Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Od czego zależy płeć dziecka?

Od czego zależy płeć dziecka?

04.05.2023

3 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Płeć nienarodzonego dziecka można poznać już około 15. tygodnia ciąży. Nie wszyscy Rodzice chcą jednak dowiedzieć się przed porodem, czy będą mieli syna czy córkę. Istnieje duża grupa par, które „próbują” zaplanować płeć maluszka przed ciążą. Czy to możliwe? Od czego zależy płeć dziecka?

Płeć dziecka- od czego zależy?

Za płeć człowieka, tę genetyczną, odpowiadają chromosomy płci. Każdy zdrowy człowiek ma 1 parę chromosomów płci. W przypadku kobiet to para XX, a mężczyzn XY. Oznacza to, że dziecko otrzymuje od matki (a dokładnie jej komórki jajowej) zawsze chromosom X. To ojciec w pewnym sensie determinuje płeć dziecka. Jeśli zostanie przekazany od niego (plemnika) również chromosom X, urodzi się dziewczyna, jeśli zaś Y- chłopiec. Mowa w tym artykule jest tylko o genetyce i prawidłowym dziedziczeniu. Należy pamiętać o występowaniu nieprawidłowej liczbie chromosomów np. w zespole Turnera (dziewczynka z 1 chromosomem X).

Sposoby na płeć dziecka

W opinii publicznej pojawiają się opisy „sposobów” na uzyskanie wybranej przez siebie płci maluszka. Wiele osób wierzy w teorię związaną z czasem przeżycia konkretnych plemników. Według niej te z chromosomem X są wolniejsze, jednak są w stanie dłużej przetrwać w pochwie. Oznacza to, że jeśli do współżycia doszło kilka dni przed owulacją, teoretycznie, szansa jest większa na urodzenie dziewczynki. Plemniki zawierające chromosom Y są bowiem szybsze i krócej żyją. Dlatego też chcąc urodzić chłopca, para powinna współżyć w dniu lub dzień przed owulacją. Nie ma jednak naukowych badań potwierdzających skuteczność tej techniki. Jest także metoda związana z różnicą potencjałów elektrycznych plemników. Najlepiej jednak założyć, że szansa na trafienie w wybraną płeć dziecka zawsze wynoszą 50% bez względu na stosowane sposoby i metody.

Jedynymi medycznymi sposobami na zaplanowanie płci dziecka jest procedura in vitro i grupowanie plemników. Najczęściej wykorzystywane jest to w przypadku dziedzicznych chorób sprzężonych z płcią. Aby uniknąć ich wystąpienia u dziecka konieczne jest w takiej sytuacji „zaplanowanie” jego płci.

Kiedy widać płeć dziecka?

Płeć dziecka ustalana jest w momencie zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik. Do pewnego momentu jednak zarodki rozwijają się w taki sam sposób i nie można rozróżnić płci w badaniu USG. Najczęściej już od około 12. tygodnia jest to jednak możliwe. Dużo zależy od jakości sprzętu, doświadczenia lekarza, ale też co ważne, ułożenia dziecka w jamie macicy. W wielu przypadkach dzieci długo nie chcą pokazać swojej płci. W przypadku wątpliwości przydatna może być technika 3D w ultrasonografii. Płeć dziecka jest również określana w nieinwazyjnych testach prenatalnych oraz, w dającym 100- procentową pewność, badaniu kariotypu po inwazyjnym badaniu np. amniopunkcji diagnostycznej. 

Przeczytaj więcej: Kiedy widać płeć dziecka

Płeć dziecka- mity

Kilkadziesiąt lat temu, gdy USG nie było tak popularne i dokładne jak dzisiaj, często płeć dziecka do samego porodu pozostawała zagadką. Dlatego też tworzono różnego rodzaju teorie mające przewidywać płeć maluszka. Wśród nich największą popularność miał sposób związany z oceną kształtu brzucha przyszłej mamy. Uważano bowiem, że okrągły oznacza córkę, a szpiczasty- synka. Analizowano również urodę kobiety ciężarnej. Chłopiec jej dodawał, a dziewczynka odejmowała. Przywiązywano także wagę do tego, na co ma ochotę przyszła mama- czy może na słodkie, czy na kwaśne. Są to jednak powielane od lat mity, które wynikały w tamtych latach głównie z chęci przewidzenia płci bez dostępnych tak jak współcześnie nowoczesnych technologii.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Oceń artykuł:

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 1

(
5
(1)
)

Zainteresują Cię również