Autor
Redakcja PBKM
Zobacz wszystkie artykuły napisane przez tego autora
Historia Lidki – terapia komórkami macierzystymi w przypadku ataksji rdzeniowo-móżdżkowej
Lidzia urodziła się jako wczśniak w 29 tygodniu ciąży. W pierwszym roku życia dziewczynki została zdiagnozowana u niej ataksja rdzeniowo-móżdżkowa i choroba Hirschsprunga. Ataksja rdzeniowo-móżdżkowa to rzadka choroba neurologiczna, która charakteryzuje się min. trudnościami w koordynacji ruchowej. Choroba Hirschsprunga to rzadkie, wrodzone schorzenie unerwienia jelita, uwarunkowane genetycznie.
Historia Tadeusza – terapia komórkami macierzystymi w przypadku encefalopatii
Tadeusz przyszedł na świat po wyjątkowo długim, 24-godzinnym porodzie. Niestety, istnieje prawdopodobieństwo, że podczas tak długiego porodu doszło do niedotlenienia okołoporodowego, co spowodowało encefalopatię u chłopca.
Mity dotyczące zabezpieczania krwi pępowinowej
Czytaj więcej17. tydzień ciąży – kiedy dziecko słyszy Twój głos
W siedemnastym tygodniu ciąży rozwijają się zmysły dziecka. Zaczyna ono słyszeć i rozpoznawać głos mamy. Jest to doskonała okazja do tego, aby nawiązać głębszą więź. Można też puszczać maluszkowi muzykę, by go uspokoić. Część Rodziców na tym etapie poznaje płeć dziecka. Zobacz, z czym jeszcze wiąże się 17. tydzień ciąży.
24 tydzień ciąży – jakie zmiany zachodzą w organizmie dziecka?
24 tydzień ciąży to wyjątkowy czas w życiu rosnącego w łonie matki maleństwa. Zaczyna ono coraz więcej pojmować z otaczającego je świata. Większość jego organów jest już w pełni wykształcona. Przyszła mama również zaczyna coraz bardziej odczuwać ruchy maleństwa i dolegliwości ciążowe.
25 tydzień ciąży – co się dzieje z maluchem w brzuchu i jak czuje się mama?
Powiększający się brzuch w 25. tygodniu ciąży i dalsze zmiany w organizmie sprawiają, że przyszła mama zaczyna odczuwać nowe dolegliwości ciążowe. Mogą dokuczać jej bóle kręgosłupa, bezsenność i coraz większe zmęczenie. Maluszek rozwija się bardzo intensywnie, aby już za kilkanaście tygodni pojawić się na świecie. Zobacz, jak przebiega ciąża w 25. tygodniu.
23 tydzień ciąży – zmiany zachodzące w organizmie ciężarnej. Jak rozwija się płód?
Ciąża jest okresem, kiedy ciało przyszłej mamy dynamicznie się zmienia. 23 tydzień ciąży to jeden z przyjemniejszych, głównie ze względu na ustępujące dolegliwości. Jest to okres, kiedy dziecko przypomina małego człowieka, a na USG można zaobserwować nawet jego miny. Przyszłe mamy narzekają w tym czasie na pojawiającą się zgagę i wzdęcia.
31 tydzień ciąży – odczucia i dolegliwości przyszłej mamy
W 32. tygodniu ciąży maluszek przybiera na wadze. Jest już duży i ciężki. Brzuch przyszłej mamy również nadal rośnie, co skutkuje pojawieniem się nieprzyjemnych dolegliwości. Całość wynagradza fakt, że za kilka tygodni będzie mogła trzymać swoje dziecko w ramionach. Zobacz, jak przebiega ciąża w 32. tygodniu.
32 tydzień ciąży. Zmiany w rozwoju dziecka, a ryzyko porodu przedwczesnego
W 32. tygodniu ciąży maluszek przybiera na wadze. Jest już duży i ciężki. Brzuch przyszłej mamy również nadal rośnie, co skutkuje pojawieniem się nieprzyjemnych dolegliwości. Całość wynagradza fakt, że już za kilka tygodni będzie mogła trzymać swoje dziecko w ramionach. Zobacz, jak przebiega ciąża w 32. tygodniu.