Autor
Angelika Janowicz
Pielęgniarka
Zobacz wszystkie artykuły napisane przez tego autora
Jaki krem na rozstępy w ciąży sprawdzi się najlepiej?
Rozstępy u ciężarnych to częsta przypadłość związana ze zmianami kształtu sylwetki oraz wzrostem stężenia niektórych hormonów. Przyszła mama powinna jednak pamiętać, że pozostają one już na zawsze. Dlatego konieczna jest odpowiednia pielęgnacja skóry przez cały czas trwania ciąży. Zobacz, jakie kosmetyki na rozstępy dla ciężarnych warto stosować.
Magnez w ciąży – jakie są skutki jego niedoboru?
Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy trzeba suplementować magnez w ciąży. Warto pamiętać, że niedobór tego pierwiastka prowadzi do szeregu zaburzeń. Jest on niebezpieczny dla ciężarnej i jej dziecka. Sprawdź, ile magnezu potrzebuje organizm kobiety w ciąży.
Krwawienie w ciąży – co oznacza i kiedy trzeba zgłosić się do lekarza
Krwawienie lub plamienie może wystąpić na każdym etapie ciąży. Nie zawsze wiąże się z zagrożeniem dla płodu, ale za każdym razem na pewno jest dużym stresem dla przyszłej mamy. Skąpe plamienie w ciąży czy obfite krwawienie zawsze należy skonsultować z lekarzem, aby poznać przyczynę i w razie nieprawidłowości móc odpowiednio reagować. Dowiedz się więcej o krwawieniu i plamieniu w ciąży, sprawdź, kiedy tego rodzaju objawy mogą być niebezpieczne, a kiedy są wręcz naturalne.
Co to jest hipotrofia wewnątrzmaciczna? Rodzaje, przyczyny i leczenie
Hipotrofia wewnątrzmaciczna to zaburzenie, które niesie ze sobą szereg poważnych powikłań zdrowotnych dla dziecka. Może do niej dojść na każdym etapie ciąży, ale najczęściej zdarza się to po 20 tygodniu. Czynniki ryzyka wystąpienia hipotrofii dzieli się na matczyne, płodowe i łożyskowe.
Jak obliczyć, w którym tygodniu ciąży jestem? Dlaczego jest to ważne?
Jak obliczyć, w którym tygodniu ciąży jestem? To pytanie zadaje sobie każda przyszła mama. Zwłaszcza, gdy dopiero otrzymała pozytywny wynik testu ciążowego. Istnieje kilka sposobów na to, aby obliczyć wiek ciąży, a tym samym przewidywany termin porodu.
Krwawienie w ciąży- czy jest niebezpieczne?
Krwawienie z dróg rodnych w czasie ciąży zawsze niepokoi przyszłe mamy. Może być związane z poronieniem czy łożyskiem przodującym, ale w wielu sytuacjach nie oznacza nic groźnego. Bardzo ważne jest jednak, aby bez względu na tydzień ciąży w takim przypadku udać się do lekarza lub na izbę przyjęć. W tekście opisujemy najczęstsze przyczyny krwawienia na początku ciąży oraz w jej drugiej połowie.
Objawy i leczenie zapalenia pęcherza w ciąży
Zapalenie pęcherza w ciąży jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości, które dotykają przyszłe mamy. W większości przypadków jest spowodowane przez zakażenie bakteriami, dlatego nie wolno go bagatelizować, ponieważ powikłania są groźne dla rozwijającego się dziecka.
Czym jest łożysko przodujące? Czy stwarza zagrożenie dla dziecka?
Łożysko przodujące rozpoznaje się u ok. 1% kobiet w ciąży. Powikłanie to jest najczęstszą przyczyną krwawienia z dróg rodnych. Nieprawidłowości można rozpoznać w badaniu ultrasonograficznym. Postępowanie w przypadku łożyska przodującego zależy od wieku ciąży i stopnia nasilenia objawów.
Jakie choroby wykrywa test PAPP-A? Kiedy należy go wykonać?
Test PAPP-A (inaczej test PAPPA) to jedno z nieinwazyjnych badań prenatalnych, które ma za zadanie określić, czy istnieje ryzyko wystąpienia wad genetycznych u płodu w I trymestrze ciąży. Należą do nich zespoły: Downa, Patau i Edwardsa. Zalecane jest, aby test PAPP-A został przeprowadzony u każdej ciężarnej. Na czym polega to badanie i czemu jest aż tak ważne? Wyjaśniamy!