„Krew pępowinowa jest jedną z największych zdobyczy i postępu medycyny (…), to jest to do czego medycyna powinna dążyć w swoim rozwoju.” To słowa prof. Mariusza Zimmera, prezesa Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników na temat bankowania krwi pępowinowej. Jak przebiega i wygląda cały proces zabezpieczania komórek macierzystych- bezcennego daru dla Twoich dzieci?
Komórki macierzyste są wykorzystywane w wielu dziedzinach medycyny i mogą służyć do leczenia prawie 80 ciężkich chorób. Używane są głównie w hematologii w leczeniu białaczek i chłoniaków, ale też neurologii oraz neurochirurgii, gdzie można za ich pomocą odtworzyć ciągłość przerwanego rdzenia kręgowego. Najnowsze badania donoszą, że komórki macierzyste mogą być wykorzystane także w terapii autyzmu czy podczas regeneracji kości. Jest to bardzo rozwojowa gałąź nauki i prawdopodobnie za kilka-kilkanaście lat wachlarz możliwości będzie jeszcze większy niż obecnie.
Pobieranie krwi pępowinowej jest całkowicie bezpiecznym oraz nieinwazyjnym zabiegiem, który wykonuje się codziennie w wielu szpitalach i coraz więcej rodzin decyduje się na to rozwiązanie.
Jak więc przebiega proces zabepieczania krwi pępowinowej?
- Przyszła mama powinna zgłosić się w 3. trymestrze ciąży do rodzinnego banku komórek macierzystych w celu wybrania zakresu ochrony dopasowanego do potrzeb jej dzieci i rodziny i zawarcia umowy dotyczącej bankowania krwi pępowinowej w wybranym wariancie.
- Po podpisaniu umowy Rodzice otrzymają wybrany zestaw pobraniowy, który trzeba zabrać ze sobą jadąc do porodu i przekazać go położnej przed porodem
- Niezależnie od drogi porodu, czy jest to poród siłami natury czy cięcie cesarskie, natychmiast po odpępnieniu, tzn. odcięciu pępowiny przeszkolona wcześniej położna pobiera igłą pozostałą w pępowinie krew pępowinową Jest to kilkuminutowy zabieg całkowicie bezpieczny i bezbolesny zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Nie wpływa negatywnie na stan noworodka.
- Następnie materiał ten jest transportowany do laboratorium centralnego w Warszawie.
- W laboratorium krew jest badana m.in. na obecność wirusów, bakterii i grzybów w próbce, po czym jest umieszczana w specjalnych kasetach i zamrażana do temperatury -190 stopni.
- Komórki macierzyste przechowuje się w ciekłym azocie do czasu aż będzie potrzebne ich użycie. Uznaje się, że zamrożone komórki macierzyste mogą być przechowane nieskończenie długo. Można wykorzystać je nie tylko podczas choroby dziecka, od którego zostały pobrane, ale także gdy zachoruje jego rodzeństwo. Bankując krew pępowinową zapewniasz zdrowie wszystkim swoim dzieciom. Poza tym dzięki przechowywaniu krwi pępowinowej skraca się czas rozpoczęcia leczenia, nie trzeba szukać dawcy- wykorzystuje się pobrane wcześniej własne komórki macierzyste.
Zabezpieczanie krwi pępowinowej jest szybkie, bezbolesne i całkowicie bezpieczne. Wykorzystywana jest krew, która w innym przypadku zostałaby skierowana do utylizacji po porodzie, a wszystkie wyjątkowe właściwości komórek macierzystych zmarnowane.
Oceń artykuł: