Autor
Angelika Janowicz
Pielęgniarka
Zobacz wszystkie artykuły napisane przez tego autora
Czym jest USG prenatalne? Kiedy należy je wykonać?
Prenatalne badanie ultrasonograficzne pozwala wykryć ryzyko wystąpienia wad genetycznych i rozwojowych u płodu na wczesnym etapie ciąży. Zaleca się, aby wykonać je trzykrotnie. USG prenatalne jest w pełni bezpieczne dla rozwijającego się dziecka i kobiety ciężarnej.
Co to jest konflikt serologiczny? Kiedy występuje i jakie są jego skutki?
Mama oraz jej dziecko nie zawsze mają taką samą grupę krwi. Sytuacja ta może prowadzić do wystąpienia nieprawidłowej reakcji immunologicznej, czyli tzw. konfliktu serologicznego. Jest to zjawisko, które nierzadko okazuje się niebezpieczne dla płodu, szczególnie w drugiej ciąży. Jakie są objawy, skutki i przyczyny konfliktu serologicznego? Wyjaśniamy.
Ból głowy w ciąży – jak sobie z nim poradzić?
Ból głowy w ciąży zwykle nie oznacza poważnej choroby. Jego przyczyną może być stres, zmiany hormonalne, migrena lub zaburzenia snu. Nie trzeba się martwić, jeżeli jest on łagodny lub umiarkowany. Jednak nagły i silny ból głowy w ciąży, któremu towarzyszą inne objawy, należy zawsze skonsultować z lekarzem.
18. tydzień ciąży – w oczekiwaniu na pierwsze ruchy dziecka
18 tydzień ciąży to początek 5. miesiąca, a więc prawie półmetek. W tym okresie przyszła mama z niecierpliwością wyczekuje pierwszych ruchów dziecka. Oczywiście wykonuje ono je już od dawna, natomiast zmniejszające się powoli miejsce w macicy sprawia, że stają się wyczuwalne. W ciąży tydzień 18. to czas, kiedy przyszła mama powinna zadbać o swoje zdrowie i wprowadzić do swojego życia specjalne ćwiczenia.
Jak szybko rośnie brzuch w ciąży i w którym miesiącu zaczyna być widoczny?
Każda przyszła mama z utęsknieniem czeka na pojawienie się ciążowego brzuszka. Zazwyczaj zaczyna być on widoczny na przełomie I i II trymestru, jednak termin ten zależy indywidualnie od organizmu ciężarnej. Wielkość i kształt brzucha w ciąży zależą od predyspozycji każdej kobiety. Duży wpływ na tempo jego wzrostu ma budowa ciała, położenie macicy oraz przyrost wagi. Naturalnie będzie on większy w przypadku ciąży mnogiej. Kiedy brzuch staje się widoczny? O czym świadczy kształt brzucha w ciąży? Czy to prawda, że z kształtu brzucha można dowiedzieć się, czy kobieta urodzi dziewczynkę, czy chłopca?
Czy Apap w ciąży jest bezpieczny? Jak go stosować?
Kobiety w ciąży nierzadko sięgają po leki przeciwbólowe bez recepty, a najpopularniejszym z nich jest Apap. Ma on głównie właściwości przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, które zawdzięcza substancji czynnej o nazwie paracetamol. Szeroka dostępność tego środka umożliwia zakup go bez zaleceń lekarza, jednak czy paracetamol w ciąży można przyjmować? O tym w naszym dzisiejszym artykule!
Jak leczyć przeziębienie w ciąży? Czy infekcja ma wpływ na dziecko?
Przeziębienie w ciąży to bardzo częsty i uciążliwy problem. Ból głowy, katar, kaszel, gorączka i złe samopoczucie mogą znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Trzeba pamiętać, że przyszła mama nie powinna stosować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem. Warto zatem sięgnąć po domowe sposoby na tę przypadłość.
3 tydzień ciąży – rozwój dziecka i samopoczucie mamy
Pierwsze 3 tygodnie ciąży są czasem, w którym jeszcze nie wiesz, że niedługo zostaniesz mamą. Jednak w twoim organizmie już dzieją się niesamowite rzeczy. Ich celem jest przygotowanie go na intensywny rozwój dziecka oraz poród. Zobacz, jak przebiega 3 tydzień ciąży i o czym powinnaś pamiętać.
2 tydzień ciąży – co dzieje się w ciele przyszłej mamy?
Drugi tydzień ciąży jest jednym z jej najbardziej kluczowych momentów. To właśnie teraz ma miejsce owulacja – komórka jajowa jest gotowa na połączenie z plemnikiem. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, już za kilka dni zarodek zagnieździ się w macicy, a ty zaobserwujesz u siebie pierwsze objawy ciąży. W 2 tygodniu zwróć szczególną uwagę na swoje zdrowie.