Autor
Redakcja PBKM
Zobacz wszystkie artykuły napisane przez tego autora
28 tydzień ciąży. Ruchy i waga dziecka w 7 miesiącu ciąży
28. tydzień ciąży to już III trymestr, a więc ostatni etap ciąży. Sprawdź, jak rozwinięte jest w tym czasie dziecko i jak czuje się ciężarna. Poznaj porady dla przyszłej mamy, której do końca ciąży zostało już naprawdę niewiele. Przygotuj się na poród, wyjątkowe przeżycia i powitanie dziecka. Właśnie teraz rozpoczyna się początek siódmego miesiąca!
34 tydzień ciąży – to już niedługo! Rozwój maluszka i dolegliwości z tym związane
Czytaj więcej37 tydzień ciąży – wszystko, co warto wiedzieć przygotowując się do porodu
37 tydzień ciąży to czas, w którym ewentualny poród nie stanowi już zagrożenia dla życia dziecka. Jest ono w pełni przygotowane do samodzielnego życia poza brzuchem mamy. W tym czasie zarówno mama, jak i maluszek przygotowują się do nadchodzącego porodu.
39 tydzień ciąży – coraz bliżej porodu. Co warto wiedzieć?
39. tydzień ciąży to ostatnie chwile przed porodem. Narodziny dziecka mogą nastąpić w każdej chwili, dlatego kobiety powinny być odpowiednio przygotowane. Spakowana torba i urządzony pokój są tak samo ważne, jak odpoczynek i dobry stan psychiczny mamy. Podpowiadamy, na jakie dolegliwości ciążowe warto się nastawić w tym okresie ciąży i co zrobić, żeby nie stresować się przed porodem.
40 tydzień ciąży – jakie zmiany zachodzącą w brzuchu ciężarnej?
Ostatni tydzień ciąży wymaga od przyszłej mamy czujności. Jej organizm jest bowiem gotowy na rozwiązanie. Typowe objawy rozpoczęcia porodu to ograniczenie aktywności dziecka i znacznie twardszy brzuch, co jest związane z mniejszą przestrzenią w macicy i pojawieniem się skurczy. 40. tydzień ciąży to ten czas, kiedy maluch jest gotowy, by przyjść na świat.
Plan porodu – co powinno się w nim znaleźć i jak go uzupełnić
Plan porodu zawiera w swej treści najważniejsze rzeczy o których musi pamiętać przyszła mama przed narodzinami dziecka. Wzór planu porodu można podpatrzeć w sieci. Posiadanie szczegółowego planu porodu uspokaja rodzącą podczas jednego z najważniejszych dni w jej życiu.
Zabezpieczenie krwi pępowinowej
„Krew pępowinowa jest jedną z największych zdobyczy i postępu medycyny (…), to jest to do czego medycyna powinna dążyć w swoim rozwoju.” To słowa prof. Mariusza Zimmera, prezesa Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników na temat bankowania krwi pępowinowej. Jak przebiega i wygląda cały proces zabezpieczania komórek macierzystych- bezcennego daru dla Twoich dzieci?
Zakażenie cytomegalią- czym grozi w ciąży?
Cytomegalia jest chorobą, która może mieć poważne skutki dla rozwijającego się w macicy dziecka. Dlatego ciężarne powinny wykonać badanie, pozwalające wykryć wirusa. Nie jest ono obowiązkowe, ale zaleca się je wszystkim kobietom. Zobacz, czym grozi zakażenie cytomegalowirusem w ciąży.
Wyprawka do porodu- o czym nie można zapomnieć?
Każda przyszła mama jeszcze w trakcie trwania ciąży zastanawia się co warto spakować do torby, którą zabierze ze sobą do szpitala, gdy nadejdzie „ten moment”. Ze względu na ograniczoną ilość bagaży, które pomieści szpitalny pokój trzeba spakować tylko to co najważniejsze i niezbędne. Stworzyliśmy listę tych najpotrzebniejszych. Większość z nich można dostarczyć do szpitala już po porodzie, ale jest jeden ważny element, który trzeba mieć ze sobą od razu. Który?