Mówi się, że prawidłowe oddychanie podczas porodu znacznie zwiększa jego komfort, a nawet przyczynia się do złagodzenia bólu. Ważne, żeby już od pierwszego trymestru ciąży, kobiety uczyły się poprawnej techniki oddychania. Okaże się to niezwykle przydatne już w drugim trymestrze.
Oddychanie podczas porodu łagodzi bóle porodowe, uspokaja i daje poczucie kontrolowania przebiegu akcji porodowej. Samo oddychanie w warunkach fizjologicznych może wpłynąć na częstość bicia serca, pracę hormonów oraz dotlenia komórki nerwowe. Kiedy dziecko rośnie w brzuchu matki, zajmuje coraz więcej przestrzeni, a co za tym idzie uciska przeponę utrudniając swojej matce oddychanie. Ciężarne często skarżą się na duszności. Ten nieprzyjemny efekt utrzymuje się do ostatnich tygodni ciąży, gdy brzuch znacznie się obniża i powoduje zwolnienie ucisku na przeponę. Właśnie z tych powodów nauka i częste praktykowanie poprawnego oddychania są tak ważne dla przyszłej mamy.
Jak oddychać podczas porodu?
Oddychania przy porodzie najlepiej nauczyć się w szkole rodzenia pod okiem wykwalifikowanych specjalistów. Nierzadko kobiety zapisują się na zajęcia grupowe dla ciężarnych, gdzie poza technikami oddychania uprawia się także jogę lub pilates. Techniki oddychania podczas porodu najlepiej praktykować od pierwszych tygodni ciąży. Im wcześniej, tym mniejsze ryzyko, że po przekroczeniu sali porodowej z powodu stresu i emocji zapomni się jak prawidłowo oddychać.
Oddychanie w czasie porodu powinno być miarowe i głębokie. Powtarzane w regularnych odstępach czasu i spokojne. Przy wdechu napinają się mięśnie międzyżebrowe i przepona, a przy wydechu następuje ich rozluźnienie. Rodzące muszą pamiętać o tym, aby wdychać powietrze przez nos, a wydychać ustami. Oddychanie w trakcie porodu najlepiej wykonywać tzw. „torem brzusznym”. Oznacza to, że przy wdechu brzuch rodzącej nieznacznie się unosi, a opada wraz z wydechem. Niestety większość pań na sali porodowej ma w zwyczaju oddychanie tzw. „torem piersiowym”, gdy przy wdechu unosi się klatka piersiowa. Przy tej technice nie ma możliwości wykorzystania całej pojemności płuc. Dlatego jest to znacznie mniej efektywne, niż wykorzystanie do tego celu przepony. Prawidłowe oddychanie podczas porodu niestety nie jest łatwe, dlatego bez pomocy osoby doświadczonej, zadanie to staje się dość wymagające. Jeżeli już ciężarna decyduje się na lekcje oddychania online lub za pomocą poradników, warto pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa. Po pierwsze, nic na siłę. Jeśli przy praktykowaniu oddechu przez oczami zaczynają pojawiać się mroczki lub występują zawroty głowy może to świadczyć o hiperwentylacji, czyli zwiększonej wentylacji płuc. Taki objaw może prowadzić nawet do pojawienia się ataków paniki. Wówczas należy jak najszybciej zaprzestać ćwiczeń. Innym ryzykiem jest pojawienie się mdłości lub zgagi. Zdarza się to często, gdy kobieta decyduje się na trening oddychania na krótko po posiłku.
Oddychanie w trakcie porodu – zalety
Poprawne oddychanie przy porodzie dotlenia mięśnie macicy i sprawia, że jest ona bardziej rozluźniona, przez co szybciej się rozwiera, gdy rozpoczynają się skurcze. W efekcie czego poród jest krótszy. Podczas porodu oddychanie sprawia, że noworodek od urodzenia jest lepiej dotleniony. Niewiele rodzących wie, że każdy skurcz macicy powoduje u niej bezdech, a to oznacza mniej tlenu dostarczanego do płuc swoich oraz dziecka. Bezdech potęguje także ból. Aby zmniejszyć jego intensywność, należy przed zbliżającym się skurczem, wziąć głęboki i miarowy wdech. Gdy ból przybiera na sile, oddech należy pogłębiać. Aby upewnić się, że podczas porodu nie zapomni się o oddychaniu, należy poprosić położną o kontrolowanie tego procesu.
Zobacz także: Jak przebiega poród?
Oceń artykuł: