Wszystko dzięki temu, że stabilizuje się poziom hormonów, a tym samym znikają dolegliwości ciążowe. Jest to także odpowiedni czas na wykonanie badania ultrasonograficznego, aby ocenić budowę ciała dziecka. Co każdy rodzić powinien wiedzieć o rozwoju swojego malucha w tym etapie ciąży? Odpowiadamy.
Czy przy zespole policystycznych jajników można zajść w ciążę? PCOS a starania o dziecko
Wiele kobiet, które usłyszały diagnozę, zastanawia się, czy przy zespole policystycznych jajników można zajść w ciążę. Przyczyną obaw jest fakt, że schorzenie to powoduje problemy z owulacją oraz zaburza cykl menstruacyjny. Należy jednak pamiętać, że prawidłowo leczone PCOS nie przekreśla szansy na zostanie mamą.