Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Plan porodu – co powinno się w nim znaleźć i jak go uzupełnić

Plan porodu – co powinno się w nim znaleźć i jak go uzupełnić

05.05.2023

3 min. czytania

Redakcja PBKM

Redakcja PBKM

Co zawiera plan porodu w UK?

Plan porodu zawiera w swej treści najważniejsze rzeczy o których musi pamiętać przyszła mama przed narodzinami dziecka. Wzór planu porodu można podpatrzeć w sieci. Posiadanie szczegółowego planu porodu uspokaja rodzącą podczas jednego z najważniejszych dni w jej życiu.

Plan porodu sporządza się około 7 miesiąca ciąży. Pod warunkiem, że ciąża przebiega bez większych komplikacji. Przykładowy plan porodu musi zawierać spis zarówno rzeczy, jak i zabiegów, jakie według ciężarnej będą dla niej niezbędne, gdy odejdą wody płodowe. Kreator planu porodu dostępny jest bezpłatnie na stronach internetowych o tematyce prozdrowotnej.

Jak przygotować plan porodu?

O tym, jak napisać plan porodu mówią standardy opieki okołoporodowej z 2011 roku.  Zgodnie z nimi dokument ten uzupełnia się z lekarzem prowadzącym (albo położną). Niestety, okazuje się, że niewiele kobiet wie co to jest plan porodu. Ankieta przeprowadzona przez jedną z fundacji skupiającej się wokół ciężarnych kobiet – „Rodzić po ludzku” – pokazała, że jedynie 7% przepytanych kobiet wiedziało czym jest plan porodu. Gotowy plan porodu będzie ogromną pomocą przy przekroczeniu progu porodówki, gdy stres i napięcie sięgną zenitu. Przy tworzeniu planu porodu przykładowe pytania nad którymi należy się zastanowić to:

  • Dlaczego wybrano taki a nie inny szpital? Co kierowało wyborem? Opisując uzasadnienie należy zastanowić się czy ważnym czynnikiem była odległość od domu, sprawdzona kadra lekarska i położnicza, opinia znajomych oraz prestiż placówki.
  • Jak ciężarna chce urodzić swoje dziecko? Przy tym pytaniu warto przeanalizować wady i zalety porodu w wodzie i w łóżku.
  • Kogo kobieta w ciąży chciałaby mieć przy sobie w chwili porodu. Nie jest to łatwa decyzja. Dlatego kiedy już zdecyduje się o obecności bliskiej osoby, warto nie tylko zapytać ją o zdanie ale i uzgodnić w której fazie porodu ma uczestniczyć.
  • Jaka pozycja porodu będzie najbardziej komfortowa? Nie każda kobieta chce rodzić na leżąco. Niektóre panie twierdzą, że łatwiejszy jest poród w kucki na łóżku porodowym.
  • Czy potrzebne będzie znieczulenie? Anestezja podczas porodu jest jedną z najważniejszych decyzji. Jeśli nie ma żadnych lekarskich przeciwwskazań, warto podjąć także decyzję o rodzaju znieczulenia – masaże, kąpiele czy tradycyjne znieczulenie zewnątrzoponowe.
  • Czy lekarz, w razie konieczności, może przeciąć rodzącej krocze?
  • Kto przecina pępowinę łączącą dziecko i matkę. Bardzo często kobiety widzą w tej roli ojca swojego dziecka.
  • Czy po porodzie nakarmić dziecko piersią czy butelką.

Jak wypełnić plan porodu podpowiada wiele stron internetowych poświęconych macierzyństwu, porodom oraz zdrowiu. We wszystkich planach porodu według wzoru powinny się znaleźć także informacje o grupie krwi, obecności cukrzycy, wadzie wzroku (najlepiej z osobą opinią lekarza okulisty) oraz informacja czy u kobiety w ostatnim czasie pobrano wymaz z pochwy na obecność bakterii Streptoccoccus agalactiae (paciorkowiec bezmleczności).

Plan porodu obejmuje cesarskie cięcie, a zatem kluczowe pytanie czy w razie konieczności rodząca zgadza się na przeprowadzenie zabiegu cesarskiego cięcia czy nie. Dodatkowe pytanie dotyczy bliskiej osoby, która ma towarzyszyć w tym zabiegu. W kolejnych pytaniach matka musi podjąć decyzję o opiece poporodowej. Przykładowo, czy po porodzie noworodek ma spoczywać w ramionach mamy oraz czy wszystkie czynności jakie wykonują położne przy dziecku (mycie, skala APGAR) mają odbywać się na oczach mamy. Jak widać, plan porodu nie tylko uspokaja rodzącą, ale i znacznie ułatwia pracę lekarzy i położnych. Warto, by z planem porodu została zapoznana także osoba, która będzie towarzyszyła w przyjściu na świat dziecka.

Zobacz także: Co zawiera plan porodu w UK?

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również