Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Jak przyszły tata może przygotować się do porodu?

Jak przyszły tata może przygotować się do porodu?

22.02.2023

3 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Dużo kobiet pragnie rodzić w towarzystwie swojego partnera. Jeśli przyszły tata chce być obecny przy porodzie, warto wspólnie przygotować się do tego dnia jeszcze w trakcie trwania ciąży. Dzięki temu rodząca będzie miała zapewnione wsparcie oraz poczucie bezpieczeństwa. Jaka jest rola przyszłego taty podczas porodu i jak się do tego przygotować?

Należy pamiętać, że oboje Rodzice muszą chcieć, aby przyszły tata był obecny na sali porodowej. Czasami zdarza się, że kobieta rodząca woli rodzić w obecności innej bliskiej osoby. Niektórzy partnerzy również wyrażają niechęć do obecności podczas porodu. W takiej sytuacji, zmuszanie ich może prowadzić do niepotrzebnych nieporozumień i trudności w momencie rozpoczęcia akcji porodowej. Jeśli jednak, zarówno mama jak i tata, chcą wspólnie rodzić, powinni przygotować się do dnia porodu w trakcie trwania ciąży.

Przygotowanie do porodu

Jednym z najważniejszych elementów dobrego przygotowania się do porodu jest uczestnictwo w zajęciach szkoły rodzenia, zarówno stacjonarnych, jak i obecnie coraz popularniejszych, przeprowadzanych online. Często zajęcia te są przeznaczone dla kobiet ciężarnych i osób mających towarzyszyć im w dniu narodzin. Tam, przeszkolony personel tłumaczy m.in. przebieg porodu i jego kolejne okresy, a także pokazuje jak radzić sobie z bólem czy skurczami. Świadomość tego, jak wygląda poród powinna mieć zarówno kobieta rodząca, jak i przyszły tata. Dzięki temu łatwiej będzie im współpracować na sali porodowej z personelem medycznym, a partner będzie mógł zapewnić jak najlepsze wsparcie przyszłej mamie. Zaangażowanie taty przed porodem jest niezwykle ważne dla kobiety ciężarnej. Przechodzenie przez ciążę wspólnie może umocnić więź pary. Jedną z czynności, które warto zrobić wspólnie, jest przygotowanie wyprawki dla noworodka. Niektórzy ojcowie decydują się również na dodatkową edukację związaną z nadchodzącą nową rolą i czytają różnego rodzaju poradniki. Należy jednak pamiętać, aby sięgać po lektury polecane i napisane przez rzetelnych autorów. Nie ma sensu czytać powielanych mitów czy wierzyć w przestarzałe teorie. Najlepszym co może zrobić partner jest poleganie na wiedzy przekazywanej przez specjalistów.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Rola partnera podczas porodu

Wiele kobiet zaznacza, że najważniejszą czynnością jaką podczas porodu może wykonać partner, jest sama obecność na sali porodowej. Poza tym, przyszły tata może podawać wodę do picia, pomagać we wstawaniu czy braniu prysznica kobiecie rodzącej. Niezwykle pomocny może okazać się w przypadku przyjmowania przez partnerkę pozycji wertykalnych. Wiele z nich wymaga asekuracji osoby towarzyszącej. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, może delikatnie kołysać się z rodzącą, poruszać biodrami czy podtrzymywać podczas korzystania z drabinek oraz piłki. Ponadto, partner jest też często swego rodzaju łącznikiem między kobietą rodzącą a personelem, może przekazywać prośby czy informacje położnym. Poza tym, szczególnie podczas skurczów partych, powinien oddychać razem z kobietą i przypominać, jak wspólnie ćwiczyli np. na szkole rodzenia. Mimo że to trudna i zupełnie nowa sytuacja, przyszły tata powinien starać się zachować zimną krew. Nie oznacza to jednak, że ma wyzbyć się swoich emocji takich jak wzruszenie podczas porodu. Mimo to, ma być dla kobiety wsparciem i oparciem. Bardzo ważne jest także, aby partner wiedział, co i gdzie znajduje się w torbie porodowej, aby móc przekazać ubranka dla noworodka położnym czy podać inne potrzebne rzeczy w trakcie porodu. Wielu przyszłych ojców zaznacza także, że najważniejszym ich zadaniem podczas porodu było przecięcie pępowiny nowonarodzonego dziecka.

 

Przeczytaj również: Wsparcie partnera w trakcie ciąży

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również