Autor
Agata Oleszkiewicz
Fizjoterapeutka
Fizjoterapeutka z wieloletnim doświadczeniem w rehabilitacji zdrowotnej dzieci i osób starszych, a także rehabilitacji społeczno-zawodowej osób niepełnosprawnych w warsztacie terapii zajęciowej. Obecnie również młoda mama, która swoją wiedzę oraz doświadczenie z obszaru fizjoterapii i oligofrenopedagogiki aktywnie wykorzystuje w trosce o zdrowie swojej rodziny, ale także pragnie dzielić się nimi z innymi. Miłośniczka aktywnego wypoczynku, zielonych warzyw i olejów tłoczonych na zimno oraz muzykoterapii.
Zobacz wszystkie artykuły napisane przez tego autora
10 tydzień ciąży – objawy i zmiany w organizmie mamy. Jakich dolegliwości spodziewać się na tym etapie?
10. tydzień ciąży to okres wielkich zmian, patrząc nie tylko na rozwój dziecka, ale również na ciało kobiety. Na tak wczesnym etapie ciąży udaje się już potwierdzić obecność płodu, wykonując nieinwazyjny test prenatalny czy badanie USG. Sama ciężarna może już odczuwać konkretne dolegliwości, które są typowe w I trymestrze ciąży. Dowiedz się, jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety w dziesiątym tygodniu ciąży, jakie objawy są charakterystyczne i jak wygląda w tym czasie dziecko. Kompendium wiedzy w tym zakresie znajdziesz poniżej.
Zaparcia w ciąży – przyczyny, objawy, sposoby leczenia
Zaparcia w ciąży często dokuczają przyszłym mamom, obciążając je nieprzyjemnymi objawami. To jednak powszechnie występujące zjawisko, które ściśle wiąże się z fizjologią ciąży. Zwalczanie zaburzeń pracy jelit w ciąży nie jest trudne, ale liczy się konsekwencja.
Niedociśnienie w ciąży – przyczyny i objawy zjawiska, bezpieczne sposoby leczenia
Niskie ciśnienie w ciąży zwykle nie jest związane z poważną chorobą krążeniową. To najczęściej naturalne zjawisko, w którego przebiegu wartość ciśnienia spada blisko o 10 mm Hg. Wywołuje jednak nieprzyjemne objawy, nawet niebezpieczne dla zdrowia. Regularne spacery czy dobra dieta regulują ciśnienie.
Początek ciąży – objawy, których można się spodziewać i nietypowe reakcje organizmu
Początkowe objawy ciąży pojawiają się już kilkanaście dni po zapłodnieniu. Często mylnie interpretowane są jako zwiastun zatrucia pokarmowego lub grypy. Z czasem zmieniają charakter i intensywność. Jakie są pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu? Jakich dolegliwości można spodziewać się później? Dowiesz się tego, czytając poniższy artykuł.